Jste zde

Kalanchoe: Kvetoucí a nenáročná pokojovka, kterou si zamiluje úplně každý

oranžová kalanchoe Zdroj: Shutterstock
Hledáte hezkou pokojovou rostlinu, která překrásně rozkvete a zároveň je nenáročná na péči? Pak šáhněte po kalanchoe neboli kolopejce a rozhodně nešlápnete vedle!

9. 9. 2022

Kalanchoe je sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých, která je velmi oblíbená převážně na Madagaskaru a v Africe, v menší míře také v tropické Asii. V tropech a subtropech roste jako venkovní okrasná rostlina, ale u nás je kolopejka pěstována hlavně jako pokojová rostlina.

Existují různé druhy a kultivary kalanchoe. V tuzemských domácnostech se největší oblibě těší kalanchoe s bílým, oranžovým, žlutým a červeným květenstvím. Působivě vypadají i kolopejky kvetoucí růžovými či fialovými květy. 

shutterstock_1407604145.jpg

barevné květy kalanchoe
Zdroj: 
Shutterstock
Kalanchoe kvete v těch nejhezčích barvách.

Pořízení kalanchoe

Tahle něžná pokojovka je velmi dobře dostupná po celý rok a seženete ji bez větších starostí v běžné obchodní síti. Lze zakoupit už kvetoucí rostlinku, i když nutno zmínit, že právě kolomejka vypadá atraktivně i v době, kdy nekvete. Její masité a dužnaté okrasné lístečky působí samy o sobě vkusným dekorativním dojmem. 

Při pořízení je však lepší vybírat rostlinku kvetoucí, optimálně s květy, které ještě nerozkvetly. Prodejci zpravidla nabízejí drobné rostlinky v malých květináčích. Při troše štěstí se dají ale sehnat i rostlinky vyšší a košatější. Zajímavostí kalanchoe jsou plody vypadající jako malé měchýřky

shutterstock_1197248389.jpg

kalanchoe v květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Pravidelně odstraňuje uvadlé květy, aby květina vypadala stále krásně a svěže.

Umístění kalanchoe

Kolopejka jako africký sukulent potřebuje mnoho světla a slunce. Ideálně ji umístěte na okno orientované na jih. V létě může klidně pobývat venku, jen ji nezapomeňte chránit před deštěm a průvanem. Přímé slunce by zase mohlo spálit listy.  

Oproti tomu v zimě potřebuje odpočinek v chladu. Optimálně teplotu mezi 10 až 14 °C a netřeba ani moc zalévat. Kalanchoe rozhodně není žádná choulostivá rostlina. Docela obstojně snáší i suchý vzduch z radiátoru a klimatizace.

shutterstock_622279673.jpg

růžová kalanchoe
Zdroj: 
Shutterstock
Zdravá rostlinka je košatá. Pokud je spíše štíhlá než košatá, pravděpodobně trpí nedostatkem slunce a tepla.

Zálivka pro kolopejku

Vzhledem ke svému původu jde o pokojovku zcela nenáročnou. S trochou nadsázky lze říct, že ji stačí občas zalít, aby se jí dobře dařilo. Dokáže totiž velmi dobře hospodařit s vodou. A tak, když odjedete na pár dní pryč, žádná újma rostlince nehrozí.  Svědčí jí hliněný květináč s odtokem pro vodu. Ten je důležitý, aby se voda zbytečně nezadržovala a rostlince neuhnily kořeny. Misku pod květináčem pravidelně vyprazdňujte.  

shutterstock_2121368819.jpg

kalanchoe orientální styl
Zdroj: 
Shutterstock
Pro kalanchoe platí, že je lepší ji pár dní nezalít, než ji přelít.

Hnojení kalanchoe

Hnojení kolopejky není vůbec nutné, klidně přežije i bez něj. Pokud však přeci jen chcete své rostlince věnovat tu nejlepší péči, přihnojte ji od března do srpna hnojivem pro kaktusy nebo tekoucím hnojivem pro pokojové rostliny.

Jak na to, aby vám kolomejka krásně kvetla?

Překrásné pastelové květy zajistí dobrá péče. Kalanchoe kvetou velmi rády především zimě. Jsou to totiž rostliny krátkého dne a rozkvetou, jestliže je během čtyř až šesti týdnů vystavíte dennímu nebo umělému světlu jen na osm až deset hodin denně. Díky umělému zkracování dne tak můžete připravit rostlinku do květu v jakékoli roční době.

Množení kalanchoe

Rozmnožit si kolopejku a třeba obdarovat své přátele je velmi snadné. Koneckonců jako celá péče o tuto krásnou bezúdržbovou pokojovku. Zvládne to hravě i začátečník. Na jaře nebo v létě stačí kolopejku namnožit řízkováním. Jakýkoli odříznutý kousek mateřské rostliny ve vodě zakoření. 

shutterstock_2162408323.jpg

lístky kalanchoe
Zdroj: 
Shutterstock
Nové lístečky na mateřské rostlině usnadňují její množení. 

Další možností je namnožit rostlinu tzv. brutem – tedy tak, že si všimnete, kdy na mateřské rostlině vyrůstají nové malé rostlinky, které z ní opadávají na zem a jsou schopny okamžitě zakořenit, pokud mají substrát. Stačí je tedy jen opatrně přesadit a můžete se radovat z nové pokojovky. 

Choroby a škůdci

V přiměřených podmínkách jsou kolopejky poměrně dobře odolné. Škůdci je napadají spíše zřídka. Konkrétně jde o mšice, se kterými si poradíte v rámci běžně dostupných postřiků. Co se týče nemocí, důsledkem nesprávné péče se může objevit hniloba a plíseň kořenů. To lze odstranit tím, že se na zálivku více zaměříme a nebudeme rostlinu přelévat. 

Zdroje: 

  • https://www.womanonly.cz/kalanchoe-nenarocna-pokojovka-ktera-kvete-v-zime-jak-ji-pestovat-a-mnozit/
  • https://www.tipio.cz/kalanchoe/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolopejka

Související články