Jste zde

Voňavá a léčivá skořice: Pozor na tu z Číny. Ta pravá naopak zlepšuje náladu i paměť

skořice pravá Zdroj: Bigstockphoto
Skořice je nejen výborné aromatické koření, ale i skvělý lék. Poznejte s námi její sílu! Prohřeje vás a doslova vám rozproudí krev v žilách!

7. 11. 2022

Skořice je silně aromatická kůra stálezeleného skořicovníku. Tropický strom dorůstá až do výšky 15 metrů a jeho kůra se loupe dvakrát do roka. Po usušení se sroluje do typického tvaru ruliček. Sehnat ji můžeme celou, mletou i drcenou.

Pravá skořice versus skořice cassia

Na trhu se můžete setkat se dvěma druhy skořice. Běžně prodávaná a méně kvalitní skořice cassia se dováží z Číny, Indonésie a Vietnamu. Je tvrdá, tmavě hnědá a má štiplavou chuť.

bigstock-white-cup-with-coffee-candles-266336194.jpg

šálek se skořicí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Sledujte u skořice zemi původu! Jednotlivé skořice z různých částí planety se liší v množství rizikového toxinu kumarinu.

Mnohem kvalitnější a zdravější skořice pravá pochází ze Srí lanky, jižní Indie, Madagaskaru a Seychel. Její chuť i aroma jsou mnohem silnější, je křehká, světle hnědá a složená z velmi tenkých plátků. 

Svou strukturou připomíná doutník. Na rozdíl od méně kvalitní skořice cassia neobsahuje kumarin! Přírodní toxin, kterým se rostliny chrání před hmyzem a který u člověka může vyvolat ospalost, bolest hlavy a závratě. 

Skořice se hodí k výrobě nejrůznějších dezertů, pečiva, dortů i sušenek. Skvěle ochutí a ovoní svařák, horkou čokoládu i kávu. Dochutí omáčky, zavařeniny i masové pokrmy. Chybět nesmí v perníčkách a vánočním cukroví. Své uplatnění najde i při výrobě likérů a pálenek.

bigstock-christmas-season-decoration-wi-259670902.jpg

skořicová svíčka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zapalte si skořicovou svíčku! Vůně skořice vás zbaví stresu.

Rozproudí vám krev v žilách

V lidovém léčitelství se používá jako prevence Alzheimerovy choroby, infarktu, krevních sraženin a rakoviny. Podle nejnovějších studií zbavuje tělo škodlivin a dlouhodobé užívání skořice zabraňuje růstu nádorových buněk.

Zlepšuje paměť a koncentraci. Pomáhá zatočit s rýmou a nachlazením, zbavit vás urputného kašle a posílit imunitu. Přispívá ke snížení cholesterolu, posiluje srdce a snižuje krevní tlak. Ženám prý uleví od silných menstruačních bolestí.

Léčivou sílu skořice můžete podpořit přidáním medu. Společně posílí imunitní systém, zlepší diabetes a urovnají vaše trávení.

bigstock-homemade-red-candle-with-cinna-210136522.jpg

skořicová svíčka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Voňavé špalíčky skořice se výborně hodí k výrobě vánočních dekorací. Vytvořte si krásné vánoční svíčky nebo si ozdobte adventní věnec.

V kosmetickém průmyslu je využíváno nejen její příjemné aroma, ale i léčebné účinky. Výtažky ze skořice najdeme v krémech, které zpevní pokožku a zbaví vás celulitidy. Spolu s medem urychlí hojení akné.

Smícháním skořice, tvarohu, jogurtu a olivového oleje získáte výživnou a zpevňující masku. Skořice v domácí ústní vodě dezinfikuje ústní dutinu a zbaví vás nepříjemného zápachu z úst. Výrazná aromatická vůně skořice je i velmi oblíbenou ingrediencí do celé řady parfémů, mýdel i krémů.

Netradiční využití skořice

Skořice je také výborné hnojivo pro vaše pokojové rostliny. Podpoří růst, odradí škůdce a celkově zlepší vzhled jakékoliv pokojové rostliny.

Zdroje:

  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-skorice-ma-spoustu-zdravotnich-benefitu-pozor-ale-na-druh-ktery-konzumujete-40045268
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/lzice-skorice-rano-30000607.html
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/negativni-ucinky-skorice-30000826.html
  • https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/skorice-vanocni-koreni-uzivat-lek-recepty-zdravi-skorice-cinska-cejlonska
  • https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/svitky-s-lecebnou-moci-malo-znama-fakta-o-skorici
  • https://www.vitaminybezcenzury.cz/rostlinne-extrakty/skorice