Jste zde

Venkovní osvětlení rodinného domu je praktické a interesantní

Zdroj: pixabay.com
Stavíte, rekonstruujete či naopak si užíváte výhody bydlení a uvažujete o venkovním osvětlení? Rádi byste měli pěkně nasvícenou fasádu i zahradu? Nejen po designové stránce je přínosné osvětlení exteriéru, avšak i z hlediska praktičnosti a bezpečnosti.

30. 10. 2018

Prvořadý je správný výběr osvětlení. Vše se odvíjí dle toho, na co konkrétně si chceme posvítit, poté se volí jednotlivé typy svítidel. Na osvícení příchozí cesty či chodníku jsou ideální sloupkové svítilny. Na zeď domu u vchodu či pro vjezd do garáže je vhodné nástěnné svítidlo. Naopak do umělé vodní nádrže je efektivní použít ponorný reflektor. K dispozici je široký výběr taktéž bodových reflektorů. Jedná se o nasvícení konkrétních detailů. Dále jsou k dostání i zapuštěná svítidla či přenosné stojany.

Naopak nejlepší volbou nejsou plastová svítidla, která se rozhodně nedají s kovovými ani porovnat. Plast na zahradě nepůsobí esteticky, má velmi krátkou životnost a nehodí se do zahradního exteriéru. Oproti tomu je adekvátní volbou kovová lampa, která má delší životnost a hodí se lépe do zahrady k rodinnému domu.

Proč je vhodné zvolit venkovní osvětlení?

Osvětlení exteriéru má mnoho důvodů. Nejvíce se osvětluje fasáda rodinného domu, rovněž příjezdová cesta, terasa, zahrada, balkon, venkovní posezení a někdy i okolí v případě zahradního bazénu. Při správně zvoleném osvětlení lze tak zvýraznit chodník, schůdky, upoutat pozornost na okrasný keř, jezírko, zimní zahradu či okolí bazénu apod. Tím bude zahrada a celkový exteriér okolo domu působit dobře ve dne i večer.

Venkovní osvětlení má hned několik výhod. Krásně rozzáří zahradní exteriér a plní i úlohu zajímavého designového prvku. Dům, zahrada a případně i bazén budou zahaleny do luxusního vzhledu. Příjezdová cesta a chodník budou bezpečné, čímž se snižuje riziko úrazu při chůzi po tmě. A neopomenutelným faktem rovněž je, že se do jisté míry chráníte před zloději.

Venkovní osvětlení je efektivní nejen v letních měsících při trávení času venku s přáteli či rodinou. Praktické je i v zimním období. Důležitá je volba správného druhu osvětlení.

Závěsná a nástěnná venkovní svítidla

Jsou efektivní pro nasvícení venkovní terasy či pergoly, zimní zahrady či vchodu do domu. Rovněž současně působí coby zajímavý designový prvek. Nástěnná svítidla lze mít i s pohybovým čipem. V případě automatického rozsvěcování pak není nutné vystupovat z vozu a případného zloděje rozsvícené světlo odradí.

Venkovní světla s čidlem jsou vhodná do prostoru, kde je častější pohyb osob. Není tak třeba hledat vypínač. Světla se zabudovaným čidlem zmonitorují pohyb a automaticky se zapnou.

Pro méně frekventované části jsou lepší variantou světla bez senzoru, neboť by se tak v případě častějšího pohybu osob i zvířat mohlo rozsvěcovat častěji, než je žádáno. A mohlo by docházet ke zbytečnému plýtvání energií.

Jak si posvítit levně – vsaďte na solární svítidla

Předností je úspora elektrické energie. Solární svítidla jsou vhodná na různé chodníky a cesty ke vchodu domu či v okolí rodinného domu, stejně tak na různá místa pro lepší orientaci v noční zahradě.

Solární venkovní osvětlení je mnohem snadnější na instalaci než elektrické. Není zapotřebí jakéhokoliv zásahu do zahrady pro položení kabelů. Prvořadé je umístění na místa, kde bude dostatek slunečního svitu. Tímto se solární panel nabije přes den, aby poté ve večerních hodinách bylo poskytnuto efektivní osvětlení.

Proč zvolit solární osvětlení

Solární svítidla jsou napájena prostřednictvím slunečních paprsků. Solární energie a její provoz je tak zcela zdarma. Přínosná je dostupnost prakticky kdekoli. Pozitivní je ekologické využití a nezatěžování životního prostředí. Solární osvětlení exteriéru, tj. zahrady i okolí rodinného domu, je zcela příznivé i po finanční stránce.

V případě překážky v podobě stínu lze vyřešit solární osvětlení jednoduše. Zkrátka oddělit solární panel od solárních lamp a jiných svítidel. Tím dojde k efektivnímu nabití. Solární osvětlení je dokonalé řešení bez dalších nákladů či potřeby elektrické zásuvky apod.

Základní pravidla pro venkovní osvětlení

Na základě vlastní fantazie lze venkovním osvětlením dosáhnout velmi efektivního a zajímavého výsledku. Zásadní je brát zřetel na rozmístění, typ i tvar jednotlivých svítidel, aby nebyl narušen jednotný ráz zahrady. Jiný typ venkovních svítidel je adekvátní do zahrady v japonském stylu a jiný do moderní vilky. Vhodné je, aby výkon venkovního osvětlení byl ve srovnání s osvětlením v interiéru podstatně nižší. Zahrada nemusí být světelenou září.

Intenzita osvětlení

Dle prostoru je vhodné zvolit intenzitu osvětlení. Malý výkon do 25 W postačí na orientační osvětlení příchozí cesty či vchodu do domu. Výkon světelného zdroje nad 25 W je vhodný pro nasvícení venkovního posezení, zahradní terasy, okolí bazénu či pergoly apod.