Jste zde

Úklid šatníku: Řekneme vám, co patří do kontejnerů na textil a co se s nimi děje

swap Zdroj: Bigstockphoto
Provětrejte svůj šatník a staré oblečení, které už nenosíte, vhoďte do kontejneru na textil! Nejenže pomůžete těm, kteří to potřebují, ale navíc přispějete i k ochraně životního prostředí.

5. 1. 2022

Textilní průmysl patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí a textil je nejvíce problematický druh odpadu. Ročně ve spalovnách a na skládkách zbytečně skončí statisíce tun oblečení, které by šlo dále využít. Ať už k výrobě nových výrobků, nebo na pomoc lidem, kteří si nové oblečení nemohou dovolit. Naučte se spolu s námi třídit veškeré textilie a zjistěte, kam putuje oblečení z kontejneru na textil.

bigstock-organizing-a-variety-of-clothe-437346029.jpg

úklid šatníku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při úklidu šatníku si položte několik zásadních otázek! Měla jste daný kus oblečení v posledních šesti měsících na sobě? Je oblečení poškozené nebo jinak zničené? Cítíte se v něm dobře a padne vám velikostně?

Na kontejnery na textil můžete narazit téměř na každém kroku

První kontejnery na textil se u nás objevily v roce 2007 a jejich počet se postupem času výrazně rozrostl. Narazit na ně můžete na většině sídlištích, na parkovištích i u obchodních center a obvykle je poznáte podle speciálně upraveného otvoru, který umožňuje bezproblémové vhození tašky s textilem. 

Do kontejneru na textil můžete vhodit plyšové i látkové hračky, ložní prádlo, kabelky, batohy, bytový textil a samozřejmě i použité oblečení a spárovanou obuv. Vše však musí být zcela suché a čisté. Oblečení, které je roztrhané, znečištěné, obnošené či jinak poškozené, nepatří do kontejneru na textil, ale do směsného odpadu.

A stejně tak do kontejneru na textil nepatří ani koberce, peřiny, polštáře, kožichy, spacáky a záclony. Tyto věci raději odneste do sběrného dvora. 

bigstock-linen-clothes-on-gray-hangers-408654197.jpg

lněné oblečení
Zdroj: 
Bigstockphoto
Oblečení z vlny, lnu, konopí, bambusu, bio bavlny a juty, které už má své nejlepší roky za sebou, lze kompostovat. 

Veškerý textil také nezapomeňte uzavřít do igelitového pytle nebo tašky, aby nedošlo k jeho poškození a zůstala tak zachována jeho použitelnost. 

I recyklování textilu má smysl!

Textil z kontejnerů putuje na třídicí linku, kde dojde k vyřazení špatných kusů a k ručnímu roztřídění do několika kategorií

bigstock-shopping-in-store-clothes-on-439707116.jpg

stojan s oblečením
Zdroj: 
Bigstockphoto
Samotná výroba nejrůznějších textilních výrobků má velmi negativní vliv na životní prostředí. Při výrobě dochází k velké spotřebě vody i elektrické energie, k používání nejrůznějších chemikálií i k nadměrné produkci odpadních vod, škodlivých emisí a pevné

Většina oblečení připadne neziskovým organizacím, které ho věnují potřebným nebo ho vyvezou do jiné obvykle chudší země. Zbylé oblečení pak poslouží k výrobě čisticích hadrů i utěrek, kterými se čistí průmyslové stroje, nebo jako náplň polštářů a výplň do autosedaček. Velmi často však slouží i jako izolace nejrůznějších kanalizačních hadic a potrubí. To vše ovšem pouze za předpokladu, že si vyberete správný kontejner! 

Vedle kontejnerů, které patří charitativním organizacím, totiž můžete narazit i na kontejnery, které patří překupníkům, kteří oblečení dále prodávají do second handů. 

Vynalézavost Čechů nezná hranice!

Pokud jste jen trochu zruční, můžete si ze starého nezničeného oblečení vyrobit spoustu užitečných věcí. Namátkou například měkký polštářek, tašku na nákupy nebo zvířecí pelíšek. Zcela jednoduše však můžete toto oblečení využít i k úklidu. Stačí odstřihnout gumy i nejrůznější ozdoby a rázem je hadr na světě. 

Zdroje:

  • https://www.samosebou.cz/2018/02/07/tridim-jako-diva-kam-vyhodit-stare-obleceni/
  • https://www.trideniodpadu.cz/jak-se-recykluje-textil
  • https://www.forewear.cz/kontejnery-na-textil-potex/
  • https://www.denik.cz/z_domova/obleceni-pro-charitu-dejte-si-pozor-komu-kontejner-patri-20141002.html
  • https://www.recyklujemetextil.cz/proc-recyklovat#prettyPhoto
  • https://www.trideniodpadu.cz/textil