Jste zde

Triky pro větší a zajímavější koupelnu: Využijte prostor nad dveřmi a vsaďte na tajné skrýše

koupelna v bambusu Zdroj: Bigstockphoto
Asi se shodneme na tom, že koupelna je jednou z nejdůležitějších místností v bytě, či domě. Jak ji zařídit, pokud jste limitováni prostorem, nebo rozpočtem? Máme pro vás pár jednoduchých triků.

25. 2. 2022

Vsaďte na světlé barvy

Pokud potřebujete nafouknout menší koupelnu, není nic jednoduššího, než ji vymalovat světlými barvami. Jejich kombinace se nemusíte bát, vždy ale sázejte maximálně na jednu dominantní a dvě doplňkové barvy. Do stejných barev laďte i nábytek nebo dekorační prvky, včetně ručníků.

Zeštíhlujte

Pořizujte do koupelny „slim“ nábytek. Tedy takový nábytek, který bude úzký, ale vysoký. Pokud chcete místnost opticky rozdělit, volte různé výšky skříněk. Poličky a skříně navíc nemusíte jenom stavět volně do prostoru, ale taky je zavěšovat na zeď. Každý v domácnosti tak v koupelně získá svůj koutek a úložný prostor.

bigstock-white-and-wooden-bathroom-with-409095809.jpg

velká bílá koupelna
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ne každý má to štěstí, aby jeho koupelna vypadala jako ta na obrázku. A tedy měl dostatek prostoru na vše, co si usmyslí.

Multifunkční zrcadlo

Malé prostory dokážou zvětšit i zrcadla. Pokud vás trápí malé rozměry místnosti, vyměňte to designové za praktické a otevíratelné. Jeho barvu a dekor byste měli sladit společně s dalším nábytkem v místnosti. Hloubka zrcadla nemusí být nijak závratná. Patnáct čísel bude bohatě stačit. 

Vany se nevzdávejte

I do malé koupelny můžete poměrně komfortně a vkusně dostat vanu. Jediné, čemu musíte věnovat pozornost, jsou její rozměry. Je jasné, že vířivka se sem asi nevejde, ale taková asymetrická vana pro jednotlivce i pár ve velikosti 150 x 70 cm už nadělá pořádnou parádu.

Správné obklady a tvary

Malou koupelnu dokážou opticky zvětšit i správně zvolené obklady a dlaždice. Vsaďte ale na velkoformátové obklady ve světlejších barvách. Pokud se tmavších tónů nechcete vzdát, umisťujte je spíše k zemi, nikoli do vyšších poloh. V koupelně skvěle fungují i obkladové kameny, oblé tvary nebo mozaikové bordury, kterými místnost zvýrazníte a maximálně zhodnotíte její prostor.

Jděte na pračku chytře

Asi se shodneme na tom, že nejvíce prostoru v koupelně zabírá jednoznačně pračka. Pokud máte tu s bočním plněním, umístěte nad ní skříňku a umyvadlo. Pokud nemáte nikoho šikovného, kdo by tuhle kombinaci zvládl přetvořit v realitu, a sami si na ni netroufnete, vystačíte si i se zmíněnou skříňkou. Na ni můžete položit koš na prádlo, dekorace nebo ručníky, či květiny. 

bigstock-modern-bathroom-authentic-inte-437081186.jpg

pokojovky v koupelně
Zdroj: 
Bigstockphoto
I do koupelny můžete ubytovat pokojovky. Vybírejte ale takové, které si libují v tmavém a vlhkém prostředí.

Nezapomínejte na světla

Aby koupelna plnila funkci, pro kterou byla primárně navržena, je potřeba dbát na její dostatečné osvětlení. To v ideálním případě kombinujte. Nad zrcadla umístěte LED pásky v denní bílé. Po stranách můžete instalovat menší a individuálně ovládané lampičky, které navodí příjemnou atmosféru třeba během relaxační koupele. Chybět by nemělo ani jedno centrální světlo. Klidně to, u kterého můžete navolit jeho barvu ovladačem. 

Využijte tajné skrýše

Nemusíte kupovat speciální vanu s úložnými prostory. Jednoduše využijte místa mezi vanou a obložením. Skvěle zde uchováte čisticí prostředky, které v interiéru nevypadají zrovna dvakrát stylově. Stačí k vaně vyrobit speciální dvířka, prostřednictvím kterých nevzhledné prostředky nebo další drobnosti do prostoru snadno vložíte.

Vsaďte na květiny

Ani v koupelně bychom neměli zapomínat na květiny. Pokud ale nemáte to štěstí na koupelnu s výhledem do zahrady nebo střešním oknem, asi budete volit mezi umělou a živou kytkou. Pokud se rozhodnete pro druhou zmíněnou variantu, pak vsaďte na rostliny, které si doslova libují v tmavších a vlhčích místnostech. Dařit se tady bude třeba ledviníku, tchyninu jazyku, lopatkovci nebo břečťanu. 

Použité zdroje:

  • https://living.iprima.cz/bydleni/koupelny/tipy-a-triku-jak-usporadat-malou-koupelnu-organizace-uspech
  • https://www.prozeny.cz/clanek/triky-pro-male-koupelny-jak-do-nich-dostat-vse-potrebne-48275
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/triky-pro-male-koupelny.html