Jste zde

Tajemství pěstování z pecek: Vypěstujte si vlastní citroník nebo kiwi. Víme jak!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nezahazujte pecku z exotického ovoce a zkuste s námi experimentovat. Vypěstovat si citrusy či jiné exotické rostliny totiž není tak složité, jak se na první pohled může zdát.

11. 7. 2017

Při pěstování exotických rostlin byste měli mít stále na paměti, že se jedná o rostliny z tropických krajin. Patří proto k velmi citlivým rostlinám. Pokud rostlině zajistíte vhodné podmínky, v řádu několika desítek let se můžete dočkat i prvních plodů. 

Kvalitní semena jsou zárukou úspěchu 

Vše začíná výběrem semen. U semen, která si sami sklidíte, vám kvalitu nikdo nezaručí, proto počítejte i s případným neúspěchem! Vsadit však můžete i na specializované prodejny. 

Aby se rostlinka cítila jako v bavlnce, nasimulujte její přirozené podmínky.Zdroj: www.bigstockphoto.com

V prvé řadě semena řádně očistěte od dužiny, která by mohla být důvodem jejich zahnívání a dejte je co nejrychleji do země. Jejich klíčivost totiž každým dnem klesá. Výjimkou jsou například semena datlí. Ty si klíčivost zachovávají i po několik let. A naopak semena liči svou klíčivost ztrácejí už po třech dnech. 

Zajistěte semenům jejich přirozené klimatické podmínky

Vzhledem k tomu, že se jedná o tropické rostliny, dostatek tepla a světla je nezbytností. Zintenzivnit množství denního světla můžete například deskou potaženou alobalem, kterou umístíte za rostlinu, nebo večer rostlinu umístěte blíže k osvětlení místnosti. 

Na začátku je jedno nepatrné semínko. Na konci pak může být taková nádhera!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Při klíčení je vhodné zajistit semenům i vysokou vzdušnou vlhkost. V domácích podmínkách ji lehce zajistíte výrobou vlastního mini skleníku. Postačí, když misku se semeny zakryjte fólií či igelitovým sáčkem a uděláte do něj malé otvory. Klíčení také podpoříte namočením semen do teplé vody alespoň na jeden den. Zejména semena s tvrdými peckami takto probudíte spíše k životu. 

Většina těchto rostlin má ráda letnění. Proto se nebojte v létě rostlinu umístit na zahradu. Pozor si však musíte dát na průvan a přímé sluneční paprsky, aby nedošlo ke spálení listů a následnému úhynu rostliny. S klesajícími teplotami květináč přeneste zpět do tepla, aby vám rostlina nezmrzla! 

Dobře propustný substrát je základ

S výběrem substrátu si příliš hlavu lámat nemusíte. Zvolit můžete obyčejný zahradnický substrát, který smícháte s pískem v poměru 1:1, nebo můžete zvolit speciální substrát pro pěstování palem či citrusů. Hlavní podmínkou je pouze to, aby byl substrát dobře propustný. Při pěstování citrusů je navíc doporučováno nasypat na dno nádoby drenážní vrstvu z oblázků či štěrku. 

Tvrdé pecky probuďte k životu namočením do teplé vody. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Semena nikdy nesázejte příliš hluboko. Například semena kiwi postačí zasypat jen nepatrnou vrstvou hlíny. Substrát by nikdy neměl úplně vyschnout, proto ho udržujte stále vlhký. Pozor však na přemokření! První známkou přemokření, nebo naopak nedostatku vody je opadávání listů. 

Nepodceňujte ochranu semen před houbami

Těšili jste se už z několika centimetrové rostlinky a najednou vám uhynula? Neočekávaný úhyn už vzrostlé rostliny může být způsoben houbami, které jsou obsaženy v zemině. Existují dvě možnosti, jak tyto houby hned na začátku eliminovat a uchránit před nimi semena. Buď semena před výsevem namočte na 15 minut do teplé vody, nebo zahřejte substrát na 30 minut v troubě. Ideální teplota pro eliminaci hub je minimálně 50 stupňů. 

Nedělejte z lidí pitomce. Pokud si takhle vypěstujete stromek, plodit rozhodně nebude. Aby dával ovoce, musíte na něj naroubovat materiál z plodící rostliny.

Související články