Jste zde

Staré pečivo nevyhazujte. Vyrobíte z něj skvělé hnojivo, které je účinnější než kdejaká chemie

pohnojená rostlinka Zdroj: Bigstockphoto
Je vám líto vyhodit starý kus chleba a zrovna nemáte v plánu vařit polévku, do které byste pečivo na krutonky nakrájeli? Co takhle ho proměnit v bio hnojivo na kytky, které je mnohem účinnější, než to kupované? Máme pro vás praktický návod, jak na to.

19. 1. 2022

Chlebové hnojivo je ekonomickým a efektivním způsobem, jak dodat rostlinám živiny. Žádná kouzla tady ale nehledejte. Za vším stojí přirozený proces kvašení. Kvasnice, které pekaři používají k pečení chleba, totiž obsahují biologicky aktivní stopové prvky, kyselinu listovou a paraaminobenzoovou, vitamíny skupiny B, vitamíny D, H a prvky jako zinek, fosfor, hořčík, draslík a dusík. 

Právě poslední dvě zmíněné složky vaše rostliny rozhodně ocení. Zlepšují totiž vegetativní části rostlin a dokonce chuť případných plodů. Zmíněné látky navíc zvyšují odolnost vůči chorobám a nepříznivým povětrnostním podmínkám, zlepšují kondici kořenového systému a podporují růst květů.

bigstock-planting-trees-on-fertile-soil-395494640.jpg

rostoucí rostlina
Zdroj: 
Bigstockphoto
Za to, že budou vaše rostlinky po chlebu prospívat, můžou kvasnice.

Rychlé cukry, které jsou v chlebu taktéž obsažené, se pak postarají o potravu pro drobné mikroorganismy, jež pomáhají přeměňovat dusík obsažený ve vzduchu na dusíkatou sůl, kterou rostlina potřebuje. Zmíněné hnojivo z chleba pak můžete použít nejen u pokojovek, ale taky u rostlin a plodin na zahradě.

Jak na domácí chlebové hnojivo?

Na domácí chlebové hnojivo budete potřebovat sklenici o minimálním objemu jeden litr, několik dnů starý chléb (nesmí být plesnivý), nakrájený na menší kostky a obyčejnou převařenou vodu.

Do připravené sklenice nalejte litr převařené vody a počkejte, až zchladne na pokojovou teplotu. Do nádoby k vodě přidejte ztvrdlý chléb a sklenici uzavřete.

bigstock-crusty-bread-and-old-bread-kni-421847633.jpg

starý chléb
Zdroj: 
Bigstockphoto
Starý chleba poslouží nejen v kuchyni, ale i jako "tekuté hnojivo" pro pokojovky.

Takto předpřipravené hnojivo uložte na 24 hodin na tmavé a chladné místo. Třeba do spíže nebo sklepa. Chleba nechte macerovat a vodu pak přes cedník přelijte do nové čisté sklenice. Pokud se vám přes cedník dostane i pár chlebových kousků, nevadí to. Přecezené hnojivo můžete bez obav uložit zpátky do lednice, kde vydrží klidně i několik týdnů.

Náš tip: Pokud máte v plánu hnojit rostliny na zahradě, nachystejte si kbelík a tolik chleba, aby se nádoba naplnila do zhruba dvou třetin. Chleba zalijte teplou vodou, zamíchejte a rozdrťte mezi prsty. Kbelík uzavřete víkem a nechte 10-14 dní macerovat.

Dávejte pozor na přehnojení

Chlebové hnojivo můžete u pokojovek používat zhruba co druhou zálivku. Pokud se ale v květináči objeví krusta, listy od okrajů osychají nebo dokonce černají kořeny, s hnojením okamžitě přestaňte. Taky nezapomeňte proplachovat květináč čistou vodou zhruba jednou měsíčně. To pro to, abyste předešli usazování menších drobků a minerálních látek.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/hnojivo-z-chleba-30001223.html
  • https://svetkreativity.cz/prirodni-hnojivo-vyrobene-z-chleba-je-ucinnejsi-nez-jakakoliv-chemie/
  • https://hobby.magazinplus.cz/zahrada/1143-pripravte-si-vynikajici-domaci-hnojivo-k-okurkam-ci-rajcatum-staci-vam-k-tomu-dve-veci-ktere-mate-doma.html
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/16504-co-se-starym-pecivem-pripravte-si-z-nej-hnojivo-pro-kytky