Jste zde

Správnou vůní proti stresu: Nervy zklidní grep nebo heřmánek

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Moderní bydlení je účelně vybavené, pěkné, stylové… A voňavé! V dnešním díle seriálu věnovaného aromaterapii vám poradíme, jak a čím provonět byt, aby vás při vstupu do něj zaplavil klid a abyste pocítili úlevu od stresu.

29. 10. 2020

Naše bydlení má být přece jen naším útočištěm a zdaleka nejde jen o to, abychom se měli kde schovat před nepříznivým počasím a kde se uložit ke spánku. Dnes už se soustředíme na více aspektů domácnosti. A jedním z nich je vůně

Aromaterapie nabízí celou škálu vůní, přičemž každá navozuje jiné pocity a působí na člověka jinak. Dnes si posvítíme na vůně, které vám uleví od stresu, protože toho je v současnosti v našich životech více, než by bylo zdrávo. 

Hodit by se vám mohly i tipy: Jak na úklid bez chemie: Použijte kypřicí prášek, citron nebo sůl!

Vůně jasmínu vám pomůže odbourat stres a zintenzivní odpočinek.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Rozpalte svíčku a nakapejte olej

K vytvoření perfektní a dokonale uklidňující atmosféry domova stačí udělat jen pár krůčků – pořídit si aromalampu a vhodné svíčky (nejčastěji čajové), svíčku zapálit, nakapat do aromalampy pár kapek éterického oleje a nechat ho za působení tepla z plamene odpařovat. K provonění průměrně velkého bytu stačí půlhodinka, tuto akci za voňavé bydlení můžete provádět i 3x denně podle toho, jak vyhodnotíte situaci a vzduch.

Vůně pro klid, mír a uvolnění

Znáte to. Přiběhnete uhnaní z práce, čeká vás praní, žehlení, vaření a kdo ví, co ještě. Přitom to, co byste potřebovali ze všeho nejvíc, odpočinek, si ani nestačíte užít, protože večer padnete do postele a usnete dřív, než stihnete zaujmout oblíbenou polohu. Dopřejte si po práci chvíli relaxace, uvařte si oblíbený čaj nebo kávu a rozpalte aromalampu se správným olejem. 

  • Citronela: Citronelu nebo také citrónovou trávu používají například i Číňané ve své tradiční medicíně. Kromě toho, že při masáži napomáhá hojení a uzdravování, hlavně dodává životní energii. Pokud máte rádi svěží vůně a potřebujete se aspoň na chvíli zbavit stresu, sáhněte po ní! 
  • Grep: Éterický olej se svěží, a přitom hořce kořenitou vůní grepu je známý pro svou schopnost uvolňovat nervové napětí a často se stává součástí aromaterapie osob trpících úzkostmi a depresemi. Že by si neporadil se stresem a každodenním shonem? Nevěříme!
  • Jasmín: Těžší, silná a smyslná květinová vůně vás dokonale uvolní, uleví vám od psychického napětí… Ale pozor, má také afrodiziakální účinky.  

Růže je sice těžší vůní, ne každý se s ní snese, ale i ona pomáhá zbavit se stresu. Zdroj: www.bigstockphoto.com

  • Růže: Stejně jako jasmín, i růže je poměrně těžší vůně, zároveň je výrazná a sladká. To jí však neubírá na účincích. K zažehnání stresu a zklidnění těla i mysli je perfektní volbou. 
  • Heřmánek: Intenzivní květinová vůně heřmánku zbavila napětí, ba dokonce i úzkostí nejednoho člověka. Vám dozajista také zvedne náladu nebo vás příjemně „osvěží“ po zbytek dne.
  • Santalové dřevo: Éterický olej s vůní santalového dřeva vyniká dřevitou a jemně kořeněnou vůní. Použít ho můžete nejen během delšího či kratšího stresového období, ale také běžně pro navození hřejivé atmosféry domova. Tato vůně má mimo jiné vysokou schopnost zmírňovat nepříjemné pachy v prostoru.

O vlivu vůní už jsme psali: Vůně v bytě: Skořice vám pomůže proti stresu, vanilka vyvolá chuť na sex

Navoďte příjemnou atmosféru a zklidněte mysl

Díky aromaterapii si lidé odpradávna pomáhají od nejrůznějších zdravotních komplikací. Stres je v současné době tím nejčastějším důvodem, proč se k éterickým olejům obracíme. Spojme příjemné s užitečným a provoňme si bydlení, abychom se zklidnili a ulevili si od stresu a abychom navodili příjemnou atmosféru u sebe doma.