5. 3. 2021
Jednak to může být dáno podmínkami v domě či bytě, kde je třeba ideální prostředí pro tvorbu plísní, ale také se mohou nepříjemně alergeny dostávat do interiéru zvenčí, jako například pyly. Naštěstí to lze řešit.
Úprava vlhkosti vzduchu
Na kvalitu vzduchu, který dýcháme, má do značné míry vliv jeho vlhkost. Ve většině, zejména starších domů, bojujeme obecně s vyšší vlhkostí, než jaká by měla být. Taková domácnost je potom ideální na instalaci odvlhčovače vzduchu, který dostává ze vzduchu přebytečnou vlhkost, a tak zabraňuje vzniku plísní, které jsou významným alergenem. Zejména potom póry plísní, které mohou být pro řadu lidí dráždivé. Zároveň je vhodné si zapamatovat, že ke zlepšení kvality vzduchu si můžeme pomoci my sami, a to:
- dostatečným větráním
- správným větráním
Pokud větráte málo, je to obecně problém. Nestačí ale pouze větrat, ale důležité je větrat správně. Platí to především pro zimní období, kdy mnoho lidí nechá otevřenou ventilačku a větrá dlouhé desítky minut. To ale není správně, protože tím dochází k procházení interiéru a zdiva, takže ztrácíte spoustu tepelné energie, a také platíte více za topení. Lepší je větrat dokořán, pouze na pár minut, nárazově. Ne každý ale musí mít doma vlhko, na suchý vzduch pomůže zvlhčovač vzduchu. Stejně jako při přemíře vlhkosti bychom však měli mít na paměti, že je to vždy také o správnosti a pravidelnosti našeho větrání.
Kvalitnější vzduch
Důležité je také dýchat vzduch, který je dostatečně kvalitní. Tady vám může pomoci čistič vzduchu, který je doplněn také o ionizátor. Toto zařízení dokáže efektivně likvidovat už samotné zárodky plísní.
Pro lepší kvalitu vzduchu můžeme doporučit ještě speciální přístroje, které jsou určitou alternativou klasického zvlhčovače. Využívají však aromaterapie. Dokáží zvlhčovat vzduch pomocí esenciálních olejů.