Jste zde

Socialistické vzpomínání: Uvařte si dršťkovou polévku, královnu nádražek, podle státní normy

dršťková polévka Zdroj: Shutterstock
Jedni ji milují, druzí kolem ní chodí obloukem. Řeč je samozřejmě o dršťkové polévce, která přijde v chladném podzimním počasí vhod. Pokud rádi vzpomínáte na poctivé recepty, připravte si tuhle dobrotu podle původní Československé státní normy.

25. 10. 2023

Nádražní restaurace nemají v dnešní době příliš dobré jméno. V socialistických dobách jste tady ale mohli ochutnat nejeden klenot československé kuchyně. Jedním z nich byla i dršťková polévka, které se ne nadarmo přezdívalo „polévka nádražních restaurací“.

Z „nádražek“ totiž voněla už od dveří. Její specifické aroma tak vábilo hosty ze vzdáleného perónu i nedalekého chodníku. To samozřejmě za předpokladu, že pokrmy z vnitřností, mezi které dršťky nepochybně patří, měli v oblibě. Ostatní se restauraci, která ten den servírovala „dršťkovku“ zdaleka vyhýbali. 

Dršťkovka ze 17. století

Dršťková polévka ale rozhodně není žádným moderním československým výmyslem. Její prapůvodní recept můžeme dohledat už v kuchařkách ze 17. století. Mnohé zdroje dokonce tvrdí, že tehdy byla oblíbená zejména v Itálii a Německu

shutterstock_2137264161.jpg

dršťkovka
Zdroj: 
Shutterstock
Dršťková polévka v zimě zahřeje. Ne každý ji má ale v oblibě.

Německá dršťková byla ale od té dnešní dost odlišná a kořenila se hlavně tymiánem. V Itálii se vařila především v Miláně, kde je oblíbená dodnes. Ne náhodou se dokonce místním obyvatelům dokonce přezdívá tripponi – dršťkaři.

Český recept vznikl údajně z toho italského okolo zmíněného sedmnáctého století. Nejprve se u nás vařila na Štědrý den, později se stala vydatnou snídaní, plnohodnotným obědem i oblíbenou večeří bez ohledu na datum v kalendáři. Naši kuchaři ale samozřejmě nahradili tradiční italské suroviny těmi tuzemskými. A na dochucení použili mletou papriku a majoránku.

Připravte si dršťkovou polévku podle ČSN

Pokud chcete zavzpomínat na éru nádražních restaurací a připomenout si, jak chutnala dršťková polévka tehdy, kdy ji upravovaly přísné československé státní normy, nechte se inspirovat původním receptem, který najdeme v knize Normy teplých jídel, kde je Dršťková polévka označena v sekci „Bílé polévky“ číslem 10129.

Na 10 porcí poctivé dršťkové polévky budete potřebovat: 

 • 570 g syrových drštěk 
 • 1500 g vývaru z drštěk
 • 1500 g vývaru (který byl uvařený podle normy č. 10101)
 • 100 g margarínu
 • 127,5 g cibule
 • 13,5 g česneku
 • 150 g hladké mouky
 • 0,5 g mletého černého pepře
 • 0,7 g majoránky
 • 1 g kmínu
 • 15 g mleté papriky
 • 20 g polévkového koření

Vyzkoušejte také: Retro bramborový salát podle normy: Připomeňte si jeho chuť a nebudete chtít jiný

Jak na vaření dršťkové polévky?

Očištěné a na větší kousky nakrájené dršťky vložte do hrnce a zalijte studenou vodou. Zavařte je a následně vodu sceďte. V další fázi je opět zalijte studenou vodou a vařte pod poklicí do měkka. 

Uvařené dršťky sceďte, vychlaďte ve studené vodě a okapané krájejte na tenké nudličky (cca 4 centimetry dlouhé). V kastrůlku si mezitím rozpusťte tuk, přidejte nadrobno nakrájenou cibulku a usmažte do světle růžova. Poté zaprašte hladkou moukou.

Za stálého míchání smažte cibulovou jíšku do červena. Jakmile bude mít jíška správnou barvu, přidejte červenou papriku, zamíchejte a zalijte vychladlými vývary. 

Dobře promíchejte, aby se v polévce nedělaly hrudky, přidejte kmín, pepř a nechte zvolna vařit minimálně jednu hodinu. Uvařenou polévku ochuťte drcenou majoránkou a česnekem, který utřete se solí. 

Jako vložku přidejte okapané dršťky a nechte polévku znovu přejít varem. Před podáváním přidejte polévkové koření (klidně si připravte to domácí). Polévka by měla být hladká, krémovitě hustá a její povrch by měl být lesklý od vyvařeného tuku

Použité zdroje:

 • www.djoro.cz/obrazek-vyrobku-drstkova-polevka_25198_0_normy-teplych-jidel_bile-polevky.html
 • https://www.youtube.com/watch?v=CsA30S9Yn8o&t=1s
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Dr%C5%A1%C5%A5kov%C3%A1_pol%C3%A9vka
 • http://www.milujivareni.cz/temata/show/clanky/345-historie-a-soucasnost-drstkove-polevky/

Související články