3. 3. 2021
A právě teď se o pozornost hlásí další nový trend. Týká se bydlení a potěší všechny, kteří milují vlnu retro, ale zároveň by jí chtěli dodat tak trochu osobitý šmrnc.
A o co vlastně jde? Je to taková dokonalost v nedokonalosti. Také si vybavujte jistou nostalgii, která z retro interiéru přímo dýchá? Nostalgii svědčící o tom, kolik emocí, zážitků a šťastných i méně šťastných chvil už lidé mezi těmi čtyřmi stěnami prožili? Tak právě to se Shabby Chic snaží navodit. A to i tam, kde by za jiných okolností zářil nově pořízený nábytek novotou.
Ošuntělý, přitom však dokonalý
https://myloview.cz/fototapety/podle-kategorie/style/retro/
Ano – protimluv, kterým by šlo Shabby Chic charakterizovat asi nejlépe. Koneckonců – Angličané si na své historii zakládají a ruku v ruce s ní jdou i rodinné poklady, předávané z generace na generaci. Křeslo, jež používal už váš prapradědeček, je tam ceněno a s úctou renovováno. Rozhodně nebývá kandidátem na vyhození k popelnici jako u nás.
Shabby Chic vlastně představuje to, co je pro opravdu dobrý retro interiér typické. Nedokonalost, byť jakkoliv dobře maskovaná. Předměty, které se používají, zkrátka občas utrpí nějaký ten šrám. A mnohdy jsou na nich tyto „stopy života“ vytvářeny i uměle. Není tedy neobvyklé pořídit si například novou fototapetu v retro stylu a přímo před ni postavit „otřískanou“ komodu s patinou. Krakelovací lak a jemu podobní dokáží divy. A nikdo tak nepozná, že jde o kousek, jenž teprve nedávno sjel z výrobní linky.
Ale abychom byli spravedliví: řada šikovných domácích kutilů a kutilek si dokáže nábytek v souladu se zásadami Shabby Chic vyzdobit i vlastními silami. Výhodou tohoto procesu je téměř nulová investice a originální vzhled, který lze snadno přizpůsobit jakékoliv zamýšlené koncepci.
Aby na vás dýchlo opravdové „ošuntělé“ retro
Ale jen o správném nábytku nebo krakelovacích technikách to není. Ten správný dojem umí navodit i barvy. Myslíme ty základní, jež dají všem ostatním skvěle vyniknout. Například dobrá fototapeta retro napodobí jednoduše tím, že se oblékne do světlých či zemitých tónů. Nic víc a nic míň. Může na sobě mít zajímavé vzory či naopak sázet na jednoduchost, ale toto barevné ladění by jí mělo v každém případě dominovat. Teprve poté mohou přijít na řadu barvy výraznější a nápaditější.
To však neznamená, že musíte takto postupovat v celé místnosti. Naopak. Barevný pruh tapety oživí pohledovou stěnu nebo jeden nevyužívaný roh. Zbytek zdí by se však měl nést spíše ve střídmějším duchu, aby celý interiér nepůsobil přeplácaně.
Jak na správnou volbu dekorací
Nyní je na čase pokoj oživit barvami. Pamatujte si, že na to, aby celé pojetí dávalo smysl, je třeba každou jednotlivou použitou barvu zopakovat 3x nebo 4x. Ani nižší ani vyšší frekvence naopak nepůsobí dobře. Má vaše retro fototapeta do obývacího pokoje zelené, žluté a bílé pruhy? Pak každou z těchto barev vtělte například na polštáře, zohledněte je při výběru váz či celý motiv zopakujte třeba na koberci. Zajistíte tak, že bude každý předmět působit přirozeně a zapadne do celkové myšlenky svěřeného prostoru.
Je také zároveň na snadě, že nesmíte používat barev příliš. Nikdy byste je totiž nedokázali vzájemně sladit bez toho, že by všechny poličky, komody a další odkládací místa zahltily barevné drobnosti, snažící se dát původní myšlence ten správný řád. O tom, že je výsledkem spíše chaos, vás asi nemusíme dlouho přesvědčovat.
Ten pravý Shabby Chic používá jednu konkrétní barvu
Ale vraťme se do anglických interiérů 80. let, které daly Shabby Chic vlastně vzniknout. Obvykle jim dominuje zdobený nábytek (vyřezávaný nebo natíraný) a mnohdy se lehce mísí i s historickými či dokonce romantickými prvky. Prim v něm hrají pastelové barvy, ale vše korunuje smetanově bílá. Přesně tak – ani krémová, ani barva čerstvě napadaného sněhu, ale smetanová. Dává všemu dojem nevšednosti a přirozené útulnosti. A právě to asi Shabby Chic vystihuje ze všeho nejlépe.