8. 7. 2022
Dotěrný a bzučící hmyz nevynechá jedinou příležitost, jak se nasosat životadárné tekutiny – naší krve. Případně chvilku, kdy by mohl ochutnat právě opečené špekáčky nebo čerstvě nakrájené ovoce.
Kromě toho, že je přítomnost otravného hmyzu nepříjemná, riskujeme taky riziko pobodání, v krajním případě přenosu nepříjemné infekce. Jak se dotěrnému hmyzu bránit? Máme pro vás několik praktických rad i triků!
Správně se oblečte a vsaďte na vhodné květiny
Do přírody ani u příležitosti posezení na zahradě se raději neoblékejte do žluté barvy. Ta totiž nezvané hmyzí návštěvníky přitahuje doslova jako magnet. Taky se snažte směřovat do blízkosti několika bylinek a rostlin, které hmyz přirozeně odpuzují. Jde třeba o pelargonie, levanduli, mátu, měsíček lékařský, aksamitník, šantu kočičí nebo meduňku.
Provoňte prostor
Komáry odpuzují silné a aromatické vůně. Pokud nechcete využít odpuzovač hmyzu z obchodu, zkuste na ně vyzrát pomocí anýzového, eukalyptového nebo hřebíčkového oleje. Oblíbený olej můžete nakapat do aromalampy, případně na vatový tampon, ze které se bude volně odpařovat.
Pokud zrovna po ruce žádný ze zmíněných olejíčků nemáte, můžete jednoduše ve 2 dcl vody povařit 10 hřebíčků, odvar přecedit a smíchat se stejným množstvím laciné kolínské vody. Přelijte do ostřikovače a používejte jako běžný repelent z obchodu.
Vsaďte na česnek nebo svařený ocet
Z přírodních tipů můžeme doporučit i česnek, který odpuzuje bodavé společníky. Mouchy se naopak budou stahovat z prostoru, který provoníte svařeným octem. Komáři pro změnu nesnáší hřebíček a citrusové plody. Napíchejte proto několik kousků tohohle aromatického koření do rozkrojeného citronu nebo limetky a rozložte po stole.
Vyzkoušejte lapače a pasti na hmyz
Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se otravného hmyzu doma nebo na zahradě zbavit, jsou lapače hmyzu. Pořídit je můžete nejen v obchodech, ale řadu těch jednodušších si vyrobíte i sami doma. Pastičku připravíte z prázdné PET lahve, u které odříznete horní část a na dno nalijete pivo, sirup nebo ovocnou šťávu. Hrdlo otočíte tak, aby směřovalo úzkým šroubovacím otvorem dolů, a přelepíte izolepou. Hmyz tekutina naláká, cestu ven už ale nenajde.