Jste zde

Přivezli jste si od moře mušle? Tady jsou tipy, jak je vyčistit. Zkuste je zakopat!

mušle na pláži Zdroj: Shutterstock
Přivezli jste si z letní dovolené u moře mušle? Máme pro vás několik tipů a triků, jak je správně vyčistit, abyste nepoškodili jejich povrch.

26. 7. 2023

Mušle a ulity patří mezi oblíbené a typické suvenýry, které si můžete přivézt z letní dovolené u moře. Připomenout vám bezstarostné okamžiky a potěší i jako dekorace. Před samotným dekorováním je však nutné je řádně vyčistit! Zbavit je usazenin, řas i velmi nepříjemného zápachu, za kterým obvykle stojí mrtvá tkáň uvnitř

shutterstock_11804305.jpg

mušle na pláži
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor! Ne všude je vývoz mušlí povolen. Vždy si proto zkontrolujte, jestli cestování s tímto suvenýrem není zakázáno. 

Ulity se živým tvorem neberte!

Mušle, která v sobě ukrývají odumřelého živočicha, začnou po čase nesnesitelně zapáchat. Naštěstí ale existuje mnoho způsobů, jak zápach spolehlivě odstranit. 

Zápach z mušlí velmi jednoduše odstraníte tak, že mušle vložíte do vody, kterou pomalu přivedete k varu. Mušle vařte maximálně 5 minut. Sporák poté vypněte a mušle nechte ve vodě vychladnout, aby vám vlivem náhlé změny teploty nepraskly. Po vyjmutí z vody pak za pomoci drátu odstraňte uvařeného mořského živočicha. 

Stejně postupujte i v druhém případě. Mušle však nevařte, ale zmrazte. Respektive nejdříve je cca na hodinu vložte do chladničky, aby si zvykly na nižší teplotu, a teprve poté je vložte do mrazáku. Živočicha uvnitř vyndejte, jakmile zmrzne. 

Tip: Aby vám mušle nezačaly zapáchat cestou z dovolené, vložte je do uzavíratelné nádoby s minimálně 40% alkoholem nebo s lihem. 

Dalšími účinnými pomocníky jsou také mravenci. Mušle stačí položit do mraveniště a pak už jen sledovat, jak se mravenci o jejich vyčištění během poměrně krátké doby postarají. 

Pozor na agresivní čisticí prostředky

Pokud chcete mušle zbavit řas, bílého povlaku a jiných nánosů, vložte je do chlorového bělidla, které si smícháte ve stejném poměru s vodou. V roztoku je však nenechávejte příliš dlouho, aby vám lesklý povrch mušlí nezmatněl. Po vyndání z roztoku mušli opláchněte pod čistou vodou a zakonzervujte ji parafínovým olejem, díky kterému mušle ještě více zkrásní. 

shutterstock_329575718.jpg

zakopání mušlí
Zdroj: 
Shutterstock
Mušle, ve kterých jsou odumřelí mořští živočichové, na několik měsíců zakopejte. Hmyz, larvy, červi i bakterie se postarají o jejich důkladné vyčištění. 

Odolnější nečistoty odstraňujte ručně za pomoci jemného kartáčku a preparační jehly. V žádném případě nepoužívejte ocet ani jiné kyseliny. Jsou příliš agresivní a povrch mušle naleptají, poškodí nebo naruší. 

shutterstock_459141244.jpg

různé druhy mušlí
Zdroj: 
Shutterstock
Ocet mušli sice vyčistí, ale také nenávratně poškodí! Vyčištěná mušle se po čase začne rozpadat a drolit. 

Skvělým pomocníkem je také prací prášek nebo zubní pasta, kterou je vhodné nechat několik hodin působit a poté ji jemným kartáčkem odstranit. 

Zdroje:

  • https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-lastury-musle-skeble/
  • https://www.svetcestovatele.cz/musle-z-lonske-dovolene-vratte-jim-zarivy-lesk/
  • https://cs.traasgpu.com/nejlepsi-zpusob-jak-vycistit-musle-aniz-byste-je-znicili/
  • https://shells.webnode.cz/cisteni-musli/