Jste zde

(Před)vánoční tvoření: Jak vyrobit sněžítko? Je to jednodušší, než si myslíte!

sněžítko se sněhulákem Zdroj: Shutterstock
Vyrobte si spolu s námi sněžítko! Krásnou a originální dekoraci, která vás vrátí do dětských let a udělá radost nejen dětem, ale i dospělým. Máme pro vás mnoho inspirace i návod, jak na to!

12. 11. 2023

Zasněte se a popusťte uzdu své fantazii i kreativitě. Vyrobit si své vlastní sněžítko zvládne s trochu zručnosti a s našimi tipy opravdu každý! K jeho výrobě nepotřebujete nic speciálního a jeho vzhled můžete přizpůsobit interiéru i stylu vašeho domova. Nechte se inspirovat! 

shutterstock_1577985496.jpg

sněžítka ve stánku
Zdroj: 
Shutterstock
Toužíte svým blízkým darovat originální a osobitý dárek? Vyrobte jim spolu s námi sněžítko!

Vlastnoručně vyrobené sněžítko může mít mnoho podob

Výroba sněžítka je opravdu jednoduchá a téměř nic nestojí. Spoustu drobností najdete doma a zbylé věci koupíte za pár korun. 

shutterstock_797204863.jpg

prázdné sklenice
Zdroj: 
Shutterstock
K výrobě sněžítka můžete využít zavařovací sklenice od marmelády i skleničky od dětských příkrmů. 

Základem každého sněžítka je prázdná láhev, baňka nebo jakákoliv jiná průhledná nádoba, která má šroubovací víčko a jde ji pevně uzavřít. Pěkné je, když má užší hrdlo a svým tvarem připomíná kouli. Na druhou stranu však mějte na paměti, že čím užší hrdlo bude vaše nádoba mít, tím obtížněji se vám předměty budou vkládat dovnitř. 

Vnitřek sněžítka je hlavně o vaší fantazii. Pakliže jste zruční, můžete uvnitř sněžítka postavit miniaturní město, vesnici nebo zasněženou krajinu. Pokud si však na přílišné detaily netroufáte, lze použít cokoliv, co se ve vodě nerozmočí. Například drobné skleněné figurky nebo plastové postavičky z Kinder vajíček

K vytvoření sněhového efektu použijte stříbrné nebo jinak barevné třpytky, popřípadě umělý sníh či rozdrcenou vánoční ozdobu, a k naplnění použijte destilovanou vodou, u níž nehrozí usazování vodního kamene

Tip: Destilovanou vodu zřeďte s glycerolem v poměru 1:2. Vyšší hustota tekutiny způsobí, že třpytky budou padat mnohem pomaleji. 

A jak na výrobu sněžítka? 

Nádobu důkladně umyjte, odmastěte a osušte. Pak si vezměte víčko a na jeho vnitřní část nalepte za pomoci voděodolného lepidla vámi vybrané dekorace. Až lepidlo zaschne, nalijte do nádoby tekutinu, přidejte třpytky a víčkem sklenici uzavřete.

Abyste měli jistotu, že vám tekutina nebude utíkat, kápněte do víčka před jeho zašroubováním několik kapek lepidla. Na závěr nádobu ozdobte stužkou nebo vnější část víčka přetřete akrylovou barvou

shutterstock_538432240.jpg

červené sněžítko
Zdroj: 
Shutterstock
Při výrobě se snažte co nejpřesněji odhadnou objem vody. Bublina vzduchu uvnitř sněžítka totiž nevypadá hezky!

Zdroje:

  • https://hobby.instory.cz/1656-uz-premyslite-nad-vanocnimi-darky-zkuste-si-vlastnorucne-vyrobit-snezitko.html
  • https://blog.decodoma.cz/snezitko-pro-male-velke/
  • https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/434634/vychytavky-ladi-hrusky-vlastnorucne-vyrobene-snezitko.html
  • https://living.iprima.cz/bydleni-jak-vyrobit-tezitko-v-podobe-snehove-koule-tedy-tz-snezitko
  • https://www.skolnisvet.cz/tezitko-snezitko-navod-na-vyrobu/
  • https://nasregion.cz/tip-na-darek-vyrobte-si-tradicni-videnske-snezitko-znate-jeho-historii-16676/