Jste zde

Požáry v domácnostech jsou nejtragičtější. Přitom je prevence velmi jednoduchá

Zdroj: pozary.cz

Advent je tady. A s ním svíčky na adventním věnci, mnohdy nekvalitní vánoční světla, vůně aromalampy… Jenže od vánoční pohody je kousek k velkému neštěstí, stačí jediný nehlídaný plamínek. Víte, jak se vyvarovat  požáru v domácnosti?

2. 12. 2012

Požáry domácností jsou požáry s vůbec nejtragičtějšími následky. Každý rok při nich zemřou desítky lidí, tři čtvrtiny z nich neuhoří, ale udusí se zplodinami. Hasiči každý den vyjíždějí ke zhruba sedmi požárům domácností a každý z nich v průměru způsobí škodu za 750 tisíc. Zničený majetek, ztráta veškerých vzpomínek, často i zranění nebo smrt. A Češi prevenci stále podceňují.

Prevence je základ

Nejtragičtější příčinou „domácích“ požárů je kouření. Cigarety nás tedy nezabíjejí jen zevnitř, ale i prostřednictvím plamenů. Hned za kouřením následuje nesprávná manipulace s topidlem a pak požáry vzniklé nedbalou manipulací s otevřeným ohněm. To jsou ty zapomenuté svíčky a jídlo na plynovém hořáku.

pozary2

Občas stačí málo a násedky mohou být velmi tragické. Zdroj: hasici.bloger.cz

Prevence má v těchto případech cenu zlata. Nikdy nenechávejte bez dozoru otevřený oheň, nikdy nevhazujte „čerstvé“ nedopalky rovnou do koše, nikdy nedávejte popel do nádoby, která není žáruvzdorná. Pravidelně čistěte komín a důkladně poučte děti. Mimo to je samozřejmě vhodné domácnost vybavit aktivními ochrannými prvky. 

Mějte doma alespoň malý hasicí přístroj

Prvním krokem může a mělo by být samozřejmě pořízení hasicího přístroje. Hasicí technika u vás doma může zabránit rozšíření požáru a jeho propuknutí v plném rozsahu. Hasící přístroj by neměl chybět v žádném rodinném domě, ačkoli naprostá většina domů u nás ním patrně vybavená není, a to dokonce ani přesto, že jsou velice snadno dostupné ve specializovaných obchodech nebo eshopech.

pozary3

Při požáru domácnosti je škoda průměrně 750 tisíc korun. Zdroj: pozary.cz

Pokud byste chtěli mít doma pro jistotu ještě o něco více, než jen hasicí přístroj, k dispozici jsou rovnou celé hydrantové systémy. Na ty se v případě potřeby hašení reálného požáru mohou napojit hasičské hadice. Hydranty a přístroje k hašení požáru jsou u nás viditelné často jen ve sklepních prostorách panelových domů. Přesto i majitelé bytových jednotek by neměli prevenci podceňovat a pořídit si vlastní hasicí přístroj.

Pojištění pokryje část škody

Další otázkou prevence je nepochybně také věc pojištění. Každou domácnost lze pojistit pro případ vzniku požáru. Jakmile máte domácnost pojištěnou proti tomuto živlu, můžete o něco klidněji spát s vědomím, že i kdybyste o svůj domov přišli, pojišťovna vám alespoň jistou výši škody zaplatí. Záleží samozřejmě na sjednané smlouvě. Jestliže chcete chránit svůj majetek, rozhodně se zaměřte také na prevenci proti požáru, jako jednomu z velice běžných neštěstí, které stojí spoustu lidí ročně jejich domovy. Stačí jen špatné elektrické vedení, zapnutý sporák nebo žehlička a je vymalováno.

Velmi podrobně se požárům v domácnostech, jejich následkům i jejich prevenci věnoval Hasičský záchranný sbor ČR na svých stránkách. Deset minut u tohoto článku vám může zachránit nejen majetek, ale mnohdy i život.