Jste zde

Pokojovky, které vám provoní celou domácnost: Zkuste věncovec, voskovku nebo jasmín

voňavé pokojovky Zdroj: Shutterstock
Provoňte svůj domov a pořiďte si pokojové rostliny, které svým příjemným aroma provoní každý interiér. Máme pro vás několik tipů.

18. 3. 2024

Pokojové rostliny jsou krásným a užitečným doplňkem každého interiéru. Domácnost nejen zkrášlí a zútulní, ale také pomohou vytvořit zdravější a příjemnější klima. Vzduch v místnosti zvlhčí, vyčistí a některé dokonce i provoní jemným aroma, které má pozitivní vliv na lidskou psychiku i zdraví. 

shutterstock_682212448.jpg

voňavé olejíčky
Zdroj: 
Shutterstock
Zapomeňte na drahé a zdraví nebezpečné difuzéry, vonné spreje nebo jiné osvěžovače a provoňte svůj domov rostlinami!

Vůně gardénie vás ukolébá

Gardénie je královnou mezi vonnými pokojovými rostlinami. Její vůně je podobná jasmínu a s naším zdravím dokáže zázraky. Má lehké afrodiziakální účinky, uklidňuje a pomáhá při nespavosti i depresích. Její pěstování není navíc tak složité a s trochou snahy ho zvládne i nezkušený pěstitel. Nikdy ji však neumisťujte do kuchyně, neboť je velmi citlivá na zplodiny z plynových sporáků! 

shutterstock_2377344521.jpg

bílá orchidej
Zdroj: 
Shutterstock
Věděli jste, že některé druhy orchidejí jsou cítit po vanilce nebo skořici? Mnohdy však vyžadují náročnější péči. 

Ať se lépe dýchá! 

Rýmovník, neboli kubánské oregano, oceníte zejména v období chřipek a nachlazení, neboť eukalyptové aroma, které uvolňuje, pomáhá zmírnit kašel a ulevit vašemu nosu. Využít ho však můžete i při přípravě čaje, k výrobě domácího sirupu nebo k inhalaci. 

Stejně tak můžete využít i mátu nebo eukalyptus, který vás mimochodem zbaví i bakterií a škodlivin z cigaretového kouře. 

Květy vypadají jako navoskované 

Hoya je pozapomenutá a poměrně odolná pokojová rostlina, kterou s velkou oblibou pěstovaly naše babičky. Za minimum péče se vám odmění hromadou květů, které mají doslova porcelánový vzhled a omamně voní. Někdy až natolik, že u citlivých osob může vůně voskovky způsobit migrénu a u alergiků vyvolat nepříjemnou alergickou reakci. 

Při pěstování citrusů vsaďte na kumquat 

Pěstování citrusů není zrovna jednoduché a vyžaduje určité pěstitelské zkušenosti, neboť se jim daří, respektive vykvetou, pouze v případě, že jim dopřejete teplo, vyšší vzdušnou vlhkost, speciální hnojiva a pravidelnou zálivku. Začne-li však citrus kvést, velmi intenzivně voní, pohltí pachy a vašemu domovu dodá středomořský nádech.

shutterstock_1371881186.jpg

pamětnice
Zdroj: 
Shutterstock
Pěstování pamětnice je velmi náročné. Za správnou péči se vám však odmění příjemnou vůní. 

Věncovec nepřemisťujte ani neotáčejte! Jinak shodí poupata

Věncovec květnatý, neboli pamětnice, je méně známá pokojová rostlina původem z Madagaskaru, která bývá pro svůj vzhled velmi často zaměňována s voskovkou. Aroma jejích květů není však tak intenzivní, ba naopak. Váš domov lehce provoní sladkou vůní, která okouzlí každého, kdo k vám zavítá na návštěvu.  

Chladnější stanoviště prodlouží dobu kvetení

Jasmín provoní vaši domácnost hlavně nad ránem, kdy začíná pomalu svítat. Jeho sladká vůně je skvělým afrodiziakem a pomůže se strachem i s úzkostmi. Ne všem však může být jeho velmi výrazné aroma příjemné. 

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/vencovec-si-snadno-spletete-s-voskovkou-kvety-vsak-maji-mnohem-prijemnejsi-vuni-55310
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/chripkovnik-rymovnik-ti-druzi-aneb-vypestujte-si-lekarnu-v-kvetinaci
  • https://adbz.cz/hobby/9-vonnych-pokojovych-kvetin/
  • https://m.magazinplus.cz/bydleni/1435-pokojove-rostliny-ktere-provoni-celou-domacnost-lepe-nez-jakykoli-difuzer.html
  • https://adbz.cz/hobby/pokojove-rostliny-vune/
  • https://www.lifee.cz/bydleni/prirodni-osvezovace-vzduchu-pokojove-rostliny-ktere-provoni-vas-byt_3724.html