Jste zde

Pandán: Pokojovka s metrovými listy, ze které si můžete uvařit skvělý čaj. Na rýmu i zácpu

pandán Zdroj: Shutterstock
Atraktivní pokojová rostlina, která může dorůstat obřích rozměrů, prospěje domovu i jeho majiteli. Posiluje totiž imunitu, odstraňuje zácpu, pomáhá od nachlazení a léčí žaludeční křeče. Jak se o ni správně starat?

10. 10. 2023

Pandán, oficiálně tedy Pandanus amaryllifolius, je tropickou rostlinou původem z Asie, kde zdaleka neplní jen dekorativní účel. Z jeho listů jsou splétány různé koše, pokrývky hlavy, ale i nádobí, ve kterém se vaří třeba rýže nebo další asijské speciality. Tato poněkud neobvyklá „ingredience“ se ale často používá i do nápojů, zmrzliny, zákusků nebo pudinků. To díky své jedinečné oříškové chuti

Jak pěstovat pandán?

Jak už jsme zmínili výše, listy pandánu mohou dorůst až do metrové délky. Proto kolem sebe rostlina potřebuje dostatek prostoru.

Dařit se jí bude na velmi světlém stanovišti. Pokud byste ji umístili do stínu, ztratí své typické panašování na listech. Pandán vyžaduje propustný a humózní substrát, do kterého můžete přidat trochu rašeliny. Rostlinu nepřelévejte a vždy počkejte, až substrát v květináči důkladně vyschne. Hnojit ji můžete jednou za 14 dní.

shutterstock_1601235262.jpg

čaj z pandánu
Zdroj: 
Shutterstock
Čaj z pandánu je jeden z alternativních způsobů, jak si pomoci od nachlazení, ale třeba i od zácpy.

Náš tip: Pokud se vám zdá, že rostlina roste pomalu, můžete ji přemístit na světlejší místo a pravidelně ji postřikovat vodou.

Připravte z pandánových listů čaj

Pokud se u vás rostlince daří, můžete ji „obrat“ o pár listů, z nichž připravíte čaj, který se využívá jako zaručený medikament k úlevě od břišních křečí. Jeho pravidelné popíjení navíc reguluje pohyby střev, tudíž rychle pomáhá i v případě zácpy a nadýmání

Některé zdroje dokonce tvrdí, že popíjení čaje zlepšuje náladu, dodává tělu elán a může být skvělým způsobem, jak předcházet depresi nebo úzkosti. Jiné zdroje potom zmiňují jeho pozitivní účinky na naši imunitu.

Pokud jste tedy příznivcem alternativních léčebných postupů, možná vás bude zajímat, že pandánový horký nápoj může posilovat naši obranyschopnost, snižovat horečku a zkracovat dobu nemoci, což se hodí nejen během podzimních plískanic.
 
Použité zdroje:

  • https://sazenicka.cz/pestovani-pandan/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/pandan-pestovani-tropicke-pokojovky-s-metrovymi-listy.html
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/pandanus-veitchii-pandan.html
  • https://www.nasezahrada.com/pandan-pestovani-krasne-tropicke-pokojovky-s-metrovymi-listy/
  • https://www.prostreno.cz/tipy-a-triky/clanky/31456/Pestujete-pandan-Ulevi-od-zaludecnich-kreci-a-doda-elan