Jste zde

Ovocný svět sedacích vaků: Snězte si jablko při sezení v hrušce

Zdroj: flourishingnetworks.blogspot.cz

Druh pálenky, pražská pizzerie, slavný český cyklista a konec konců i to podivně tvarované ovoce, to všechno je hruška. Výčet ale zdaleka nekončí. Sedací vaky, tedy spíše jejich výrobci, obohatily slovo ještě o další význam.

20. 3. 2013

Co inspirovalo tvůrce vaků pojmenovat kus nábytku termínem „sedací hruška“? Pochopitelně tvar. Hruška má totiž oproti běžnému vaku ve vrchní části (nebo spodní, levé či pravé, u vaku strany nehrají žádnou roli) ještě výstupek, o který se lze částečně opřít.

Existuje spousta dalších tvarů ovocných sedacích vaků. Tenhle tvárný kus nábytku v podstatě nemá žádné tvarové tabu. Lze ho vyrobit v jakékoliv podobě. V obchodech a v katalozích se tak můžete setkat s banány, jablky, jahodami, záleží většinou jen na tom, co designéři daného výrobce rádi jí. Tyto vaky ale mají rozměry přizpůsobené tvaru daného ovoce, kdežto sedací hruška je poměrně variabilní a lze ji pořídit v různých velikostech a jejich poměrech. Nejčastěji se na trhu vyskytují ve variantách 90×140 cm a 140×100 cm.

nejlevnejsi-sedaci-vaky-1

Sedací hruška s podnožníkem - pohoda v nejvyšší míře. Zdroj: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

Spěte, skákejte šipky, vrhejte sedací vaky do dáli

Ale pryč od strohých čísel, hrušky, a vlastně sedací vůbec, působí hlavně na emoce. Analytická část mozku se při zaboření do měkkého pytle vypíná. Osoba ponořená do polystyrenových kuliček je uspávána uklidňující silou, která se rovná tíze kuliček tělesem vytlačovaných. Jinými slovy čím větší vak, tím více pohodlí a větší relaxace. Úplná slast je srazit si k sobě hrušku s jiným větším vakem a nechat se unést do říše snů (vyzkoušeno autorem článku, kterému se po probuzení do práce příliš nechtělo).

Hrušky ale nemusí a ani by neměly sloužit pouze jako pohodlné lenošky, jejich výhodou je variabilita a hlavně zábavnost. Dají se vytvarovat přesně tak, jak zrovna potřebujete. Chcete si číst? Ležet hlavou dolů? Skákat vaku? Skočit do vaku šipku? Házet po sobě hruškami? Fantazii se meze nekladou. Dá se s nimi dělat cokoliv vás napadne. Vymyslete si sami, co praštěného jde s vaky provést a zrealizujte to!

Obdivovatelé koloniální výzdoby interiérů z časů královny Viktorie asi z tohoto druhu sezení neskáčou radostí do stropu, ale i ve stylových interiérech si vaky své místo najdou. Nemusí totiž zdaleka mít nezvyklý tvar a křiklavé barvy. Ani cena za stylové výrobky se nemusí vyšplhat příliš vysoko. Zjistěte si, kde pořídit nejlevnější sedací vaky.

nejlevnejsi-sedaci-vaky-3

Žádné jikry, tohle jsou polystyrenové EPC kuličky, tedy výplň vaků. Zdroj: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

Sedací hrušky jsou plné fazolí

Aby toho nebylo z rostlinné říše málo, uveďme si ještě anglický překlad slovního spojení „sedací vak“. Ten zní „bean bag chair“, tedy židle z pytle fazolí. Není se co divit, ony polystyrenové EPS kuličky, jak se jim odborně říká, totiž vážně trochu připomínají fazole. Ovšem posezení je v nich mnohem měkčí, než by tomu bylo v případě použití opravdových fazolí.

Před mnoha lety, v pravěkém období vývoje sedacích vaků, se jako náplň skutečně používaly fazole. S příchodem nových materiálů ale původní náplň ustoupila těm umělým s lepšími vlastnostmi.

nejlevnejsi-sedaci-vaky-4

V tvaru tohoto vaku lze vyčíst podobu s hruškou zcela jasně. Ještě by se mohl jmenovat sedací kdoule, ale dnes málokdo ví, že zmíněné ovoce má právě tento tvar. Zdroj: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

Dejte pozor na výrobce

Abychom nebyli tak pozitivní, tak vás na závěr článku trochu vystrašíme. Sedací vaky přichází do styku s pokožkou, velké oblibě se těší hlavně u dětí, takže musí splňovat podmínky stanovené zákonem č. 102/2001 sb., který se zabývá bezpečnostním aspektům výrobků uváděných na trh. Vymezuje, že by neměly být zdraví škodlivé.

V případě, že do styku s vaky přijdou děti do tří let věku, měli bychom se mít na pozoru. Je třeba se ujistit, zda má výrobek zdravotní atest pro používání dětmi této věkové skupiny podle §84/2001 Sb. Nekvalitní výrobky dovážené z Asie normu nesplňují, dokonce ani mnozí čeští výrobci atest podle uvedeného zákonu nevlastní. Dobří výrobci ale s touto normou nemají potíže.