Jste zde

Když vás bolí záda, pořiďte si sedací vak. Při výběru ale řešte, čím je naplněný!

Zdroj: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

Velký, barevný a plný drobných kuliček. Sedací vaky si podmaňují české domácnosti. Dá se na nich relaxovat i ležet při dlouhodobé nemoci. Pokud se i vy chystáte na jeho koupi, pak vybírejte pečlivě. Cena mnohdy neodpovídá kvalitě a naopak.

31. 1. 2013

Můžete se na něm jen tak povalovat s knížkou, můžete z něho sledovat televizi a dá se na něm i hovět s počítačem na klíně a pracovat. sedací vaky se uplatňují i v dětských pokojících jako místo her, u dlouhodobě nemocných jako alternativa k ležení na posteli. Ani při dlouhodobém ležení na něm se totiž netvoří proleženiny.

Přidejte k tomu moderní vzhled, ortopedické vlastnosti přívětivé pro vaši páteř a neokoukanost a máte ideálního adepta na oživení interiéru. Nicméně pozor při nákupu sedacích vaků. Rozhodně totiž neplatí, že se vysoká cena rovná vysoké kvalitě a že známá značka zaručí neslehnutelnost náplně.

Pojďte si s námi projít několik jednoduchých základních pravidel, podle kterých rozeznáte kvalitní výrobek od „navoněné bídy“.

sedaci-vaky1

Sedací vak se uplatní jak při sledování televize, tak třeba při učení, nebo obyčejném relaxu. Zdroj: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

Na tom, co je uvnitř, záleží. Nejvíc.

Tím nejdůležitějším, co odděluje kvalitní sedací vaky od těch méně kvalitních, je jejich náplň. Pokud vám někdo bude nabízet vak plněný polystyrénovou drtí, vezměte nohy na ramena. Takový vak se totiž nejen rychle slehne, ale navíc je i škodlivý našemu zdraví. Z této drti se totiž poměrně silně práší a prach – ač téměř neviditelný – rozhodně nedělá dobře našemu dýchacímu ústrojí.

Tou správnou náplní jsou tvrzené polystyrénové kuličky EPS. Sedací pytel se jimi plní v různé hustotě a i samotné kuličky je možné pořídit v několika různých velikostech. Dohromady tyto dva faktory pak dávají příjemný pocit ze sezení. Pokud je kuliček dostatek a jsou velké, pak se nám sedí příjemněji.

Zároveň ale platí, že čím větší kuličky jsou, tím rychleji se „slehnou“. Kvalitní vaky ale pro tento případ mají otvor, kterým je možné obsah doplnit – člověk pak zase sedí pěkně vysoko a ne na tvrdé zemi.

Od nylonu po kůži

Jaký materiál použít na potah? Tím nejrozšířenějším je dnes polyester – na něm se sedí příjemně, celkem snadno se udržuje, ale člověk se při delším sezení může nepříjemně opotit. I proto se vyplatí investovat o pár stokorun navíc a pořídit vak s potahem z nylonu. Ten vydrží ještě déle, údržba je nulová (i díky tomu, že je nepromokavý) a člověk se nedočká nepříjemně vlhkého pocitu ani při dlouhém sezení.

sedaci-vaky3

Od malých taburetů po vaky suplující sedací soupravu. Sortiment je široký. Zdroj: nejlevnejsi-sedaci-vaky.cz

Potah je samozřejmě možné ušít i z dalších materiálů. Objevují se luxusní vaky kryté kůží, nebo koženkou. Narazit je možné i na vaky z manšestru. Jejich životnost je ale podstatně kratší než u předchozích dvou variant.

Polštář nebo hruška – jak je libo!

Pokud se chystáte sedací vak do domácnosti pořídit, popřemýšlejte ještě předtím, než ho objednáte, nad tím, k čemu bude primárně sloužit. A od toho pak odvoďte tvar, který by měl mít. Pro povalování s knížkou, nebo před televizí je ideální velký „polštář“, případně nižší válec. Při delším sezení je ale zase příjemnější sedací hruška – ta totiž zádům poskytuje dostatečnou oporu a člověk navíc sedí i trochu výš. Dovybavit všechny tvary můžete i menšími taburety - ideálními pod nohy, nebo na odložení drobností.

U všech tvarů ale platí, že b jednotlivé díly měly mít trojitý šev. Šev dvojitý, případně evidentně šitý „horkou jehlou“ je zárukou toho, že za pár dní budete po bytě nacházet první kuličky polystyrénu a nadávat na nekvalitní zpracování.

Na kolik sedací vak vyjde?

Sedací vak není nijak závratná investice. Pokud natrefíte na kvalitního a levného výrobce, pak se i při objednání velkého vaku, jež má suplovat pohovku, vejdete do částky tři a půl tisíce. U sedacích vaků se vyplatí zapátrat na internetu a vsadit na menší české výrobce.

Jejich přístup je na rozdíl od velkých zahraničních firem individuální – vyrobí vám vaky přesně podle vašich představ na zakázku. A práce, kterou zastávají oni sami, bývá velmi kvalitní. U sedacích vaků je hloupost bezhlavě sázet na značku – lépe je si výrobky prodejce na vlastní oči prohlédnout a zhodnotit.