Jste zde

Jak vybrat sedací pytle a vaky pro váš interiér? Důležitý je tvar, výplň i barva

sedací vak ve tvaru hrušky Zdroj: omniplus.cz
Z neustálého sezení na nepohodlné židli vás bolí záda, na křesílku si nikdy neumíte najít tu správnou polohu, a když si lehnete na gauč, okamžitě na vás jde spaní?

6. 12. 2019

Nebo byste si rádi do interiéru místo křesla po babičce pořídili doplněk, který mu dodá moderní vzhled? V tom případě jsou pro vás sedací vaky a pytle přesně to pravé řešení. Podívejte se, jak vybrat ten nejlepší, který bude splňovat veškeré vaše požadavky.

Proč právě sedací vaky a pytle?

Sedací vaky v posledních letech doslova zaplavily české obýváky, dětské pokoje i kancelářské prostory. Jedná se totiž o ideální variantu komfortního sezení, kterou si zamilují všichni členové rodiny. A vůbec nezáleží na tom, jestli chcete pohodlně usadit návštěvu, hledáte originální dárek pro vaše potomky, nebo si chcete pořídit skvělý doplněk do obýváku, kde si budete moct v klidu číst a odpočívat.

Sedací vaky mají celou řadu výhod. Jsou totiž velice praktické, na rozdíl od klasického sedacího nábytku se skvěle přizpůsobí vašemu tělu a navíc mají i výborné ortopedické vlastnosti, kvůli nimž je doporučuje celá řada lékařů a fyzioterapeutů. Spojují tak v sobě zdraví, pohodlí, jednoduchou manipulaci a široké možnosti využití. Místnosti navíc dodají neokoukaný vzhled, což jistě potěší nejednu hospodyňku.

Na co se při výběru zaměřit?

Nezáleží na tom, jestli hledáte sedací vaky a pytle do obýváku, do dětského pokoje, do kanceláře nebo třeba na verandu. Možnosti jsou totiž prakticky nekonečné, takže si vybere úplně každý. Abyste však zvolili ten nejlepší přesně pro vás, měli byste se před jeho koupí zaměřit na několik důležitých parametrů.

Co je při výběru nutné zvážit?

 • Velikost a nosnost
 • Správný tvar
 • Barva a design
 • Materiál potahů
 • Výplň sedacích vaků
 • Poměr ceny a kvality
 • Kam pytel nebo vak umístíte

Jakou velikost pytle zvolit?

Velikost hraje při výběru správného sedacího pytle důležitou roli. Možností je totiž opravdu hodně, od malých taburetů přes dětské sedací vaky a střední pytle až po XXL sedací vaky. Podle čeho tedy vybrat ten správný? Záleží především na tom, pro koho je takové sezení určené a jestli bude sloužit primárně místo židle či křesla, nebo na něm chcete také polehávat.

Jestliže hledáte sedací vak pro děti, postačí obvykle menší velikost. Pokud se však chystáte využívat sedací vak místo křesla a budete na něm převážně sedět, pro dospělého člověka jsou vhodné pytle od 140 centimetrů výše. Pro relaxaci vleže byste naopak měli sáhnout spíše po větších velikostech. Abyste měli dostatečné pohodlí, pytel by měl být alespoň 180 centimetrů dlouhý. Ačkoliv se může zdát, že XXL vaky zabírají v místnosti příliš mnoho prostoru, nabízí ten nejpohodlnější odpočinek.

Co se týče velikosti, sedací pytle a vaky se dělí také podle objemu. Ty, které mají objem nižší než 250 litrů, jsou vhodné hlavně pro děti, takže pokud hledáte sezení spíše pro dospělého, sáhněte po větší variantě. Kromě tohoto parametru je určitě nutné přihlédnout také k nosnosti sedacího vaku, abyste nebyli z nového doplňku hned zklamaní.

Sedací vak je skvělou alternativou ke klasickému sezení v domácnosti.Zdroj: omniplus.cz

Z jakých tvarů a barev můžete vybírat?

Jakmile někdo zmíní sedací vak, vybaví se vám nevzhledný černý pytel, na který se práší v rohu místnosti? Ačkoliv i s takovými případy se samozřejmě můžete setkat, realita je obvykle úplně jiná. V dnešní době jsou totiž dostupné sedací vaky a pytle mnoha různých tvarů a barev, takže z nich jednoduše vykouzlíte skvělý doplněk vašeho interiéru, který dodá pokoji svěží vzhled.

Nejoblíbenější tvary sedacích vaků a pytlů

 • Hruška
 • Fotbalový míč
 • Polštář
 • Křeslo
 • Taburet či puf

Mezi nejpopulárnější tvary samozřejmě patří sedací vaky ve tvaru hrušky. Nejen že se skvěle hodí do jakéhokoliv interiéru, ale jsou poměrně málo náročné na prostor, jsou příjemné i na dlouhodobější sezení a díky svému tvaru poskytují celému tělu dokonalé pohodlí. Jelikož bývají vyšší než ostatní tvary sedacích vaků, dobře se z nich také vstává.

Pokud si pořídíte sedací vak ve tvaru polštáře, rozhodně nebudete litovat. Můžete si do něj totiž v klidu lehnout a pohodlně relaxovat. Navíc se dá snadno tvarovat, a když si pořídíte větší velikost, vejdete se na něj dokonce i ve dvou. Zajímavou variantou je také sedací pytel s popruhy, díky kterým si vak můžete jednoduše přetvořit do tvaru křesílka, jež nabízí větší oporu zad.

Dobrým řešením pro kanceláře a různé open space prostory je také přímo sedací vak ve tvaru křesla. Nabízí totiž stabilní oporu pro vaše záda a člověk do nich nezapadne úplně, takže může zároveň vykonávat práci či produktivní činnost.

Tvar fotbalového míče naopak nejlépe poslouží lidem, kteří se chtějí v sedacím pytli dobře uvelebit. Je proto ideální pro lenošení u televize nebo třeba do dětského pokoje. Poslední variantou jsou různé taburety či pufy. Jedná se v podstatě o pohodlné podsedáky, které můžete vytáhnout třeba ve chvíli, kdy se k vám domů přijede podívat návštěva.

Správný design a barva

Co se týče designu, sedací pytle jsou dostupné ve všech možných barevných kombinacích. Mezi nejoblíbenější patří růžové, zelené, modré, šedé nebo třeba fialové sedací pytle, ale najdete i vaky v krémové, černé nebo červené barvě. Kromě toho jsou k dostání i dvoubarevné varianty, pytle s moderními motivy nebo designové kousky s abstraktním potiskem.

Důležitý je také materiál

Ačkoliv potahový materiál sedacího pytle může být téměř z jakékoliv látky, svou volbu byste měli rozhodně promyslet. Některé materiály jsou totiž odolnější a pohodlnější než jiné. Zároveň je dobré myslet také na to, zda chcete sedací pytel umístit v interiéru nebo spíš někam na zahradu či na terasu. Lidé obvykle volí některý z těchto materiálů:

 • Nylon
 • Bavlna
 • Polyester
 • Vinyl
 • Kůže a eko kůže
 • Plyš

Mezi nejčastěji vyhledávané materiály patří nylon, který je poměrně odolný a skvěle se tak hodí do domácnosti, ale i pro posezení na balkoně. Snadno ho očistíte navlhčeným hadříkem, jeho barvy jen tak nevyblednou a navíc je také poměrně odolný vůči ostrým předmětům a drápkům domácích mazlíčků. Jedinou nevýhodou je skutečnost, že nylon je na dotek celkem hrubý.

Bavlněné sedací pytle jsou odolné vůči tahu i oděru, a jelikož se jedná o přírodní materiál, jsou také prodyšné a příjemné na omak. Po čase se však mohou mírně vytahat a na rozdíl od syntetických materiálů jsou náchylnější k ušpinění. Tato volba je vhodná pouze do interiéru, ale zato dá se pohodlně vyprat v pračce.

Další z oblíbených potahových látek je polyester. Sedací vaky z tohoto materiálu můžete využít jak v interiéru, tak i na zahradě. Myslete však na to, že není vodotěsný a neměl by proto přes noc zůstávat venku. Ačkoliv se z něj nečistoty dostávají hůře než z nylonu, obvykle je zvládnete odstranit vlhkým hadříkem.

Dále se používá například vinyl, který je zvlášť odolný proti různým skvrnám. Jeho nevýhodou je však jistá přilnavost k lidské pokožce. Kůže má mnoho pozitivních vlastností, ale za sedací pytel z tohoto materiálu si připlatíte a navíc je náchylný k poškození. Odolnější je eko kůže, která je prodyšnější a hodí se především do interiéru. Co se týče sedacích vaků z plyše, ty jsou hřejivé a velice příjemné na dotek, ale o mnoho náročnější na údržbu.

Kuličky, vzduch či přírodní výplň?

Mezi nejdůležitější parametry při výběru správného sedacího vaku patří samozřejmě i vnitřní výplň. Na výběr máte z několika možností, které mají své specifické vlastnosti. Za nejkvalitnější jsou považovány vaky s výplní z EPS kuliček ve velikosti od 2 do 7 milimetrů. Ty bývají velice pohodlné, skvěle se vytvarují podle vašeho těla a výhodou navíc je i to, že není problém sehnat náhradní náplň a polystyrenové kuličky do sedacích vaků se dají snadno doplnit.

Skvělou alternativou pro milovníky ekologických materiálů jsou vaky s přírodní výplní z pohankových či špaldových slupek. Nejsou tak poddajné jako EPS kuličky, ale i tak se dokáží poměrně dobře přizpůsobit vašemu tělu. V minulosti se hojně používala také polystyrenová drť, která představuje levnější variantu. Dnes se však od jejího používání ustupuje, protože rychle slehne a není zdaleka tak pohodlná jako kuličky.

Poslední možností jsou sedací vaky plněné vzduchem, které je možné naplnit pomocí několika máchnutí. Nafukovací sedací vaky jsou navíc výrazně lehčí, praktické a skladné, což oceníte třeba ve chvíli, kdy se rozhodnete vzít si je s sebou na dovolenou nebo je odnést ven na zahradu.

Kdy si raději připlatit?

Důležitou roli hraje především skutečnost, zda budete sedací pytel využívat denně, nebo má sloužit pouze jako příležitostný sedací prostor pro návštěvy. Na vaky, které budou často používané, byste totiž měli klást větší požadavky než na doplňky interiéru, na které se posadíte jen jednou za čas. Vyšší cena samozřejmě nemusí být zárukou kvality. Když si však připlatíte, obvykle tak pořídíte sedací vak z lepšího a příjemnějšího materiálu s kvalitnější výplní.

Chcete pořídit sedací pytel levně? I takové varianty se samozřejmě dají koupit, ale mějte na paměti, že obvykle nenabízí takový komfort a kvalitu, jako kdybyste si připlatili. Mohou se snadno prosedět nebo úplně zničit a výjimkou nejsou ani situace, kdy jim povolí švy a celou místnost pak nechtěně zaplaví polystyrénové kuličky.

Kam chcete sedací pytel umístit?

Ještě než si sedací pytel nebo vak pořídíte, měli byste zvážit také to, kam tento pohodlný doplněk umístíte. Bude zdobit vaši novou kancelář? Má sloužit jako pohodlný doplněk do obývacího pokoje? Nebo ho chcete dát do dětského pokoje? Stejně jako velikost, nosnost nebo četnost používání hraje umístění při výběru správného sedacího vaku důležitou roli.

Pokud plánujete pytel nechat v místnosti, kde ho budete využívat pouze příležitostně, můžete se poohlédnout po levnějším modelu. Jestliže však chcete sedací vak umístit do často používané relaxační zóny, do kanceláře nebo třeba do dětského pokoje, měli byste sáhnout po kvalitnější variantě, která bude zároveň dostatečně odolná, což samozřejmě platí i pro vaky umístěné v exteriéru. A nezapomeňte ani na to, že sedací pytel bude dotvářet vzhled celého prostoru, takže by měl i dobře vypadat.

Dětské sedací pytle

Hledáte nějaký pohodlný a skladný doplněk do dětského pokoje, kde si děti budou moct hrát i odpočívat? K dispozici jsou samozřejmě různé sedací vaky pro děti, které si zamilují menší i větší potomci. Představují totiž pohodlné a zdravé sezení, na kterém mohou relaxovat nebo se vyřádit společně s kamarády.

Jelikož jsou sedací pytle dostupné v mnoha barevných a designových provedeních, na své si přijde každý. Holčičky si mohou vybrat vaky v příjemných růžových či světle modrých pastelových tónech, zatímco chlapci jistě ocení vaky ve tvaru fotbalového míče. Velké plus je i to, že sedací vaky a pytle nemají žádné ostré rohy ani jiné části, takže pro dětské pokoje představují naprosto ideální volbu.