Jste zde

Osvětlení: Ovlivňuje naši náladu i schopnost soustředění

Zdroj: www.bigstockphoto.com
O LED svítidlech se říká, že jsou osvětlením budoucnosti a to především díky dlouhé životnosti, nízké spotřebě elektrické energie a v neposlední řadě šetrnosti vůči životnímu prostředí. Jejich výhodou je i značná tvarová a barevná přizpůsobivost.

23. 12. 2015

Osvětlení dodává interiéru atmosféru, díky které můžete vyjádřit vaší osobnost. Současné trendy stojí na kontrastech, spojování tradice se současností, prosazuje se expresivita a celkově moderní pojetí.

Díky LED technologii navíc padá celá řada omezení. Není problém si vybrat tvar tradiční žárovky, reflektoru, zářivkové trubice či plamínek připomínající svíčku. Bez obav je také možné používat dříve nemyslitelné materiály jako papír či plast, jelikož LED zdroje negenerují teplo.

LED osvětlení je moderní způsob, jak si to doma pěkně prosvítit a zároveň ušetřit.Zdroj: shop.lightpark.cz

Nechte promluvit vaši aktuální náladu

Správným rozmístěním svítidel v místnosti lze snadno vytvářet a modelovat prostor. Proto je již při výběru dobré vědět, kam přesně chcete nově osvětlení instalovat a jakého efektu hodláte dosáhnout.

Myslete i na barvu světla, protože bílá, nemusí být vždycky bílá. Určitě jste se již setkali s termínem „teplota světla“, která se udává v kelvinech (K). Čím je tato hodnota nižší, tím je světlo teplejší a naopak. Do obývacích pokojů a ložnic pak doporučujeme volit spíše teplejší odstíny, které navozují pocit odpočinku a relaxace.

Věděli jste, že osvětlení má velký vliv na to, jak se v místnosti cítíte?Zdroj: shop.lightpark.cz

Nemusíte se ale omezovat pouze na konvenční barvy. S LED pásky lze náladově osvětlit jakýkoli prostor v interiéru (police, skříně, zrcadla, televize a další) a díky dálkovému ovládání měnit intenzitu i aktuální barvu. LED pásky se navíc snadno instalují a přizpůsobí se libovolnému tvaru.

Když je potřeba se soustředit

Své uplatnění si ale LED žárovky najdou i tam, kde se potřebujete především soustředit. Například v kuchyni určitě zvažte doplnění stropního osvětlení o bodová svítidla strategicky rozmístěná v podhledech či pod horními skříňkami. Výhodná je i volba LED reflektorů, které lze libovolně naklápět zrovna tam, kde světlo nejvíc potřebujete.

V koupelně pak opět najdou uplatnění LED pásky. Je zcela na vás, zda je použijete například na zrcadle, či s nimi olemujete hrany skříněk. Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, volte spíše chladnější odstíny.

LED pásky jsou nový a praktický způsob jak osvítit i netradiční místa.Zdroj: shop.lightpark.cz

A co další části interiéru?

I v menších svítidlech jako jsou pracovní či čtecí lampičky se dnes využívá LED technologie. Hodí se i pro osvětlení chodeb a schodišť, kdy je lze mít rozsvícené prakticky nepřetržitě, neoslňují jasným světlem a není proto nutné rozsvěcovat hlavní zdroj. Případně můžete zvolit i senzor, který osvětlení zapne, zaznamená-li pohyb.

A co vy, máte doma ještě tradiční žárovky? Nemyslíte, že již přišla chvíle zamyslet se nad novými možnostmi osvětlení i ekonomikou provozu a investovat do LED zdrojů?