Jste zde

Od projektu k zabydlení: Jak vzniká dům na klíč?

Zdroj: Domestik.cz

Stavba domu – to je běh na dlouhou trať. Jen vypracování projektu trvá měsíce. Jak všechno urychlit? Když vsadíte na dům na klíč a kvalitní stavební firmu.

10. 5. 2012

Myslíte si, že zítra zajdete do stavebky, podepíšete smlouvu a do půl roku bude na vašem pozemku stát dům, který jste si vysnili? Omyl! Stavba domů je proces, který trvá dlouhé měsíce, občas i roky a vezme nejen spoustu financí, ale i sil a nervů. Pojďte se podívat, jak vzniká dům – od projektu po kolaudaci, a přečtěte si tipy, jak si celý proces ulehčit a zkrátit.

Na začátku všeho je papírování. A rozhodně ho není málo. Naopak – pokud nejprve pro svůj dům kupujete stavební parcelu, pak ho budete mít dost už po podepsání kupní smlouvy. Už v téhle fázi nesmíte nic zanedbat  a důkladně prostudovat třeba územní plán. Své by o tom mohli vyprávět lidé z Prahy-Budče, kteří koupili nové domy a až poté zjistili, že jen o pár stovek metrů dál vyroste za pár let největší mimoúrovňová křižovatka v Česku.

Nerozumíte tomu? Vsaďte na dům na klíč!

Máte pozemek, který je po všech stránkách v pořádku? Pak můžete začít řešit podobu domu, která na něm bude stát. Samozřejmě je možné přijít s vlastním návrhem a ten prokonzultovat s architekty, ale stále více lidí dnes sází na rodinné domy na klíč.

Více o koupi pozemku najdete v článku: Kupujete stavební parcelu? Buďte opatrní!

domestik2

Takhle vypadá dům necelý půl rok po začátku stavby. Zdroj: Domestik.cz

Obrovskou výhodou domů na klíč je fakt, že se nemusíte vůbec o nic starat. De facto jen na začátku vyberete domek, který se vám líbí, a pak už všechno necháte na odbornících – od papírování, po nákup materiálů a samotné řemeslnické práce. Oni jsou ti, kteří v tom umí chodit, vy jen sledujete, jak práce postupují.

Ty opravdu kvalitní stavební firmy nabízejí desítky předpřipravených projektových řešení. Od jednoduchých domků, kde si „vystačíte“ s menší hypotékou až po luxusní vily za pět nebo sedm milionů korun. Pokud kývnete na takto projektovaný dům, ušetříte si spoustu času – po podpisu smlouvy trvá jen několik dní, než dostanete kompletně zpracovaný projekt.

Stavební povolení – byrokracie, byrokracie, byrokracie…

Ani v tuhle chvíli ale na váš pozemek nemůže vyjet těžká technika a začít stavět. S projektovou dokumentací se musí nejdříve seznámit stavební úřad a vydat příslušná povolení – stavba musí být v souladu s územním plánem, tj. nesmí být vyšší, než je povolené, musí mít správný sklon střechy…

domestik3

Od jednoduchých domků po vily za několik milionů - i tak vypadá nabídka předpřipravených projektových řešení. Zdroj: Domestik.cz

A až po podepsání položkového ceníku se začíná se samotnou stavbou.

Ta trvá zhruba rok – první půl rok vzniká hrubá stavba – od položení základů, vybudování obvodových stěn, nosných příček, stropů až po kompletní zastřešení. Pak na řadu přijdou kompletní rozvody vody, elektroinstalace, zateplení, vnitřní omítky. Zhruba po deseti měsících od začátku stavby už je dům obyvatelný – to řemeslníci dokončují obklady a dlažby. Finišuje se pak vytvořením oplocení a venkovní fasádou.