Jste zde

Hypotéka: Co všechno vás čeká, než vám ji banka schválí

Zdroj: sigitekoyulianto.com

Pořízení nového bydlení a hypotéka – dva téměř neoddělitelné pojmy. Udělejte si přehled v tom, jak se o hypotéku žádá!

3. 5. 2012

Každá rekonstrukce, stavba nebo nákup bytu či domu předpokládá dostatek finančních prostředků pro investování do nemovitosti. V dnešní době ale jsou lidé s dostatkem vlastních finančních prostředků výjimkou, a proto většina z nás musí před nákupem nebo rekonstrukcí nemovitosti zvažovat formu financování svého bydlení.

Hypotéka je „jen“ dlouhodobý úvěr

Jednou z nejčastěji využívaných forem financování bydlení je hypotéka (hypoteční úvěr). Hypotéka je ve své podstatě dlouhodobý úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti.

hypoteka-kb2

K tomuto domku vede poměrně dlouhá cesta, která začíná papírováním a dokládáním příjmů. Zdroj: decorationchannel.com

Splatnost hypotéky se pohybuje v rozmezí 5 až 30 let a je možné je rozdělit na účelové hypotéky nebo neúčelové hypotéky (ty se někdy označují jako tzv. americké hypotéky).

Účelová hypotéka musí být ze zákona zajištěna zástavním právem k nemovitosti, přičemž zastavená nemovitost musí splňovat určité zákonné podmínky. Bankovní ústavy někdy požadují i další formy zajištění hypotéky, jako například sjednání pojištění stavby vinkulované ve prospěch banky.

Od výběru banky po poslední podpis

Samotný proces vyřízení hypotečního úvěru obvykle začíná u výběru vhodné banky a končí úspěšným podpisem úvěrových smluv a získáním dostatečného množství finančních prostředků. Mezi tím následuje celá řada kroků - od dokládání výpisů z katastru přes vyřízení odhadu nemovitosti po dokládání příjmů, apod.

Celkem novým prvkem na trhu s hypotékami a úvěry je možnost vyřídit a sjednat hypotéku online. Bankovní ústavy tak vycházejí svým klientům vstříc a klientům nabízejí tuto možnost spolu s dalšími online službami jako je třeba online kalkulátor hypotéky. Klient není nucen navštěvovat bankovní ústav a má možnost získat větší přehled o nabízených hypotečních produktech. Banka tak nabízí možnost si z pohodlí domova prostudovat materiály a všeobecné obchodní podmínky.

hypoteka-kb3

Jen málokdo má finanční prostředky na to, aby si pořídil domek bez hypotéky, "za hotové" Zdroj: decorationchannel.com

Hypotéka online!

Při žádosti o hypotéku je nutné si zvolit počáteční parametry vaší hypotéky, následně vyplnit a odeslat online žádost o hypotéku. Obratem je klient vyzván k doložení dokumentů, které obvykle stvrzují jeho příjmy a další dokumentaci.

Po doložení všech potřebných dokumentů je hypotéka schválena a klient je vyzván k podpisu úvěrových smluv. Po vzájemném podepsání smluv může dojít k úspěšnému čerpání hypotéky a získání finančních prostředků.