Jste zde

Nový fenomén plogging spojuje zdravý pohyb s péčí o přírodu. Zkuste ho!

plogging Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zbavte přírodu odpadu a zkuste s námi plogging. Užitečnou aktivitu, díky které nebudou plastové láhve hyzdit přírodu několik stovek let!

6. 7. 2020

Všimli jste si někdy, kolik odpadu minete při procházce přírodou? Kolik PET lahví a plechovek se válí pod keři, kolik cigaretových nedopalků je naházených pod balkóny panelových domů nebo kolik skleněných lahví leží v řece? Pojďte to s námi změnit a zkuste s námi plogging! Aktivitu, která spojuje příjemnou procházku přírodou s užitečným. 

Odpadky tu po vás mohou zůstat i desítky tisíc let!

Rozklad odpadků v přírodě trvá měsíce i roky. Vše závisí na druhu odpadků, ale i na podmínkách, ve kterých byl odpad zanechán. Velmi důležitou roli hraje přístup vzduchu, vlhkost, světlo, teplota i přítomnost organismů. 

bigstock-poured-garbage-on-the-beach-of-367201054.jpg

plastová láhev v přírodě
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Údaje o rozkladu jednotlivých typů odpadu jsou orientační. Významnou roli hraje i počasí a místo, na kterém byl odpad zanechán.

Biologický odpad, jako například ohryzek od jablka nebo slupka od banánu, se rozkládá maximálně několik měsíců a přírodě tolik nevadí, ba naopak může být i ku prospěchu. Mnohem větší neplechu způsobuje odpad, který se v přírodě rozkládá tisíce let nebo se dokonce nikdy nerozloží! Třeba taková plechovka nebo plastová láhev, které jsou bohužel běžnou součástí přírody, se mohou rozkládat a hyzdit přírodu i více než 400 let! A kusy polystyrenu nebo skleněné láhve? Ty se nerozloží nikdy! 

bigstock-chewing-gum-to-freshen-your-br-332495413.jpg

žvýkačka
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Odhozená žvýkačka se v přírodě může rozkládat i více jak 5 let. Nedopalek od cigarety dokonce více jak 15 let. 

Estetično není jediný problém

Odpad v přírodě mnozí z nás řeší hlavně z estetického hlediska. Nikomu se nelíbí odhozená plastová láhev nebo zmuchlané papírové kapesníčky podél cest. Nicméně při odhození odpadků v přírodě je nutné si uvědomit i jejich nebezpečnost.

Odpad může uvolňovat jedovaté látky, být pastí pro zvířata i velkým rizikem pro lidi. Jakmile například v přírodě vyhodíte baterie, které se mimo jiné v přírodě rozkládají i několik stovek let, začnou se z nich uvolňovat nebezpečné těžké kovy, které mají škodlivé účinky na lidský organismus.

bigstock-plastic-pollution-4018403.jpg

plastové lahve ve vodě
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Ročně sociální sítě obletí stovky fotek, které zachycují negativní dopad odpadků na nejrůznější živočichy. Výjimeční nejsou ptáci zamotaní do rybářských sítí ani psi, kteří se zranili o ostrou hranu plechovky. 

Změňte to! Zapojit se může opravdu každý

Čistotu přírody má každý ve svých rukách. My však pevně věříme, že si už rozmyslíte odhodit posmrkaný kapesníček do keře a že se s námi zapojíte do ploggingu! Aktivity, které si své příznivce teprve hledá, ale jistě si je najde. Začít totiž můžete kdykoliv, kdekoliv a v jakémkoliv věku. 

Odměnou vám nebude jen dobrý pocit

A v čem plogging spočívá? Plogging není nic jiného než spojení běhu nebo chůze se sběrem odpadků. Nejenže tak posílíte nohy, trup a zhubnete nějaké to kilo, ale také prospějete přírodě. Tak nasaďte batoh s odpadkovým pytlem na záda, oblékněte si pohodlné oblečení, nazujte si kvalitní obuv, vezměte si rukavice a vyrazte. Každý sebraný kus odpadku a správně roztříděný do speciálního kontejneru se počítá.