Jste zde

Nekvetoucí pokojovky: Berou dech krásou listů a nepotrpí si na velkou péči

monstera a další Zdroj: Shutterstock
Naprostá většina pokojovek se vám při správné péči odmění krásnými květy, které interiér nejen provoní, ale taky prozáří. I mezi rostlinami ale existují výjimky. Tyhle pokojovky sice (většinou) nekvetou, přesto si je ale naprosto zamilujete!

18. 10. 2023

Muehlenbeckie

Tuhle výjimečnou pokojovku nemůžete minout. Ačkoliv většinou nepatří do běžné nabídky zahradnictví nebo hobby marketů, ve specializovaných prodejnách si na ni počíhejte. Drobné zelené lístky působ v interiéru opravdu půvabně a její velkou předností je i skutečnost, že vydrží mrazy. Lístky během nich sice opadnou, na jaro vás ale znovu překvapí bohatým zeleným závojem.

Kávovník arabský

Pokud milujete kávu, a zejména tu, která je označená jako arabika, určitě v kuchyni nebo jiném pokoji udělejte prostor kávovníku arabskému. Tenhle stálezelený keř, který může v přírodě dorůstat až do výšky osmi metrů, se v květináčích perfektně vyjímá díky svým lesklým zeleným lístkům. Nepočítejte ovšem s tím, že byste doma měli několikametrový keř. V hobby marketech nebo zahradnictví najdete spíše jeho zakrslejší varianty.  

shutterstock_1984313606.jpg

nekvetoucí pokojovka
Zdroj: 
Shutterstock
Krásné na pohled. A to i přesto, že se nemohou chlubit výraznými květy.

Zamiokulkas

Pokud doma anebo v kanceláři potřebujete zaplnit stinné kouty, poohlédněte se po pokojovce jménem zamiokulkas. Tahle nenáročná rostlina vypadá jako typický sukulent, který je dokonce vhodný i pro začínající pěstitele. Odpustí vám totiž i delší období bez zalití. Počítejte ovšem s tím, že pokud se mu u vás bude líbit, oproti jiným sukulentním rostlinám se celkem rychle rozrůstá

Šplhavnice zlatá

Tahle převislá, chcete-li popínavá, pokojovka, patří mezi ty, které sice nekvetou, za správnou péči se vám ale odmění bohatými závěsy svěžích listů. Rostlinku zdobí zeleno-žlutě žíhané listy v barvě srdce. Pokud ji postavíte na poličku nebo do závěsného květináče, poměrně brzy si doma budete připadat doslova jako v džungli.

Pachira vodní

Tuhle skromnou krásku charakterizují velké temně zelené a dlanitě dělené listy. Pachira vám do interiéru přinese nejen tolik potřebnou čerstvost a svěžest, ale podle některých východních legend dokonce umí přitahovat i peníze. Navíc je skvělou volbou pro začátečníky a perfektně čistí vzduch.

shutterstock_1943289385.jpg

zelené pokojovky
Zdroj: 
Shutterstock
Pro kvetoucí pokojovky často platí, že nejsou příliš náročné na péči.

Pepřinec

Tahle pokojová rostlina, která se vyskytuje v mnoha odrůdách, patří, jak její jméno napovídá, do stejné čeledi pepřovníkovitých jako všem dobře známé koření. Rostlina sice kvete, kvítky ale její květenství vůbec nepřipomíná. Jde totiž o jakési červené růžky, které v interiéru působí obzvlášť efektně. Pokojovka dává přednost spíše tmavším koutům, na parapet ji tedy raději nedávejte.  

Tlustice vejčitá

I tahle rostlina patří mezi ty, které mají do domácnosti přinést peníze a hojnost. Za tyhle dary ale prakticky nic nechce. Patří proto mezi nenáročné pokojovky, které jsou vhodné i pro naprosté začátečníky. Typický je pro tlustice robustní stonek připomínající kmen stromu a oválné a silně masité listy sytě zelené barvy, které jsou zásobárnou vody pro období sucha.

Sloní noha

Taky tahle pokojovka je ideální pro zapomnětlivé pěstitele. Čas od času vám totiž odpustí, pokud ji zapomenete zalít. Pokud byste ji ale naopak přemokřili, radost mít nebude. Sloní noha je totiž na přelití extrémně citlivá.

Tvar kmene můžete podpořit a zvýraznit tím, že ji postavíte na vyvýšené místo zasazenou v mělkém a širokém květináči. Přes zimu ji umístěte do chladnější místnosti, kde teplota nepřesáhne deset stupňů a zálivku ještě více omezte.

Fíkus lyrový

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu do bytu, domu nebo kanceláře. Tyhle netradiční fikusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilkováním a tvarem lyry. Pokud se tedy poohlížíte po elegantní pokojovce, která bude stále přitahovat pozornost, pak je lyrový fíkus dobrou volbou.

Použité zdroje:

  • https://www.garlo.cz/nekvetouci-pokojove-rostliny/
  • https://www.chytre-bydleni.cz/byt/pestujte-doma-lyrovy-fikus-listy-s-vyraznym-zilkovanim-si-zamilujete
  • https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/peperomia-neboli-peprince-nenarocne-na-pecihttps://www.ceskestavby.cz/clanky/tlustice-vejcita-sukulent-ktery-pry-prinasi-penize-a-pritom-po-nas-temer-nic-nechce-28789.html
  • https://living.iprima.cz/zahrada/pokojove-kvetiny/sloni-noha-pestovani