Jste zde

Chryzantémy: Jsou královnami podzimu, ne jen smuteční květinou na hrob

chryzantémy v květináči Zdroj: Shutterstock
Považovat chryzantémy pouze za smuteční květiny, které vydrží jen jednu sezónu, je věčná škoda. V květináčích či truhlících oživí každou terasu i balkon a při správné péči vydrží i několik let.

4. 10. 2023

Chryzantémy, jinak také kateřinky, dušičky, královny podzimu či listopadky, patří mezi oblíbené květiny, které svými různobarevnými květy rozzáří pochmurné podzimní dny. Kvetou, když už ostatní květiny odkvetly, vydrží dlouho krásné a jako jedny z mála zvládnou i chladnější počasí. Před příchodem prvních mrazů je však nutné chryzantémy schovat a dopřát jim optimální podmínky pro přezimování. 

shutterstock_117657757.jpg

barevné chryzantémy
Zdroj: 
Shutterstock
Chryzantémy patří mezi oblíbené dušičkové květiny. V období svátku Všech svatých zdobí každý druhý hrob. 

K sehnání je mnoho druhů a vyšlechtěných odrůd

Tip: Řezané chryzantémy vydrží ve váze až tři týdny. Jejich konce je však nutné ostrým nožem šikmo seříznout a ze spodní části stonku je důležité odstranit všechny listy, které by jinak ve vodě zahnívaly. 

Chryzantémy patří mezi kvetoucí trvalky, které kvetou od září do příchodu prvních mrazů. Květy se pyšní širokou škálou barev, tvarů i velikostí, pozvolna nakvétají a krásně rozkvetlé vydrží poměrně dlouho. Odkvetlé květy je však nutné pravidelně odštipovat, abyste podpořili další násadu poupat. 

Chryzantémy můžete pěstovat venku na záhonu, doma v květináči i na balkoně v truhlíku. Jsou velmi odolné a nevyžadují moc péče. Dobře se jim však bude dařit, když jim dopřejete dostatek prostoru, světlé stanoviště, vyšší vzdušnou vlhkost a pravidelnou zálivku i dávku hnojiva. Substrát kolem rostliny by nikdy neměl zcela vyschnout! Pozor však na přemokření, které vede k úhynu rostliny. 

shutterstock_2055681707.jpg

kytice chryzantém
Zdroj: 
Shutterstock
V květomluvě jsou chryzantémy považovány symbolem věčnosti, dlouhého života a věrnosti.

Rostliny zalévejte ideálně ráno a nejlépe jenom ke kořenům. Listy by měly zůstat suché, neboť voda by mohla způsobit houbovitou chorobu.

Po odkvětu chryzantémy nevyhazujte!

Chryzantémy jsou považovány za smuteční květiny a před dušičkami je můžete sehnat téměř na každém kroku. Po odkvětu však mnohdy končí v odpadkovém koši, v lepším případě na kompostu. Pokud jim ale dopřejete patřičnou péči, přezimují a následující roky opět vykvetou. Bohužel však nikdy už tak bohatě, jako tomu bylo první rok. 

Když se na rostlině přestanou objevovat květy, přeneste ji do světlé a chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 8 stupni Celsia, a omezte zálivku. S příchodem teplejšího počasí, tedy někdy na počátku dubna, rostlinu přeneste zpět a zvyšte zálivku. 

shutterstock_2106175397.jpg

růžové chryzantémy
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud chryzantémy umístíte do chladnější místnosti, mnohem déle a podstatně více pokvetou. 

Zahradní chryzantémy, které jsou vhodné pro venkovní výsadbu, přikryjte slámou, chvojím nebo netkanou textilií. Na jaře chryzantémy odkryjte a nad zemí zkraťte. 

Zdroje:

  • https://zahradnickakucharka.cz/nakupte-si-chryzantemy-my-vam-povime-jak-se-o-ne-starat/
  • https://www.rostlinky.cz/blog/chryzantemy-pestovani.html
  • https://www.nasezahrada.com/chryzantemy-pestovani-i-jejich-lecive-ucinky/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/chryzantemy-v-kvetinaci-krasne-a-lecive.html
  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/chryzantema-chrysanthemum-listopadka.html
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28347-vite-proc-jsou-prave-chryzantemy-dusickove-kvetiny
  • https://www.florea.cz/blog/dusicky-a-chryzantemy