Jste zde

Nejčastější dotazy o tepelných čerpadlech

https://www.jsmekocky.cz/clanek/redakce/zabava-spolecnost/z-deniku-koronakocky-dil-3-volame-rychlou Zdroj: tenaur.cz
Tepelná čerpadla v posledních letech získávají na oblibě. Hlavním důvodem proto je, že se jedná o velice úsporný vytápěcí systém, který nevyžaduje vaši pozornost. Na rozdíl od pevných paliv si ušetříte starosti, námahu a nepořádek.

8. 1. 2021

Oproti jiným systémům můžete ušetřit až 70 % ročních výdajů. Přinášíme vám odpovědi, na nejčastější dotazy okolo tepelných čerpadel.

Kam se hodí tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je možné využít ve starších domech, novostavbách i pasivních domech. Vždy ovšem hrají podstatnou roli tepelně-technické vlastnosti objektu. Vždy je vytápění dražší, pokud máte dům, který není zateplený. To samé platí u tepelného čerpadla. Čím vyšší má váš objekt tepelné ztráty, tím výkonnější zařízení je potřeba pořídit a dle výkonu se odvíjí i cena. Na druhou stranu, u velkých domů s většími energetickými ztrátami je rychlejší finanční návratnost tepelného čerpadla než u nízkoenergetických staveb.

Vyplatí se tepelné čerpadlo? Jaká je finanční návratnost?

Návratnost tepelného čerpadla je v ideálním případě do 10 let. Ovšem jak rychle se vám investice navrátí záleží na mnoho faktorů, například:

  • původní vytápění systém
  • aktuální spotřeba paliva
  • tepelná ztráta objektu
  • počet členů v domácnosti
  • další energetická opatření (zateplení domu, výměna oken atd.)
  • výše získané státní dotace
  • propojení tepelného čerpadla s fotovoltaikou

Obecně platí, čím větší dům, tím rychlejší finanční návratnost. Pokud vás stojí dosud vytápění velkého domu 50 000 Kč ročně, s tepelným čerpadlem můžete ušetřit až 30 000 Kč. Při pořízení tepelného čerpadla za 200 000 se vám investice navrátí již za 6-7 let.

tc_2.jpg

tepelné čerpadlo u rodinného domu
Zdroj: 
tenaur.cz
Před pořízením tepelného čerpadla většinou padne spousta otázek.

Není tepelné čerpadlo vzduch voda moc hlučné?

Nemusí být. Moderní jednotky ověřených značek v současné době jsou velice tiché. Například tepelná čerpadla Mitsubishi Electric nebo tepelná čerpadla NIBE jsou jedny z nejtišších jednotek na trhu. Hladina hluku se odvíjí od výkonu zařízení. Čím vyšší výkon, tím o něco hlasitější venkovní jednotka. Při výběru tepelného čerpadla je potřeba sledovat následující parametry:

  • Hladina akustického výkonu (PWL) – hluk měřený v ideálních podmínkách.
  • Hladina akustického tlaku (SPL) – hluk měřený ve standardizovaných podmínkách dle EN 12 102.

Jak je to s dotací na tepelné čerpadlo?

Aktuálně stále probíhá dotační program Nová zelená úsporám, který podporuje zvýšení energetické soběstačnosti českých domácností. Na tepelná čerpadla lze získat státní příspěvek až 127 000 Kč. Výše dotace se odvíjí od druhu tepelného čerpadla, energetických opatření na vašem domě a kraji, ve kterém o dotaci žádáte. Například firma Tenaur pro své zákazníky žádost o dotaci zajišťuje, a zároveň má vysoký poměr úspěšně vyřízených žádostí.

Lze instalovat tepelné čerpadlo pro dům na horách?

Ano, lze. Pro horské oblasti se hodí tepelné čerpadlo země voda, jehož výkon se neodvíjí od venkovní teploty vzduchu. Spolehlivě zvládne provoz i při velmi nízkých teplotách a zároveň zajišťuje nejlevnější provoz ze všech druhů tepelných čerpadel. Pořizovací cena je ovšem vyšší než například u tepelného čerpadla vzduch voda, jelikož je zapotřebí nainstalovat plošný kolektor nebo hlubinný vrt.