Jste zde

Kam s odpadem? Plata od vajíček můžete nově třídit, problém jsou baterie

recyklovaný odpad Zdroj: Bigstockphoto
Ve třídění odpadů se řadíme mezi velmoci, přesto se však mnoho z nás stále ještě dopouští chyb. Neděláte i vy některou z nich?

4. 6. 2021

I přesto, že se v recyklaci řadíme na přední příčky a rok od roku stále více třídíme, existuje stále ještě odpad, se kterým si buď nevíme rady, nebo se nám recyklovat prostě nechce. 

Novinka v třídění!

"Plata od vajec a ruličky od toaletního papíru nebo papírových utěrek rozhodně nepatří do modrého kontejneru na papír, protože tolikrát recyklovaný papír už není možné dále recyklovat."

Snad každý z nás tuhle větu už slyšel a konečně se většina z nás touhle větou začala i řídit. S čistým svědomím jsme tak tento odpad začali házet do komunálního odpadu. Jenže dnes už je všechno zase jinak!  

bigstock-white-raw-chicken-eggs-in-card-355792007.jpg

plata od vajec
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ruličky od toaletního papíru či plata od vajec můžete vyhodit na kompost nebo je nově můžete vytřídit do modrého kontejneru, který je určen na papír. 

Recyklační technologie jdou stále kupředu a plata od vajec ani ruličky od toaletního papíru či utěrek už dávno nepředstavují konečný výrobek v řetězci recyklací a mohou se dále využít. Do modrého kontejneru, který je určen na papír, tak rozhodně patří!

Už žádné lití oleje do záchodu

Likvidace použitého fritovacího oleje nebo tuků po smažení vylitím do dřezu nebo spláchnutím do záchodu je velmi rozšířený nešvar, kterého se dopouští stále mnoho z nás, protože si většinou neuvědomujeme důsledky svého chování. Následky však bývají velmi nepříjemné a mnohdy je jako plátci zaplatíme na stočném. Přitom tuky jsou dále recyklovatelné a do kanalizace rozhodně nepatří!  

Použité jedlé oleje a tuky patří do speciálního kontejneru nebo do sběrného dvora.

Baterie mohou vážně ohrozit životní prostředí

Bohužel jako národ také zaostáváme v recyklaci vybitých baterií. Mnoho z nás totiž stále razí myšlenku, že jedna vybitá baterie vyhozená do komunálního odpadu ještě nikoho nezabila. Jenže teď si vemte, že takto uvažuje každý! Ročně tak na skládkách a ve spalovnách skončí mnoho baterií, které mohou kontaminovat půdu, ovzduší i podzemní a povrchové vody

bigstock-267990403.jpg

vybitá baterie
Zdroj: 
Bigstockphoto
Symbol přeškrtnuté popelnice, který najdete nejen na bateriích, upozorňuje na to, že odpad nelze vytřídit do kontejnerů na tříděný odpad a ani ho nemůžete vyhodit do komunálního odpadu. 

Vybité baterie by nikdy neměly skončit v obyčejném odpadkovém koši, protože se jedná o nebezpečný odpad, ale vždy byste je měli odnést na sběrné místo, které najdete téměř na každém kroku. V supermarketu, ve škole, v mnoha firmách i u všech prodejců, kteří baterie prodávají. 

Vyhozené léky se mohou dostat do nesprávných rukou

Stejné nebezpečí riskujeme i v případě, že do komunálního odpadu vyhazujeme nevyužitá nebo prošlá léčiva. Stejně jako baterie se totiž řadí také mezi nebezpečný odpad, který v případě nesprávné likvidace může ohrozit životní prostředí.

bigstock-moscow-russia-october-416260267.jpg

prošlé léky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nepoužitá léčiva nevyhazujte do komunálního odpadu a ani je nikdy nesplachujte do toalety. 

Nepoužité léky patří jedině do lékárny, kde zajistí jejich bezpečnou likvidaci. 

Zbytky jídla patří do popelnice!

A v neposlední řadě si záchod nepleťte s odpadkovým košem! Nejenže do záchodové mísy nepatří dámské hygienické potřeby, vlhčené ubrousky a již zmíněné léky a olej, ale také byste do záchodu nikdy neměly splachovat zbytky jídla. Hrozí totiž nejen ucpání toalety!

Zbytky jídla jsou také totiž výbornou pochoutkou pro potkany žijící v kanalizační síti. Svým nedbalým chováním je tak nevědomky krmíte. 

Zdroje: zdroj1, zdroj2, zdroj3