Jste zde

Nechcete se letos vztekat nad cukrovím? Pořiďte si nového kuchyňského robota

Zdroj: www.srovname.cz
Vánoce blíží, vy byste rádi napekli cukroví. Váš vnitřní hlas ale už předem sténá: Ach jo, to bude zas dřina! Že ještě nemáte nakoupené ani vánoční dárky? Nestíháte? Nervy vám přetékají? A to cukroví byste letos pro své blízké opravdu upéct chtěli?

30. 11. 2015

Stačí, když se v kuchyni obklopíte těmi správnými multifunkčními kolegy a pečení vám půjde samo od sebe. Snadno a rychle jako mávnutím čarovného proutku. Se správným kuchyňským robotem totiž vykouzlíte linecká kolečka, vánoční perníčky, vanilkové rohlíčky, košíčky, kokosové cukroví i další pamlsky a navíc ušetříte spoustu času. Přesvědčte se s námi.

Poradíme, jak najít spolehlivého parťáka a nejen další spotřebič, na který akorát tak sedá prach.

Jak vypadá ideální kuchyňský robot?

Než začnete nakupovat, promyslete si, jak byste si svého nového pomocníka představovali a jaké základní funkce by měl zvládat. Fantazii se meze nekladou! Teď chcete sice napéct vánoční cukroví, ale myslete i na to, k čemu robota využijete v budoucnu.

Co všechno by za vás měl šikovný kuchyňský robot zvládnout?

  • Rozhodně 5 základních činností: strouhání, hnětení, šlehání, míchání a sekání.
  • Příslušenství by v lepším případě mělo obsahovat i mlýnek na maso a přiměřeně velkou nádobu.
  • Je v případě potřeby možné dokoupit i doplňkové příslušenství? Tím lépe. Třeba časem zjistíte, že by bylo příjemné mít doma lis na citrusy, mlýnek na ořechy, mák či koření, kotouč na hranolky, nebo třeba odšťavňovač a další vychytávky.
  • Nemusíte věšet hlavu ani v případě, že se některá ze stávajících součástek poškodila. Pak postačí opět pouze dokoupit novou doplňkovou část.
  • Nezapomeňte ani na to, že robot by měl fungovat na několika rychlostních stupních, které si dle potřeby a dle charakteru připravovaných pokrmů budete při práci volit vy sami.
  • Pokud máte doma myčku, tak se určitě zaměřte i na to, aby v ní jednotlivé díly byly omyvatelné. Ušetříte si tak zbytečnou námahu i drahocenný čas.

Kolik koní zvládne váš nový parťák zkrotit?

Co se týče výkonu motoru, jakési pomyslné nutné minimum je 500 wattů. Pokud si ale přejete mít doma opravdu schopný spotřebič, příkon by neměl klesnout pod 1000 W. U takového robota najdete povětšinou i nádobu, která je ideální pro rodinku ve čtyřčlenné sestavě. Ve vyšších nebeských sférách se pak pohybují již opravdu vysoce kvalitní multifunkční přístroje, na které se budete moct ve všem bez výhrady spolehnout.

S kvalitou pochopitelně bude stoupat i cena. Pokud jste ale z náročnějších, rozhodně se vyplatí investovat. Bude to stát za to. Upečete cukroví, buchty, připravíte krémy, dorty či pochoutky z mletého masa jako od profíků.

Robot, který se pohybuje jako planeta po oběžné dráze?

Ano, ty nejkvalitnější a nejmodernější kuchyňské přístroje umí i tohle. Řeč je o planetárním systému míchání, které souvisí s oběhem metel v pracovní nádobě. U běžných přístrojů se setkáme s metlou či hákem, které při své činnosti opisují kruh.

Nový planetární systém je daleko efektivnější, metla se v něm totiž otáčí i kolem své osy. Toto kruhové nebo eliptické míchání umí poctivě promíchat všechny suroviny, nevynechá ani hůře dostupná zákoutí nádoby a překvapí vás dokonalým výsledkem.

Zástupcem této kategorie je oblíbený kuchyňský robot SENCOR STM 44RD, který kromě planetárního systému hnětení, míchání a šlehání vyniká i provedením v několika příjemných barevných odstínech a robustním celokovovým tělem s kovovými převody.

Pojistka je někdy k nezaplacení

Proto si ověřte, zda má v sobě robot, kterého jste si vyhlédli, zabudovanou i pojistku proti přehřátí a také pojistku proti spuštění.

Ta první vás varovným signálem upozorní vždy v okamžiku, kdy váš parťák přestává zvládat situaci s množstvím surovin. Zabráníte tak přehřátí motoru, poškození či v horším případě i nenávratnému porouchání. 

Pojistka proti spuštění se bude nejvíce hodit všem, kterým doma po bytě pobíhají jejich ratolesti a rádi mačkají kdejaká tlačítka. Pokud bude nějaká součástka špatně nasazena či nenasazena vůbec, robot bude i po zmáčknutí tlačítka vytrvale odmítat pracovat a vašim dětem se tak nemůže nic stát.

Robota nevybírejte jen podle ceny

Pokud se chcete v kuchyni cítit opravdu komfortně, zaměřte se i na kvalitu, její poměr k finančním nákladům a zvolte optimální variantu.

  • Soustřeďte se na materiály, ze kterých je robot vyrobený. Plast je sice levnější, ale robot v nerezovém provedení s dostatečně velkou skleněnou nádobou bude mít jistojistě delší životnost.
  • Všeho moc škodí, a proto i příliš levný výrobek nepotěší, spíše naopak. Nedokáže správným způsobem zpracovat jednotlivé potraviny nebo si neporadí s jejich množstvím. Nevyměníte s ním nástavce a nádoby. Nenamele za vás oříšky. Bude mít problém nastrouhat sýr a čerstvý pomeranč nepromění v osvěžující džus hned po ránu. Kvalitnější roboty tohle všechno zvládnou, ušetří vám spoustu času a pečení vánočního cukroví s nimi bude zábava.

Pokud si přejete v kuchyni schopného společníka, počítejte, že budete muset sáhnout do kapsy hlouběji a vytáhnout z ní alespoň 4 000 korun.

V případě, že chcete vlastnit opravdu kvalitní kuchyňský robot, který vás nezklame v žádné situaci, připravte se na to, že pod 5 000 korun se při koupi nedostanete.

Kvalitou, která vás nezruinuje, je například roztomilý kuchyňský robot ETA Gratus 0028 90020. Pokud se rozhodnete zakoupit si domů tohoto pomocníka, stačí nakoupit jen potřebné suroviny a zbytek udělá za vás.

Příjemně vás u tohoto celokovového fešáka překvapí také variabilita doplňkového sortimentu. Silný motor uvnitř disponuje již zmiňovaným planetárním systémem otáčení, které zaručuje dokonalé a hladké zpracování těsta. Kuchyňský robot ETA Gratus je unikátní svojí vysokou pevností a díky celokovovému tělu zaručuje také dlouhou životnost.

Nechcete či nemůžete z nějakého důvodu zaplatit celou částku najednou? Nezapomeňte ani na možnost pořídit si přístroj na splátky. Sledujte internetové obchody a jejich akce. Snadno se vám může stát, že pořídíte dokonce levněji, než jste si mysleli.

Zabijte dvě mouchy jednou ranou

Říkáte, že vás koupě kuchyňského robota potěšila? V tom případě byste přece mohli čtyřiadvacátého prosince pod stromečkem podobně potěšit někoho i vy. Tchýni. Kolegu. Kamarádku. Všechny ty, kteří rádi tráví volné chvíle v kuchyni připravováním lahodných pokrmů.

Kuchyňským robotem se rozhodně zavděčíte a nemusíte pátrat po dalších tipech na vánoční dárek. Máte vyřešeno. No a teď už se opravdu můžete pustit do toho cukroví. Ať vám to peče!