Jste zde

Jak vybrat trampolínu: Na prvním místě musí být bezpečnost

trampolína na zahradě Zdroj: Bigstockphoto
Uděláte něco pro své tělo a ještě si užijete spoustu legrace! Vyberte si spolu s námi kvalitní a bezpečnou trampolínu. Víme, na co se zaměřit a co všechno zvážit při její koupi.

9. 7. 2021

Plánujete koupi trampolíny, ale v množství nabízených trampolín se ztrácíte? Připravili jsme pro vás několik tipů a důležitých rad, které vám pomohou s jejím výběrem. 

Kdo bude na trampolíně trávit nejvíc času?

Před koupí trampolíny je nutné si ujasnit několik důležitých otázek, které vám pomohou s jejím výběrem. Je nutné zvážit, k jakým účelům ji budete využívat, z hlediska nosnosti, je dobré vědět, kdo na ní bude trávit nejvíce času, a z hlediska velikosti je nutné si ujasnit, kam ji chcete, resp. kam ji můžete umístit.

Trampolína totiž musí být umístěná vždy na zcela rovném povrchu a okolo trampolíny musí být z bezpečnostních důvodů minimálně 1 metr volného prostoru.

bigstock-big-brother-teaches-younger-to-375334906.jpg

skákání na trampolíně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Skákání na trampolíně je pro vaše tělo velmi prospěšné a šetrné. Nezatěžuje klouby, svaly ani vaši páteř. 

Tip: Pokud chcete na trampolíně dovádět s vašimi dětmi, doporučujeme volit trampolíny s průměrem okolo 4 metrů a nosností nad 100 kg. 

Nepodceňujte bezpečnost

Už při koupi trampolíny je nutné myslet na bezpečnost! Závažných úrazů, zejména u dětí, totiž rok od rok přibývá! 

bigstock-siblings-with-teenage-sister-p-301609642.jpg

rodina na trampolíně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Základem kvalitní a bezpečné trampolíny je rozhodně materiál, ze kterého je vyrobená nejen konstrukce, ale i skákací plocha a pružiny. 

Při koupi trampolíny byste měli v prvé řadě sledovat, jestli trampolína splňuje bezpečnostní normy EU a jestli je ohodnocena nějakými certifikáty. Neméně důležité jsou však i materiály, ze kterých je trampolína vyrobená, a samotná konstrukce, která by měla být stabilní, robustní a ideálně z oceli s kvalitně svařenými sváry. 

U materiálů sledujte pevnost a odolnost proti vlhkosti i UV záření. Skákací plochu volte hladkou, aby nedocházelo k odřeninám a nepříjemnému spálení. 

Tip: U venkovních trampolín je nezbytná povrchová úprava, která chrání před vznikem korozí při nepříznivém počasí. 

Mezi zásadní vybavení každé trampolíny patří také pevná a dostatečně vysoká ochranná síť, která zabrání vyskočení mimo skákací plochu, a kryt pružin, který zabrání vniknutí nohy nebo ruky do prostoru mezi pružinami. U samotných pružin sledujte pak jejich počet a materiál, ze kterého jsou vyrobené. 

Z hlediska stability si u trampolíny všímejte také počtu opěrných nohou, které by měly být prohnuté ideálně do písmene U. Pro lepší bezpečnost však můžete dokoupit i kotvící šrouby, které připevní trampolínu k zemi, nebo trampolínu můžete zapustit i do země. 

Zdroje informací:

  • https://www.nejlevnejsisport.cz/jak-vybrat-spravnou-trampolinu-rady-a-tipy-a-138.html
  • https://trampoliny.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-trampolinu/
  • https://www.arecenze.cz/trampoliny/#intro
  • https://www.rehabilitace.info/sport/skakani-na-trampolinach-neni-jenom-zabava-posiluje-take-zdravi/
  • https://www.marimex.cz/5-priznaku-bezpecne-trampoliny/
  • https://www.denik.cz/regiony/trampoliny-nesnasime-rikaji-zachranari-20210522.html

Související články