Jste zde

Jak zabavit děti na zahradě? Postačí klubko provázků a třeba pavoučí síť je na světě!

dítě s lopatkou Zdroj: Bigstockphoto
Zabavit děti na zahradě je mnohdy nadlidský výkon. Zvláště pak na jaře a v létě, kdy jsou na rozdíl od vás plní energie. Čas zahrádek a víkendů strávených právě na nich se pomalu, ale jistě blíží. Tak jim připravte na zahradě hry, které je nejen zabaví!

30. 4. 2022

Tradičním deskovým a karetním hrám už dávno odzvonilo. Nesedí-li vaše ratolest u počítače, zlobí a nudí se. Připravte jim na zahradě vyžití, které jim přinese spoustu zábavy, smíchu a krásných vzpomínek na dětství. Zabit je můžete i bez drahých hraček a elektronických přístrojů.

Zaměřte se na jejich fyzické schopnosti

Každé dítě miluje dobrodružství, zdolávání překážek, lezení a běhání. Vytvořte jim na zahradě překážkovou neboli opičí dráhu, která je nejen unaví. Pestrost překážek a série úkolů dětem posílí tělo, rozvine jejich obratnost a zlepší koordinaci. Nechte je balancovat na rovné tyči, skákat na jedné noze nebo zdolat vyšší překážku. Vaší fantazii se meze nekladou. Vždy však myslete na jejich bezpečí a mějte děti pod dohledem!

bigstock-group-of-young-children-playin-222229909.jpg

děti na zahradě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Děti se chtějí cítit jako dospělí! Dejte dětem do rukou staré nádobí a poproste je, aby vám uvařili polévku. Získáte tím několik desítek minut odpočinku.

Pomozte dětem s jejich prvními zahradnickými pokusy

Vyrobte s dětmi zahradní jezírko, o které se bude moci samy starat. Společně vyberte vhodné místo, naplánujte si jeho velikost, optimální tvar a začněte kopat. Důležité je vytvořit tři základní zóny.

Zónu nejhlubší, kde ryby v zimě najdou úkryt, méně hlubokou druhou zónu a mělkou třetí zónu pro okrasné rostliny. Dno vystelte fólií, zakupte filtraci a UV lampu. Dekorování, zamaskování fólie kameny, štěrkem či pískem a napuštění vodou zvládne každé šikovné dítě pod vaším dohledem. Za dva týdny pak můžete vyrazit na společný nákup rybiček.

bigstock-kids-in-bluebell-woodland-chi-227821243.jpg

dítě zahradník
Zdroj: 
Bigstockphoto
Děti rády napodobují chování dospělých. Pořiďte svému potomkovi zmenšeniny zahradního náčiní.

Vyčleňte dětem kousek záhonu, o který se budou starat samy. Nechte je, ať si samy zvolí rostlinky, které si budou chtít vypěstovat. Radost ze slunečnice, fazole či obří dýně bude o to větší. Semínek raději zasaďte více, aby nepřišlo místo úspěchu nežádoucí zklamání.

Děti jako Spidermani

Z klubka vlny nebo silnějšího provázku vytvořte mezi stromy spletitou síť. Cílem prolézačky je, aby se dítě nedotklo žádného provázku a prolezlo co nejrychleji. Provaz vodorovně natáhnutý mezi dva stromy může zase posloužit k chůzi a balancování na laně.  Provaz uvažte ve výšce maximálně 30 cm nad zemí. Jako oporu pro ruce je vhodné uvázat i druhý provaz.

Skvělou variantou může být i plochý velmi pevný pruh tzv.  slackline, který udělá dokonalého provazochodce z každého dítěte.

bigstock-overhead-view-of-two-children-5490033.jpg

dvě děti na záhonu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nechte děti proměnit starý pařez v domov pro skřítky.

Nechte děti hledat předměty, které sami schováte. Můžete je nechat přinést i rostlinu, která roste na vaší zahradě. Hra rázem získá i edukativní charakter.

Vytvořte si zábavnější variantu šipek

Oprašte šipky! Pomocí barevných kříd nakreslete na dřevěnou plochu šipkařský terč a soutěž může začít. Sčítáním bodů si vaše dítě procvičí matematické počty. Vyrobit si můžete ale i zábavnější variantu. Nafoukněte větší množství menších balónků a ty připevněte k pevné desce. K procvičení matematiky můžete k jednotlivým barvám přiřadit určitý počet bodů. Vítězí ten, kdo sestřelí více balónků nebo jehož výsledné skóre bude nejvyšší.

Zdroje:

  • https://www.lenosime.cz/venkovni-hry
  • https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/hry-v-prirode-venku-na-zahrade-v-lese.A170629_214604_deti_haa
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zazente-nudu-a-zahrajte-si-s-detmi-venkovni-hry-21-nejlepsich-napadu#part=1
  • https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi-vychova-deti/475436/7-tipu-na-venkovni-hry-pro-deti-ktere-by-vas-nenapadly.html