Jste zde

Muďoul: Seznamte se s lahodným banánem severu. Ale pozor na odpudivý zápach květů

muďouly na stromě Zdroj: Shutterstock
Pokud zbožňujete banány, ale taky třeba ananas nebo mango, muďoul vás nadchne. Od slaďoučkých plodů vás sice můžou nejdřív odrazovat páchnoucí květy, nenechte se ale zastrašit.

23. 2. 2024

Vůbec nevíte, o co jde? Nevadí, napravíme to. Muďoul trojlaločný, tedy Asimina triloba, patří k nižším dvouděložným rostlinám, k opadavým dřevinám s nápadně velkými hnědými nebo purpurovými květy (které skutečně můžou odpudivě páchnout)

Tyhle opadavé keře dosahují výšky 2–12 metrů, mají tenkou tmavě hnědou borku, zelenožluté dřevo, malé, hnědé, chlupaté pupeny… Ale nejdůležitější jsou samozřejmě plody. 

shutterstock_1504354190.jpg

plody muďoulu
Zdroj: 
Shutterstock
Plody muďoulu jsou sladké. Jen pozor na semena, která jsou jedovatá.

Jak chutná muďoul a jak ho jíst?

Právě plody lákají na šťavnatou dužinu, která odpovídá chuti poctivě sladkých banánů, ale přidává i něco, co připomíná ananas nebo mango. Proto může být skvělým ozvláštněním jídelníčku. 
Plody jsou zelené až zelenožluté, dužina uvnitř je pak žlutá. Jejich velikost a hmotnost se může lišit – ta se ale nejčastěji pohybuje kolem 400 g.

Muďoul má ovšem jednu nevýhodu. Je potřeba ho sklízet, když začíná měknout. Potom už toho ale moc nevydrží, proto ho musíte dát do chladu a bleskově ho zkonzumovat. Nebo ho šikovně zužitkovat na džem nebo sirup.

Z plodů tohohle pěkného keře můžete taky upéct vynikající dezert, ale taky si je vychutnáte i samotné. Jíst se dá obyčejně lžičkou, jako třeba kiwi. Nezapomeňte ale odstranit semena, která jsou jedovatá. Mimochodem – chlazený muďoul zbožňovali prý i prezidenti USA George Washington a Thomas Jefferson.

shutterstock_2057192213.jpg

plod muďoulu
Zdroj: 
Shutterstock
Muďoul můžete pěstovat i v našich podmínkách. Jen nedoroste do takové výšky.

Při první konzumaci muďoulu buďte opatrní a ochutnávejte po kouskách. Dužina, která vám pravděpodobně dost zachutná, má taky olejnaté složky, které u někoho můžou ve větším množství vyvolat žaludeční potíže.

Právě ty látky, které to můžou člověku trošku zavařit, jsou ale paradoxně velice prospěšné – jejich konzumace je dobrou prevencí vzniku rakoviny tlustého střeva a prostaty (i když obsah těchhle složek se u jednotlivých druhů muďoulu liší). Obecně na muďoulu oceníte obsah vitamínu C, hořčíku, mědi, draslíku, železa a manganu.

Jak pěstovat muďoul?

Muďoul má sice svůj původ na jihovýchodě Spojených států (především na Floridě; honosí se však i titulem ovoce státu Ohio), ale pěstovat ho můžete klidně i v našich zeměpisných šířkách – v těch můžete očekávat maximální výšku asi 4 metry (ideální podmínky jsou do nadmořské výšky 350 m).

Kromě toho, že z něj budete mít ovoce, získáte taky nádherně okrasnou parádu, kterou vám bude nejeden soused i kolemjdoucí závidět.

Začněte koupí mladého stromku, tedy naroubovaného kultivaru, který bude schopen dávat plody. Cena vás může překvapit (pohybuje se kolem tisícikoruny) a ještě k tomu musíte pěstovat aspoň dva druhy, protože jde o rostliny cizosprašné, i když některé odrůdy mají schopnost samoopylení (přesto je pěstování dvou a více druhů sázkou na jistotu). 

Při výsadbě, která by měla přijít v první polovině jara, si dávejte pozor, abyste neobnažili kůlový kořen, to by stromek nemusel zvládnout. Jeho kořenový systém je velmi citlivý.

Stromek vysaďte na místo, kde už zůstane – žádné přemisťování se konat nebude. Muďoulu je nejlíp v částečném polostínu. Mladé stromky příliš dobře nesnášejí přímé slunce, zato těm starším to nevadí. A myslete i na vyhovující spon, pokud budete sázet víc stromků – mělo by jít minimálně o 2,5 x 2,5 metru.

Půda, do které ho zasadíte, by měla být středně vlhká až vlhká, dobře propustná a bohatá na humus. Reakce by měla být mírně kyselá až neutrální. A cesta k úspěchu pak vede přes dostatek vláhy. 

Nezapomeňte na výchovný řez, v následujících letech už stačí jen řezy udržovací – tak stromku zachováte tvar a pěknou korunu.

První květy se na roubovaných kouscích objeví za 3–4 roky. Opylení sice můžete nechat na přírodě, je to ale dost nejisté, proto se často pěstitelé uchylují k přenášení pylu štětečkem. Plody pak očekávejte od poloviny září do poloviny října.

Použité zdroje:

  • https://zahradyprodeti.cz/produkt/asimina-triloba-paw-paw-mudoul-trojlalocny/
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Mu%C4%8Foul
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-mudoul-25333.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/mudoul-asimina-paw-paw-jak-na-zahrade-pestovat-stromky-nesouci-sladke-exoticke-ovoce.html 
  • https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/mudoul-trojlalocny/