Jste zde

Majonéza nejen na vaření: Vyčistí šperky, odstraní žvýkačku i etikety

majolka v misce Zdroj: Shutterstock
Spotřebiče z nerezu zbaví šmouh i otisků, pomůže odstranit žvýkačku a využít ji můžete i při výrobě domácí kosmetiky. Pojďte společně s námi zjistit, k čemu všemu můžete v domácnosti využít majonézu.

22. 7. 2023

Majonéza je běžnou součástí mnoha receptů. Hodí se do salátů, k přípravě mnoha dresinků, dipů, pomazánek i omáček a rozhodně se bez ní neobejde klasický bramborový salát. Tím ale její využití nekončí! Díky svému složení je skvělým pomocníkem i v domácnosti. Navíc v těchto případech bez obav můžete použít i majonézu po datu použitelnosti. 

shutterstock_374845573.jpg

stříbrné šperky
Zdroj: 
Shutterstock
Ztratily vaše šperky nebo staré stříbrné lžíce oslnivý lesk. Navraťte jim ho za pomoci majolky! 

Spotřebičům z nerezu vrátí lesk

Spotřebiče z nerezu jsou velmi oblíbené pro svůj elegantní a moderní vzhled. Ohromnou nevýhodou je ale fakt, že je na nich vidět prakticky všechno. Každá šmouha, každý otisk prstu i každá kapka vody. Pokud je však naleštíte nepatrným množství majonézy, máte alespoň na čas po starostech.

shutterstock_360012968.jpg

nateklý prst
Zdroj: 
Shutterstock
Máte problém sundat prsten z nateklého prstu? Namažte ho majonézou a prstýnek půjde snáze sundat dolů. 

Pomůže odstranit žvýkačku

Vrzání dveří je nepříjemný zvuk, který mnohdy dokáže vytočit do běla. Naštěstí ale existuje jednoduchá rada, která dokáže tento problém spolehlivě vyřešit. Pokud jsou důvodem vrzání suché panty, stačí je namazat malým množstvím majonézy.

Posloužit může i k promaštění žvýkací hmoty. Respektive žvýkačky, která se vám zamotala do vlasů nebo přilepila na váš oblíbený kousek oblečení. Majonézu však nezapomeňte nechat déle působit.

shutterstock_388667680.jpg

renovace dřevěného nábytku
Zdroj: 
Shutterstock
Zůstala vám na dřevěném nábytku zaschlá kolečka od vody? Přetřete je tenkou vrstvou majolky a máte po problému. 

Přírodní prostředek pro krásu

Majonéza je také skvělou surovinou na domácí výrobu kosmetiky. Olej a vajíčka, která majonéza obsahuje, dodají suchým vlasům pružnost i lesk, změkčí ztvrdlou kůži na chodidlech a pokožku spálenou od slunce příjemně zchladí. Účinná je údajně i na odstranění vší z vlasů

Listy získají dokonalý lesk

Majonézu ocení i pokojové rostliny. Pokud ji nanesete v tenké vrstvě na povrch listů a důkladně ji rozetřete, poskytnete rostlině nejen výživu, ale také tenký ochranný film, který chrání listy před prachem. 

S její pomocí snadno odstraníte etikety

Cenovky a samolepky na skleněných nebo plastových nádobách dokážou pěkně potrápit. Buď nejdou sloupnout, nebo po nich zbyde lepidlo, které lze jen stěží odstranit. Pokud však na samolepku nanesete trochu majolky, půjde dolů včetně lepidla raz dva. 

Zdroje:

  • https://www.nasdum.eu/majonezu-lze-v-domacnosti-vyuzit-mnoha-zpusoby/
  • https://living.iprima.cz/majoneza-umi-prekvapit-poradi-si-se-zvykackou-zlikviduje-vsi-i-odstrani-vrzani-dveri-52352
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/majoneza-vyuziti-30001104.html
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/majoneza-citron-hnojivo-pokojove-rostliny-30000408.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/majoneza-deset-vyuziti-v-domacnosti-ktere-byste-necekali-31274