Jste zde

Jak odstranit žvýkačku z oblečení: Pomůže lak na vlasy, burákové máslo nebo majonéza

žvýkačka ležící na stole Zdroj: www.bigstockphoto.com
Odstranit žvýkačku je obtížný boj, ale určitě ne zcela nemožný. Známe účinné metody, které vám pomohou zbavit se žvýkačky z vašeho oblíbeného kusu oblečení. Vyzkoušejte lak na vlasy, burákové máslo nebo majonézu.

9. 11. 2019

Lepení žvýkačky pod sedadlo v kině, autobuse nebo ve vlaku je poměrně běžný nešvar. Není proto divu, že si z cesty dopravním prostředkem nebo z návštěvy kulturní akce přinesete i nechtěný a celkem nechutný suvenýr.

Špinavé oblečení však nemusí nutně putovat do odpadkového koše. Máme pro vás několik zaručených způsobů, kterými šetrně odstraníte žvýkačku z džínových kalhot i z vaší oblíbené halenky.

Abyste odstranili přilepenou žvýkačku z vašeho oblečení, nemusíte nutně kupovat speciální sprej. Zkuste žvýkačku potřít horkým octem a rázem máte po problému. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Až žvýkačka ztuhne, snadno ji dáte pryč

Nejznámější a nejšetrnější způsob, jak odstranit žvýkačku, je její zmrazení. Oblečení stačí pouze zavřít do igelitového sáčku a uložit na dvě až tři hodiny do mrazáku. Jakmile žvýkačka chladem ztvrdne, můžete ji jednoduše sloupnout. První pomocí však mohou být i kostky ledu, kterými stačí žvýkačku minimálně dvacet minut třít.

Na stejném principu pak funguje i speciální mrazicí sprej, který zmrazí materiál na teplotu hluboko pod nulou, nebo běžný lak na vlasy.

S přilepenou žvýkačkou si prý hravě poradí citron. Oblečení stačí nechat pouze odmočit v citronové vodě. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Žvýkačku zahřejte

Oblečení, na které se vám přilepila žvýkačka, můžete také vložit do teplé vody nebo zahřát fénem na vlasy. Jakmile se žvýkačka začne roztékat a lepit, je nejvyšší čas ji tupým předmětem opatrně seškrábnout.

Agresivnější přípravky nejdříve vyzkoušejte

Použití lihu, odlakovače na nehty, benzinu nebo vysokoprocentního alkoholu je vhodnou metodou pro odstranění žvýkačky z jemných materiálů. Metodu však nejdříve vyzkoušejte na méně viditelném místě, abyste si nezpůsobili více škody než užitku!

Zůstala vám na oblečení skvrna po žvýkačce? Zkuste ji odstranit lehce našlehaným vaječným bílkem. Zdroj: www.bigstockphoto.com

U oděvů, které snadno zbavíte mastnoty, můžete k odstranění zaschlé žvýkačky použít i majonézu, burákové máslo, margarín nebo olivový olej. Pod nánosem větší vrstvy žvýkačka po chvíli změkne a stane se poddajnou.

Paradox na závěr

Víte, že žvýkačku na vašem oblíbeném kusu oblečení můžete odstranit i za pomoci jiné žvýkačky? Novou žvýkačku nejprve rozžvýkejte v ústech a místo, kde je přilepená nechtěná žvýkačka, poťukejte. Využít však můžete i lepicí sílu kobercové pásky nebo speciální čistící hmoty, která se používá k odstranění nečistot z ovladače nebo počítačové klávesnice.