Jste zde

Kulaté akvárium: Pro rybičky určitě nebrat! Doslova se v něm zblázní a uhynou

rybička v kulatém akváriu Zdroj: Shutterstock
Netýrejte akvarijní rybky v kulatém akváriu! Povíme vám, co vám prodejci ve zverimexu mnohdy neřeknou, a dáme vám několik tipů, jak kulatá akvária využít mnohem lépe.

10. 10. 2023

Kulaté akvárium je sice na pohled krásné a designově zajímavé, ale naprosto nevhodné pro chov akvarijních rybiček. Neposkytuje přijatelné podmínky pro život a rybka se vám v něm po nějakém čase doslova zblázní. 

shutterstock_1852825780.jpg

rybka v kulatém akváriu
Zdroj: 
Shutterstock
Důvodů, proč jsou kulatá akvária pro chov akvarijních ryb nevhodná, je hned několik. 

Věděli jste, že ryba může onemocnět klaustrofobií? 

Kulatá akvária jsou mnohdy malá a rybce poskytují minimální prostor k plavání i malý objem vody. Disponují nízkou hladinou vody a ve spodní i v horní části jsou navíc zúžená. Přes malou vodní plochu nedochází k dostatečné výměně plynů s atmosférou a ryba může začít pociťovat i nedostatek kyslíku

Topení, filtr, osvětlení a jiné životně důležité přístroje jsou v akváriu na úkor většího úbytku prostoru a mnohdy dokonce také chybí rostliny i úkryt, ve kterém se ryba cítí dobře a v bezpečí.

Ryba uvnitř kulatého akvária je frustrovaná

Kulatý tvar akvária zkresluje rybě realitu. Nutí ji plavat neustále dokola a podél skla. Ryba nikdy nenarazí na žádný roh či stěnu, což způsobují, že je po čase dezorientovaná a frustrovaná.

shutterstock_1857474433.jpg

kulaté akvárko bez úkrytu
Zdroj: 
Shutterstock
Do kulatého akvária se mnohdy nevejde ani úkryt, ve kterém by rybka našla klid a bezpečí. 

Akvárium vyžaduje častější údržbu a hůře se čistí

Kulaté akvárium snadno propouští denní světlo, a díky tomu dochází k nadměrnému růstu řas. Vnitřní část akvária je proto nezbytné mnohem častěji čistit a vzhledem k tomu, že kulatá akvária jsou mnohdy menší než 60 litrů, je také nutné veškeré rybičky po dobu čištění přemístit, což u většiny ryb vede k dalšímu stresu. 

Kulaté akvárium je mnohem vhodnější pro pěstování vodních a vlhkomilných rostlin. Před koupí akvária si ujasněte, zda opravdu chcete chovat rybičky, nebo chcete "jen" designový bytový doplněk

shutterstock_1696477546.jpg

dezorientovaná akvarijní rybička
Zdroj: 
Shutterstock
Akvarijní rybičky jsou v kulatém akváriu dezorientované, flustované a mnohdy velmi  brzy uhynou. 

V případě, že chcete skutečně chovat rybičky, navštivte zverimex, kde akvaristice rozumí. Rádi a dobře vám poradí s výběrem a vy se vyhnete mnoha malým tragédiím. Dříve či později totiž rybičky v kulatém akváriu uhynou. 

Pokud chcete designově zajímavý kosek, pořiďte si do akvária místo rybiček vodní šneky nebo rostliny. Skvěle vypadají řasokoule i tilandsie spolu s větvičkami, kamínky, mušlemi a pískem. 

Zdroje:

  • https://fashion-cs.decorexpro.com/akvarium/kruglye/
  • https://junior.rozhlas.cz/kulata-akvaria-rybkam-skodi-mohou-v-nich-zesilet-tvrdi-francouzsky-vyrobce-8666979
  • https://zahrada.firenews.video/domaci-mazlicci/proc-by-mela-byt-kulata-akvaria-zakazana-krasna-ale-skodliva/
  • https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kulate-akvarium-majitele-zverimexu-si-mnou-ruce-akvariste-sili.A081207_225940_hobby-mazlicci_lud