Jste zde

Obří šnek jako domácí mazlíček: Oblovka obrovská se ráda tulí

oblovka na ruce Zdroj: Shutterstock
Pořiďte si domů achatinu velkou. Netradičního domácího mazlíčka, který vás překvapí svou mazlivou povahou. Víme, co chov největšího plže naší planety obnáší!

21. 7. 2022

Achatina velká, česky oblovka obrovská, je největší suchozemský šnek, který může ve volné přírodě dorůst až 30 cm. V současné době je však velmi oblíbený i pro chov v zajetí, kde může narůst maximálně do 20 cm a dožít se pěti až sedmi let.

shutterstock_744131116.jpg

největší oblovka obrovská
Zdroj: 
Shutterstock
Největší šnek, který byl dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů, měřil 39,3 cm a vážil 900 gramů. 

Vychovejte si z něj mazlíčka

Možná tomu nebudete věřit, ale šnek je přítulný živočich a velmi rád se mazlí. Pokud šnekovi dopřejete pravidelně svou pozornost a budete ho hladit, časem si na vás zvykne a váš dotek pozná, což dá najevo tak, že se po dotyku nestáhne do ulity, ale naopak poleze za vašimi prsty

Chov šneka není nic složitého

Životní nároky šneka jsou minimální a péči o něj bez problémů zvládne i začínající chovatel. Stačí pouze vědět, jaké podmínky mu dopřát, aby byl spokojený. 

shutterstock_2018718806.jpg

zatažený šnek
Zdroj: 
Shutterstock
Na nepříznivé podmínky šnek obvykle reaguje zatažením se do ulity a tzv. zavíčkováním. 

K základnímu vybavení pro šneky patří určitě vhodná ubikace, která by mu měla poskytnout podmínky co nejvíce podobné podmínkám v jeho domovině, tedy v tropickém deštném lese. 

Šneky můžete umístit do skleněného terária nebo akvária, popř. je po určitou dobu můžete chovat i plastovém boxu. Vždy však v nádobě udržujte vyšší vzdušnou vlhkost, ideálně v rozmezí 80 až 90 %, a teplotu okolo 28 stupňů Celsia.

Dále také nezapomeňte na dostatečné větrání a vyšší vrstvu podestýlky, do které se může šnek zahrabat. Jako podestýlku lze použít například kokosové vlákno, tzv. lignocel. 

Ubikaci také nezapomeňte přikrýt víkem, do kterého uděláte otvory, nebo pletivem s malinkými oky, aby vám šnek neutekl. 

shutterstock_1464512132.jpg

terárium pro šneka
Zdroj: 
Shutterstock
Minimální velikost skleněného terária pro jednoho šneka by měla být 50 x 30 x 30 cm. 

Do terária umístěte sépiovou kost, která šnekovi zajistí dostatečný přísun vápníku, a rostliny. Ať už živé, nebo klidně i umělé, u kterých máte jistotu, že vám je šnek nesežere. Vhodná je také miska s čistou vodou, ve které se bude moci šnek vykoupat. 

Tip: Pokud zrovna nemáte sépiovou kost, umístěte do terária několik čistých vaječných skořápek, které taktéž šnekovi zajistí vápník pro budování a vývoj ulity. 

Pozor na nahnilé a kyselé ovoce

Achatiny jsou především býložravci, kteří konzumují hlavně nejrůznější druhy ovoce i zeleniny a čerstvé listy pampelišky či jitrocele. Nepohrdnou však ani kouskem sýra nebo vařenými těstovinami a pokud odjíždíte na delší dobu pryč, je pro ně vhodnou potravou krmivo pro suchozemské želvy

shutterstock_1810103341.jpg

oblovka krmení
Zdroj: 
Shutterstock
Do ubikace neumisťujte kameny a ani jiné tvrdé předměty, o které by si šnek mohl poškodit ulitu. 

Péči zvládne každý!

Z terária je potřeba pravidelně odstraňovat trus a všechny zbytky jídla, které by mohly začít hnít. Jednou za čas je také potřeba vyměnit podestýlku a důkladně umýt stěny terária. Pokud máte doma chladněji, je vhodné šnekům přitápět žárovkou

Zdroje:

  • http://www.achatinaweb.cz/jak-za%C4%8D%C3%ADt-s-chovem
  • https://www.superzoo.cz/skola/oblovka-oblibeny-a-nenarocny-mazlicek/
  • https://region.rozhlas.cz/chov-obrich-sneku-neni-narocny-dokazou-ale-naklast-stovky-vajicek-najednou-8581369
  • https://chovatelka.cz/clanek/chov-sneka-co-k-tomu-potrebujete
  • https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/obri-snek-je-pritulny-a-nenarocny-domaci-mazlik-jen-pozor-na-ty-zrave.A100504_151601_hobby-mazlicci_mce

Související články