Jste zde

Proč kočka čůrá mimo záchod? Může za to stres, špatné stelivo nebo nemoc

kočka na kočičí toaletě Zdroj: Shutterstock
Žít v jedné domácnosti s kočkou má pro člověka nespočet výhod. Nejenom, že získáme parťáka na život na smrt, ale taky nám tahle chlupatá kulička pomůže odbourat stres a podle některých studií dokonce snižuje vysoký krevní tlak!

17. 9. 2022

Život s kočkou, stejně jako s kterýmkoliv jiným zvířetem, ale není vždy jen procházkou růžovým sadem. Pokud kočka onemocní nebo začne dělat lumpárny, je jen na nás, abychom jí vrátili zdraví i psychickou rovnováhu. Jedním z častých problémů, které majitele koček řeší, je jejich močení mimo toaletu.

Nesmírně teritoriální zvíře

Kočky si rády svůj prostor značkují. A to zejména pachovými žlázkami, které se nacházejí pod bradou (žlázy submandibulární), po stranách hlavy (žlázy temporální), kolem koutků tlamičky (žlázy periorální) a poblíž kořene ocasu (kaudální). 

shutterstock_2116524533.jpg

kočka v posteli
Zdroj: 
Shutterstock
Za nechutí kočky chodit na kočičí toaletu může být i bolest, kterou si pojí právě s kočičím záchodem.

Těmi se otírají nejen o člověka, ale taky o předměty, které si tímto způsobem jednoduše přivlastňují. Ostatním kočkám, případně dalším zvířecím parťákům v domácnosti tak vysílají jasný vzkaz: „Tohle území je moje!“ 

Zajímavé je, že pach, který z pachových žlázek koček vychází, člověk necítí. Jinak je to už samozřejmě s močí. Pokud kocoura nestihnete včas vykastrovat (ideální dobu vám sdělí zkušený a sečtělý veterinář), může se stát, že kocour začne značkovat všechno, co mu přijde do cesty

A zbavit se zápachu moči není ani trochu jednoduché. Tady jde ovšem o značkování, nikoliv močení mimo toaletu, které má mnohem komplikovanější příčiny. 

shutterstock_1206783955.jpg

kočka u záchodu
Zdroj: 
Shutterstock
Kočky jsou nesmírně čistotná zvířata. Proto jejich močení mimo kočičí záchod není jen tak.

Co když začne kočka močit mimo záchod?

Pokud obýváte domácnost s kastrovanými kocoury a kočkami, pravděpodobně vás překvapí, pokud mazlíček začne močit mimo záchod. Tím nejjednodušším vysvětlením je, že kočičí toaleta je příliš znečištěná na to, aby si o ní kočka ušpinila svoje měkoučké tlapky, proto vykoná potřebu o pár centimetrů vedle.

V případě, že důkladná desinfekce kočičí toalety nepomohla a kočka i tak močí vedle záchodu, důvodem může být nevyhovující stelivo. Pokud jste ho v posledních dnech nebo týdnech měnili za jiné, na které chlupáč nebyl zvyklý, zkuste se k němu vrátit a vyčkejte, jak na něj kočka zareaguje. 

Na tomto místě je potřeba zmínit, že kočka je nesmírně čistotné zvíře a mimo toaletu nezačne chodit jen tak. Vždycky chce svému majiteli něco sdělit a jinak to zkrátka neumí. Pokud se nepotvrdila žádná z výše uvedených příčin, problém bude o něco komplikovanější. Rozhodně ale ne neřešitelný.

Náš tip: Pokud se kočka vymočila vedle, místo co nejdříve vyčistěte směsí 1 litru vody, 2 lžic jedlé sody a půl hrnku citrónové šťávy nebo octa. Tato směs perfektně odstraňuje pachy a postižené místa desinfikuje.

Nestandardní chování kočky může být způsobeno i změnou, která v „jejím teritoriu“ nedávno proběhla. Za citelnou změnu a zásah do osobního prostoru zvířete kočky považují vše od přestěhování nábytku přes pořízení nového vybavení až po příchod dítěte nebo nového mazlíčka do rodiny.

V takovém případě je potřeba kočce věnovat maximální pozornost. Nebojte se ji uplácet oblíbenými pamlsky a čas dělte spravedlivě mezi ni a ostatní mazlíčky nebo členy domácnosti. 

Náš tip: Použít můžete i nejrůznější přírodní preparáty, které mají za cíl ji zbavit stresu a uklidnit. Některé pořídíte ve formě kapek, jiné zapojíte do zásuvky. 

Když se neobejdete bez veterináře

Nepomohlo nic z výše uvedeného? Pak se pravděpodobně návštěvě veterináře nevyhnete. Kočka totiž může chodit mimo toaletu z důvodu nemoci nebo bolesti při močení. A protože si ji spojí se stelivem a záchodkem, na který byla zvyklá chodit celý život, v naději, že bolest pomine, začne močit jinde. 

Veterinář by měl provést kompletní vyšetření moči, odebrat krev a stanovit správnou diagnózu. Na vině mohou být močové kameny, selhávající ledviny, ale i další příčiny, které kočce močení ztěžují nebo z něj dělají vysoce bolestivou záležitost. Po uzdravení, případně odstranění příčiny bolesti, se kočka s největší pravděpodobností vrátí ke svému standardnímu chování a čistým záchodkem už rozhodně nepohrdne. 

Praktický tip závěrem: Moč budete kočce s největší pravděpodobností odebírat sami. Pořiďte si proto speciální sadu k odběru, se kterou je následný odběr moči nesmírně jednoduchý a pro kočku samozřejmě zcela nebolestivý. 

Zdroje: Článek byl zpracován na základě osobních zkušeností autorky a chovatelky koček

Související články