Jste zde

Králík, želva, rybičky? Poradíme vám, jak vybrat vhodného domácího mazlíčka!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Když se rozhodujete, jestli si domů pořídíte zvíře, nejspíš zvažujete, jaké zvíře to vůbec bude. Troufnete si na psa, zvolíte raději poměrně samostatnou kočku, nebo začnete spíš u králíka či rybiček? Poradíme vám, jak na výběr jít.

16. 7. 2017

Zvlášť pokud bydlíte v bytě, a ne v domě, celý zvěřinec, jaký by si nejspíš přály vaše děti, mít nemůžete. Před pořízením mazlíčka byste měli zvážit hned několik věcí – prostor, své časové možnosti, preference a taky případné alergie, které jsou dnes čím dál častější. V případě psa buďte skutečně racionální – případné nutné odložení do útulku by bylo traumatické jak pro něj, tak dost možná i pro dítě či pro vás.

Jestliže právě pomalu, ale jistě podléháte náporu svých dětí, které touží po zvířeti, zvažte, jestli je vaše dítko schopné se o něj starat. Můžete ho například na půl roku přihlásit do chovatelského kroužku – když to vydrží, máte doma vášnivého chovatele a nemusíte se bát svěřit mu třeba i psa, i když v tomto případě spíše menšího. Měli byste to samozřejmě ale v každém případě být vy, kdo by si měl zjistit něco o výchově a chovu jakéhokoli zvířete, musíte na to totiž alespoň zpovzdálí dohlížet.

Nejčastěji chovaná zvířata a náročnost péče o ně

A teď už k jednotlivým druhům zvířat. Pokud si nejste jisti, že se skutečně jako rodina dokážete starat o psa a že na něj budete mít dostatek času, zvolte některé z následujících:

Rybičky

Samozřejmě, to je klasika. Akvárium s rybičkami je pěkná dekorace, kterou čas od času vyčistíte. Rybičky pravidelně krmíte, ideálně jednou denně. Mají ale jednu velkou nevýhodu – nepomazlíte se s nimi.

Rybičky jsou nenáročné na péči, ale mají jednu nevýhodu - nepomazlíte se s nimi. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Šneci

Zejména afričtí šneci se v poslední době setkávají s lidskou náklonností. Někomu mohou připadat odporní, jiným se zase líbí. Na rozdíl od rybiček je můžete vyndat z terária a mít je chvíli na dlani. Přijdete tak s nimi do bližšího kontaktu.

Pavouci a hadi

Nakrmit a pomazlit? I to s pavouky a hady jde. Jen málokdo na to ale má náturu. K dětem bychom tato zvířata nedoporučovali.

Křečci a myši

Ani myši nejsou populární u všech, i když spoustu příznivců mají. Křečci vypadají o něco přívětivěji a dobře se s nimi mazlí. Tato zvířata jsou aktivní hlavně v noci, což může obyvatele domácnosti rušit. Když ale vyřešíte i toto, dočkáte se pěkného společníka.

Rozhodnete-li se pro želvu, počítejte s vyššími pořizovacími náklady a specifickou péčí.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Morčata

Morčata už mají trochu vyšší nároky na péči, ale děti je milují, třeba i proto, že morčata mají ráda, když je někdo krmí přímo z ruky. Každé dva dny je potřeba vyčistit jejich bydlení a dávat morčeti pravidelně, jednou denně, krmení. Chcete-li chovat více morčat, nezapomeňte vybrat ty stejného pohlaví, aby u vás nedošlo k nechtěnému množení. 

Králíci

Hlavně zakrslí králíci zažívají v posledních letech nebývalou vlnu obdivu, možná proto, že dětem připomínají často vytouženého psa víc než zmíněné rybičky nebo myši. Při chování králíka zabezpečte všechny otvory a kabely, protože, na co přijde, to prokouše. Alespoň 4 hodiny denně by měl být králík mimo své bydlení – chce se protáhnout, proběhnout, pomazlit. Nezbytné je jeho pravidelné očkování. Dávejte doma pozor také na to, zda nemá přístup k rostlinám, které jsou pro něj jedovaté.

Zakrslý králíček potřebuje pohyb - mimo klec by měl být alespoň 4 hodiny denně.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Suchozemská želva

Především v 90. letech jsme byli svědky absolutního boomu v chovatelství želv. Pokud o ni stojíte, připravte se na větší počáteční investici a následnou specifickou péči. Svícení UV světlem, výměna brouzdaliště, pravidelné čištění terária a vhodná strava vás neminou. Také budete muset sehnat zvěrolékaře, který se specializuje na exotická zvířata. Zatímco jedni se se želvami dokážou mazlit, jiní by se jich nikdy nedotkli.

Kočky

V bytě žijící kočky jsou poměrně nenáročné, umí člověka pobavit a ještě se přitulí. Stačí jim jednou denně nachystat krmení, pořídit kočičí toaletu, škrabadlo a hračky, které je zabaví. Součástí vašeho života, tedy respektive života vaší kočky, se bude muset stát pravidelné očkování a odčervování. Od věci není ani kastrace, aby nedocházelo k mrouskání. Pozor si dejte i při výběru plemene, liší se totiž svými vlastnostmi.

Psi 

A konečně psi, kteří jsou nejnáročnější. Tady je základem úspěchu vybrat správně plemeno – aby nebylo do vašeho bydlení příliš velké, aby vám vyhovovalo vlastnostmi a temperamentem. Psi vyžadují hodně pozornosti a péče. Začíná to očkováním, pokračuje to pravidelným krmením a napájením, péčí o srst, o uši, oči a drápky. A koneckonců ještě naposledy zmíníme nutnost pravidelného a dostatečného venčení. I sama výchova dá zpočátku zabrat, štěně potřebuje vaši trpělivost, aby pochopilo jednotlivé povely. Později se vám ale dostane toho nejlepšího a stoprocentně věrného zvířecího společníka. 

Máte vybráno?