Jste zde

Pes v bytě: Nepouštějte ho do postele a ukryjte před ním jedovaté rostliny

pes na trávníku Zdroj: Shutterstock
Milion Čechů má psa. A zatímco ti venkovští obvykle do domu přístup nemají, „městští“ psi jsou regulérními obyvateli bytů. Často ale vyjícími a ničícími vše, co se dá.

30. 7. 2022

Chystáte si pořídit do bytu psa? Pak počítejte s tím, že za oběť jeho drápům padne hladká plocha plovoucích podlah, lesklé fólie nábytku, ale třeba i závěsy. A pokud bydlíte v podnájmu, pak pečlivě prozkoumejte nájemní smlouvu – může obsahovat právě i zmínku o tom, že si majitel psa ve svém bytě nepřeje, ač vám jeho chov podle občanského zákoníku zakázat nemůže.

Pes podle občanského zákoníku

A co konkrétně občanský zákoník říká? „Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, má-li pro to dobrý důvod a chování zvířete nemá za následek obtíže pro pronajímatele nebo ostatní nájemce nebo obyvatele bytu nebo domu, a to i přesto, že pronajímatel chování zvířat v domě zakázal.“ České zákony ještě dnes chápou zvířata jako věci, a vlastnit věc vám prostě nikdo zakázat nemůže. Samozřejmě vám ale majitel nemusí už znovu prodloužit smlouvu…

Přesuňme se ale od zákonů k praktickým věcem, které byste měli zařídit ještě předtím, než si domů poprvé přivedete svého nového psa, a na co byste si měli dát v prvních týdnech pozor.

Předně umístěte psí pelech tam, kde nehrozí průvan, přímé slunce a pokud jde o štěně, tak tam, kde nebude v prvních týdnech vadit loužička nebo výkaly – pelech v obývacím pokoji na novém koberci s vysokým chlupem v tomto případě asi nebude úplně ideální.

Stopy po drápech a zubech

Dále byste z dosahu psích zubů a drápků měli odstranit všechny jedovaté pokojové rostliny, zajistit proti pádu všechny méně stabilní kusy nábytku, zamyslet se nad tím, jestli na stole potřebujete dlouhý ubrus, který se dá snadno stáhnout, a závěsy, které padají až k zemi – i ty jsou totiž pro psa velikým lákadlem.

shutterstock_549575962.jpg

Štěně na gauči
Zdroj: 
Shutterstock
Štěně dokáže v zápalu hry a poznávání zničit téměř cokoli. Takže třeba s nákupem nové sedací soupravy počkejte.

Zároveň počítejte s tím, pokud máte klasickou plovoucí podlahu, že se na ní po pár týdnech objeví první poškození od psích drápků, stejně tak i na nábytku, zdech… Velmi častým problémem jsou potom škrábance v okolí dveří a oken, které pes vytváří v okamžiku, kdy všichni opustí byt a on v něm často zůstává vystrašený a sám – v tomto případě dalšímu ničení nábytku zabráníte jen tím, že zapracujete (třeba i společně s odborníkem) na úzkostném chování psa.

Myslete na to, že pes je jako malé dítě. Může na sebe strhnout obsah stolu, ale i dostat ránu z elektrické zásuvky. Všechny aktuálně nepoužívané byste proto měli zaslepit dětskou pojistkou a odstranit z jeho dosahu i kabely, které by mohl překousat a ublížit tím nejen domácím spotřebičům, ale hlavně sobě.

Odpadkový koš z dosahu

Odstraňte z jeho dosahu i odpadkový koš. Jeho rozhrabání je pro psa naprosto přirozené, pro vás už je pak následný úklid jen nutným zlem. Psu byste také po vašem odchodu neměli nechat k dispozici celý byt – naopak by měl mít vymezenou jen jeho část, kde není tolik předmětů, které by mohl poničit.

A na závěr možná to nejdůležitější – psa nikdy nenaučte na to, aby s vámi spal v posteli! Pes a s i ním blechy, roztoči nebo třeba zákožka svrabová do ložního prádla prostě nepatří.

Nepříjemným důsledkem pak můžou být třeba svrab, ekzém nebo dokonce i lymská borelióza a encefalitida. Nehledě na to, že blechy se mohou celkem snadno přemnožit, uchytit v podložkách, kobercích, ložním prádle a jejich odstranění kolikrát zvládne jen speciální firma.

Zdroje:

  • https://www.spokojenypes.cz/jak-se-pripravit-na-prichod-stenete-do-rodiny/
  • https://www.svetkrmiv.cz/jak-se-pripravit-na-stene-9-nezbytnych-vybaveni-a-dalsi-potreby-p228077/
  • https://www.zoohit.cz/magazin/psi/porizeni-a-chov-psu/navykani-stenete-na-novy-domov
  • https://krmeni.cz/co-pripravit-pred-prichodem-pejska-do-domacnosti-98307

Hm sice něco je pravda , ale par věcech se pletete :) třeba drapance od psa v okolí dveří nejsou z jeho uzkostí ! ale většinou pokud necháte psa doma samotného , tak se snaží jít za vami , nebo jej prostě nedostečně venčíte ! jelikož pes není prase ! tak se snaží jít potřebu dělat ven ! škrábance u okna jsou spusobeny zvědavostí psa , když slyší najký zvuk z venku tak se prostě jde dívat z okna :) a pak se mohou oběvit škrabance ,i tam . a to že pes muže mít blechy ano i jiné parazity , ale jen takový pes který ma majitele prasata !!!!!! u slušných majitelu tyto problemý pes nemá !!!!!!

napsaly jste to jako kdyby každý pes mněl blechy a svrab (zakožku svrabovou ) ale to není jak si pravda že !

Clanek napsany jak za komunistu, clovek by si myslel, ze v dnesni dobe, zdroje, ze kterych je cerpano jsou overene. Proti blecham existuji snad antiparazitika, kdo to psal asi nikdy zadneho psa nemel.