Jste zde

Máme doma křečka. Tečka. Jaká je nejlepší péče o malé čipery?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Mít zvíře v bytě není jen tak, a to ani tehdy, když jde o malého roztomilého křečka. Nutně k jeho úspěšnému chování potřebujete výbavu, která vám zajistí funkční a klidné soužití. Co všechno byste tedy měli před jeho pořízením zařídit?

12. 8. 2018

Křeček není pes, takže ho jen tak něčemu nenaučíte. Celý svět si tohle malé zvířátko ale oblíbil pro jeho nádherně zvídavou povahu, mazlivost a heboučkou srst. Ačkoli péče o něj není nijak náročná, třeba v porovnání právě se psem, základní pravidla by měl znát každý, kdo si chce takového kamaráda pořídit. 

Co křeček potřebuje

Dříve než si ve zverimexu vyberete toho nejkrásnějšího křečka pod sluncem (ano, tak se vám bude jevit, jinak byste si ho nevybrali), pořiďte mu výbavu, díky níž mu u vás bude dobře.

Vybavte klec pro nového člena rodiny úkryty, ve kterých se bude cítit dobře.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Klec a její vybavení – základ soužití s křečkem

To, co byste měli udělat dřív, než si křečka pořídíte, je sehnat klec a vhodné vybavení do ní. Klec by měla být prostorná, aby v ní křeček mohl žít a necítil se stísněně. Do klece samozřejmě patří miska na jídlo, ideálně pořiďte keramickou, kterou jen tak neokouše, napáječka na vodu a nejrůznější hračky, prolézačky, domečky, mosty, schůdky, „pelíšky“ na spaní… Takových drobností, které udělají z klece opravdový křeččí domov, je spousta. Stačí jen je nějak sladit.

Kromě celé této výbavičky je pochopitelně nezbytné sehnat piliny, na nichž se bude křeček pohybovat. Asi vás nepřekvapí, že klec je nutné často a pravidelně čistit, aby se vaším bytem nelinul nelibý zápach. 

Náš tip: Pokud máte skutečně malého křečka, zjistěte pozorováním, zda se protáhne mezerou v kleci. Pokud ano, vypleťte klec drátkem, abyste potom sebe i jeho nemuseli stresovat naháněním po bytě.

Klec by měla mít rozměry minimálně 40 x 30 x 25 cm a musí mít horní odklopné víko. 

Myslete na to, že křeček je noční tvor. Klec proto postavte někam, kde vás jeho noční aktivita nebude rušit.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kam s ní

Až budete přemýšlet o tom, kam klec umístíte, berte v úvahu, že by mělo jít o místo, kde nebude vadit, že bude křeček v noci dělat rámus – je to totiž spíš noční tvor. Zároveň by měl mít na tomto místě dostatek klidu na spánek přes den.

Sžijte se s křečkem snadno a rychle!

Mít doma křečka je skutečná radost – všechno bude ale dobře fungovat jen tehdy, postaráte-li se dokonale o jeho obydlí. Užívejte si to!
 

Když už chcete radit, zjistěte si alespoň základní informace, křečkům se nedávají piliny, mohou jim i ublížit, alebrž hobliny. Ano, je to rozdíl.