Jste zde

Kde se dobře žije? V Hradci Králové a Praze

Zdroj: redakce

Podle posledního průzkumu je nejlepším místem pro život Hradec Králové. Ten porazil i hlavní město. Praha skončila hned druhá. Naopak na chvostu se ocitl severočeský region. Bydlet tam je prý za trest.

26. 7. 2011

Pokud žijete v Hradci Králové nebo Praze, máte prý nakročeno k tomu, že se dožijete vysokého věku. I délka dožití totiž byla jedno z kritérií, které odborníci v průzkumu hodnotili.

Dalšími důležitými faktory byly třeba nezaměstnanost, dopravní dostupnost, nebo ekonomická kondice regionu. Už chápete, proč severní Čechy tuhle pomyslnou tabulku uzavírají?

Kde se v Praze dobře žije?

Překvapením není ani druhá příčka pro Prahu. Nezaměstnanost v hlavním městě je minimální, o dopravní dostupnosti snad ani není potřeba mluvit. Co se týká oblíbenosti jednotlivých pražských lokalit, pak dlouhodobě platí za nejlukrativnější adresy ty, které jsou na Novém Městě, Vinohradech, Žižkově, Strašnicích, Vršovicích nebo na Smíchově.

V posledních letech pak do seznamu „lepších“ adres přibyl třeba pražský Braník. Proč? Neleží sice v centru, ale zcela odpovídá trendu posledních let – bydlení na půli cesty mezi centrem velkého města a venkovem.

Na půl cesty z města

V centru Prahy jste za pár minut, to samé se dá ale říct i o cestě do přírody. Do Prokopského údolí je to kousek přes řeku, na Zbraslavi je člověk na kole do půl hodiny. Není divu, že právě v Braníku rostou nové rezideční projekty jako houby po dešti. Cena metru čtverečního obytné plochy u těchto nových staveb se tady pohybuje okolo šedesáti tisíc. Nově vzniklé byty v této lokalitě jsou totiž řazeny do kategorie nadstandardních.  Na nové byty Praha a její okrajové části vedou.

Po finanční krizi navíc ceny nemovitostí klesly. Obecně potom platí, že člověk zaplatí tím víc, čím výš byt v obytném domě je. Připlatí si i za byt, který je v cihlovém domě – ten je dražší než ten samý byt v domě z panelů.

Sázkou na jistotu je prý investice do staršího bytu v centru – jen pozor na to, že tady bude po čase potřeba investovat do rekonstrukce.

U kanceláře je základ dobrá adresa

Úplně jiná kritéria potom panují při výběru lokality pro kancelář. Tady se více než kde jinde hraje na takzvanou „dobrou adresu“. Máte kancelář deset minut za konečnou tramvaje? Máte problém. Sídlíte naopak v centru městě na známé adrese, nebo v moderním business centru? Zvyšujete svou důvěryhodnost.

Nové kancelářské budovy rostou v posledních letech jako houby po dešti. Obvykle jde o tzv. efektivní stavby – moderní architektura se v nich snoubí s technologiemi, které třeba na nákladech na vytápění ušetří u velkých komplexů i statisíce ročně. Navíc je už samotný vzhled stavby otázkou prestiže. A na tyto moderní a unikátně řešené novostavby Praha suverénně vede.