Jste zde

Jaro je tady! Dopřejte pravidelnou péči zahradnímu nábytku!

Zdroj: www.rattangardenfurnituresale.org

Dlouhé teplé večery s posezením na zahradě se blíží. Připravte zahradní nábytek na hlavní sezonu. Nalakovat, naimpregnovat, dotáhnout šrouby… Víte jak na to?

18. 4. 2012

Zahradní nábytek – často chlouba celé zahrady. Položka, která z rodinného rozpočtu odčerpala nemalou částku. A také jedna z povinností, která člověka na jaře čeká. Chcete, aby váš zahradní nábytek vydržel co nejdéle, neztrácel barvu a tvar a zůstal po mnoho let chloubou? Dopřejte mu jarní údržbu. My vám poradíme, jak ji provést.

Kov a plast – jen minimální údržba

V prvé řadě záleží na tom, jaký nábytek na zahradě máte. Plastový? Pak je jarní údržba téměř nulová. Stačí, když jednotlivé kousky vytáhnete z garáže, sklepa nebo kůlny na světlo, pečlivě zkontrolujete, jestli někde nejsou praskliny a na závěr ho omyjete vodou se saponátem. Perfektní službu vykoná i vysokotlaká hadice.

Ve chvíli, kdy narazíte na praskliny, nábytek vyhoďte. Plastový nábytek je téměř neopravitelný a pád z něj není nejpříjemnější. Navíc jsou ceny plastových kousků zahradního nábytku celkem příznivé.

Podobně jednoduchý na údržbu je i nábytek kovový. Po zimě na něj také stačí jemně navlhčený hadřík a trocha saponátu. U kovového nábytku se dále přesvědčte, zda na některých místech nekoroduje. I tady by totiž mohlo dojít k prasknutí, pádu a úrazu. A pozor – i korozi se člověk může bránit, stačí jen včas kovovému nábytku pořídit antikorozní nátěr.

jarni-udrzba1

Dřevěný nábytek potřebuje asi největší péči - zároveň je ale ozdobou zahrady. Zdroj: hit-decor.com

Dřevo potřebuje péči!

Asi nejnáročnější je příprava na sezonu u dřevěného nábytku. Pokud váš dřevěný zahradní nábytek zdobí barevný nátěr, pak vás čeká jeho obroušení a nanesení nové vrstvy. Pokud jste dřevo jen impregnovali, pak si na jaře vystačíte s kartáčem, popřípadě hadrem, kterým nábytek po zimě očistíte. To je ale pouze první fáze.

Dřevěný nábytek by se totiž měl několikrát do sezony impregnovat – impregnace dřevo ochrání před povětrnostními vlivy. Pokud máte čas a chuť, pak ho určitě opatřete i vrstvou přípravku proti plísním a houbám. Zvlášť, pokud máte sezení ve stinných místech, kde se těmto cizopasníkům nadmíru daří.

Nezapomeňte také zkontrolovat, jestli nábytek nepopraskal okolo šroubů – k tomu by došlo v případě, že jste na podzim, před zazimováním, šrouby nedotáhli. Do škvír pak vnikla voda, která zamrzla a dřevo v okolí šroubů roztrhala.

jarni-udrzba2

Narozdíl od doby před pár lety je dnes nabídka nábytku široká. Zdroj: waytoenliven.com

Exotický teak – pravidelná dávka oleje

Zcela zvláštní kategorií je potom nábytek z teaku. Tohle exotické dřevo snese i zimu venku, na sněhu a mrazu, ale postupem času šediví. Pokud chce člověk zachovat jeho medovou barvu musí ho pravidelně několikrát za sezonu „naložit“ do teakového oleje. A není lepší čas na první olejovou lázeň než první jarní dny s hřejivým sluníčkem. I u teakového nábytku před prvním posezením řádně dotáhněte šrouby.

Pokud budete svému zahradnímu nábytku dopřávat pravidelnou péči, pak se vám odvděčí dlouholetými službami. Máte hotovo? Tak nohy pěkně nahoru a užívejte jaro!

Čtěte dále:

Přečtěte si i další články na téma Zahrada a vše okolo ní: