Jste zde

Jak vypadá byt průměrného Čecha a jak nadstandard?

Zdroj:

Průměrný Čech žije v bytě 2+1 a v obýváku má nábytek z dýhy. Údaje, které o nás sesbíraly nejrůznější agentury, jsou často hodně zajímavé. Co je to průměr a co už nadstandard? A jak takový průměr a nadstandard vypadají? Dozvíte se v článku.

6. 9. 2011

Průměrný Evropan prý žije nejčastěji v bytě 3+1, který má rozlohu přes sedmdesát čtverečních metrů. Čech je v tomto směru pod průměrem. K průměrnosti mu stačí 2+1 v panelu, financování bydlení v Česku nejčastěji probíhá formou stavebního spoření nebo hypoték.

Obývák průměrného Čecha je plný suvenýrů

Agentura Kaspen/Jung von Matt pak šla ještě o krok dál. Obývací pokoj průměrného Čecha je vymalovaný v teplých tónech, na podlaze leží laminátová podlaha, mohutnou stěnu v posledních letech nahrazují jednotlivé kusy nábytku, který je nejčastěji z dýhy. V něm mají své nezastupitelné místo suvenýry z cest, fotografie a výtvory dětí a samozřejmě skleněné a porcelánové soupravy.

crestyl2-1

Světlé barvy, spousta místa - nadstandardní bydlení podléhá nejmodernějším trendům.
 

A jak může vypadat nadstandard? Aktuálně vedou byty v designových novostavbách. Zatímco na přelomu tisíciletí Češi utíkali mimo město, od roku 2004 je prý patrný trend, kdy se Češi vracejí do měst do novostaveb a residencí. Bohatá je na tyto luxusní byty Praha 5.

Kousek do přírody, pár kroků do centra

Obecně platí, že nejžádanější jsou byty, z kterých je to jen kousek do přírody, ale zároveň i do centra. Na Praze 5 je to tak kousek do Prokopského údolí, ale i na Anděl. Výpadovka zase dává šanci utéct úplně z Prahy do několika minut.

Laminátovou podlahu pak v nadstandardních bytech střídá podlaha keramická, běžné panelákové dveře potom dveře protipožární s nadstandardními bezpečnostními prvky. Průměrný panelákový dům má menší balkon, nadstandard má minimálně terasu, dnes ale stále častěji předzahrádku.

crestyl2-3

Do přírody jenom kousek - to je velká deviza bydlení v okrajových částech měst.

A dýhový nábytek? Ten tady střídají kvalitní přírodní materiály. V případě nábytku často masivní dřevo, které v interiérech doplňují kameniny, proutí s akcenty kovu a jiných moderních materiálů. Sanitární keramika je z kvalitního porcelánu – zapomeňte na oprýskanou panelákovou vanu, která se tak tak vejde do umakartového jádra.

Exkluzivní okolí – další nadstandard

Realitou velkých panelových sídlišť jsou i přeplněná parkoviště a nepříliš vzhledné okolí. Devizou nadstandardu je právě i exkluzivní prostředí. V Praze tuto exkluzivnost nabízejí třeba byty Barrandov, nebo trochu nečekaně byty v Libni, které vznikají jen kousek od vody. Ty mají dokonce vlastní designová mola a přístaviště.
Pro barrandovskou lokalitu se mezi místními vžívá označení Barrandov Hills, které celkem jasně vypovídá o tom, že místní nově vznikající rezidence se českému průměru vymykají.