Jste zde

Jak vyčistit televizi? Nejdřív na sucho, pak na mokro. A vyhnete se tak šmouhám

čištění televize Zdroj: Shutterstock
Zbavte se nečistot a otisků prstů na obrazovce vaší televize! Poradíme vám správný postup a řekneme vám, čemu se rozhodně vyhnout, abyste nenadělali víc škody než užitku.

10. 1. 2024

Používáte k čištění obrazovky vaší televize běžné prostředky na mytí oken či zrcadel? Pak zpozorněte, jelikož všechny tyto prostředky mohou narušit, nebo zničit velmi citlivé povrchy televizí. Obrazovka vaší televize vyžaduje jemný dotyk a pouze prostředky, které jsou k tomu určené! 

shutterstock_2172733333.jpg

žena čistící obrazovku
Zdroj: 
Shutterstock
Pravidelnou péči o televizní obrazovku nezanedbávejte! 

Obrazovku čistěte minimálně jednou za týden

Televizní obrazovku čistěte pravidelně v rámci standardního úklidu. Prach, vlasy, chlupy i otisky prstů mohou nejen kazit požitek ze sledování filmů, ale také mohou zkracovat životnost daného spotřebiče.  

Buďte šetrní a řiďte se pokyny v návodu

Péče o televizní obrazovku vám zabere jen pár minut. Vždy se však držte doporučení výrobce, použijte vhodný čisticí prostředek a buďte šetrní. Nevhodné prostředky, nešetrná péče a použití hrubého hadříku může povrch televizní obrazovky nenávratně poškodit. 

Pamatujte! Každý typ obrazovky vyžaduje jiný čisticí prostředek, postup je vždy však stejný.

Péči o obrazovku začněte odpojením televize od zdroje elektrického napětí, aby nedošlo k poškození přístroje nebo k úrazu. Televizi nechte vychladnout. 

K čištění použijte prachovku nebo jemnou utěrku z mikrovlákna, která spolehlivě zachytí veškeré nečistoty a nezničí povrch televizní obrazovky. Na obrazovku netlačte a abyste se vyhnuli šmouhám a drobným škrábancům, otřete ji nejprve na sucho a teprve poté na mokro

shutterstock_1856145007.jpg

zadní část televize
Zdroj: 
Shutterstock
Prach a jiné nečistoty, které se dennodenně usazují na obrazovce a v zadní části televizoru, snižují životnost. 

K čištění na mokro použijte vhodný čisticí prostředek nebo utěrku lehce navlhčenou v destilované vodě. Vodu ani jinou tekutinu nikdy nestříkejte přímo na obrazovku, aby vám nezatekla do nevhodných míst. Nepoužívejte mýdlo a také se vyvarujte prostředkům, které obsahují alkohol nebo aceton. 

shutterstock_462388432.jpg

mokrý hadr na televizi
Zdroj: 
Shutterstock
Otření obrazovky na sucho je velmi důležitý krok, kterým předejdete šmouhám. 

Speciální prostředky, které jsou vhodné na citlivé povrchy televizních obrazovek, zakoupíte v každém elektru. Při výběru se řiďte typem vaší obrazovky a vždy se řiďte doporučením výrobce. Obrazovku stírejte pás po pásu nebo jemnými krouživými pohyby

Po otření nechte obrazovku důkladně oschnout a teprve poté ji zapojte do elektrické sítě a zapněte. 

Nezapomeňte ani na zadní stranu spotřebiče a televizní ovladač

Čas od času věnujte péči i zadní straně vaší televize. Vysavačem nastaveným na nejnižší výkon a vhodným nástavcem vysajte prach ze všech portů i ventilátoru.

K čištění ovladače použijte taktéž lehce navlhčený hadřík z mikrovlákna a vatové tyčinky, kterými se dostanete téměř všude, nebo využijte speciální čisticí hmotu, která se podobá modelíně. Skvělým pomocníkem jsou však také dezinfekční ubrousky. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-cistit-televizi-30000326.html
  • https://homebydleni.cz/bydleni/spotrebice/jak-vycistit-obrazovku-televizoru-aby-na-ni-nezustaly-zadne-fleky-a-smouhy/
  • https://www.televiznidrzaky.cz/jak-vycistit-obrazovku-led-televize
  • https://www.okay.cz/blogs/rady-a-tipy/jak-spravne-cistit-televizni-obrazovku
  • https://inspirace.heureka.cz/jak-vycistit-tv/