Jste zde

Jak vyčistit gril: Pomůžou káva, noviny nebo směs jedlé sody a mýdla

čištění grilu Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vůně grilovaného masa, parta přátel a vychlazené pivko. Dokážete si představit lepší zakončení pracovního týdne? Pochutnat si na grilovaných specialitách zvládne každý. Jen někteří ale dokážou vyčistit gril, aby se u toho nezbláznili. Jak na to?

1. 7. 2020

Možná namítnete, že gril stačí pořádně „vypálit“ a vysoká teplota společně se žárem se postarají o vše ostatní. Bohužel „vyčistit“ gril žárem nestačí. Možná ho zbavíte bakterií, připálené zbytky ale rozhodně nejsou něco, co byste chtěli (a měli) konzumovat. A navíc – znáte někoho, kdo i s chutí položí na mastný drát obalený tukem a spáleninou svou večeři? My ne!

bigstock-outdoor-cooking-237976690_1.jpg

kartáče na čištění grilu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Na vyčištění grilu si pořiďte kartáče. Nepočítejte s tím, že většinu špíny takzvaně "vypálíte".

Teplý gril se čistí lépe

S čištěním grilu začínejte ve chvíli, kdy je ještě teplý. Čištění totiž bude mnohem jednodušší, než kdybyste se na něj vrhli až zastudena. Vybavte se speciálními drátěnými kartáči a pořiďte si jeden širší, se kterým vyčistíte větší plochy drátěných roštů najednou a druhý užší a kratší. Tím se dostanete i do mezer roštu. Nebojte se přitlačit a zbavte gril největších nečistot.

Vybavte se odpovídajícím pomocníkem

Aby vám šlo čištění od ruky, pořiďte si speciální čistič na gril, který ho zbaví mastnoty a odolných připálenin.  Při používání dejte pozor, ať se vám nedostane do očí nebo na pokožku. Pokud si zrovna dvakrát nelibujete v agresivní chemii, umíchejte si domácí čisticí kaši z mýdla a jedlé sody. Vzniklou směs naberte na houbičku nebo kartáč a dejte se do čištění. Počítejte ale s tím, že oproti komerčním čističům se přece jen o něco víc nadřete.

Mohlo by vás zajímat: Tohle jsou nejčastější chyby, které při grilování děláme. Není to i váš případ? 

bigstock-outdoor-cooking-237976753_1.jpg

chemie na čistění grilu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Nejspolehlivěji gril vyčistí chemie. Pokud o ní nechcete ani slyšet, zkuste kávu.

Káva a noviny do každé rodiny

Ne, vážně jsme se v redakci nedali do psaní básní. Káva a noviny totiž patří mezi další triky, které můžete při čištění grilu vyzkoušet. Pokud se vám nepodařilo očistit rošt výše zmíněným postupem, přelejte ho kávou, nechte chvíli působit a dočistěte kávovou sedlinou. Není výsledek dokonalý? Zabalte rošt přes noc do novin a nechte působit. 

Káva nic nezmůže? Hliník pomůže!

Zašlých a mimořádně odolných nečistot se můžete zbavit s pomocí hliníkové folie. Rošt jednoduše zabalte do fólie tak, aby byly pokryty všechny jeho části. Zavřete víko grilu a pár centimetrů fólie škvírou vytáhněte ven. Gril zahřejte asi tak na 30 minut. Otevřete kryt, nechte vychladnout a vyjměte fólii. Část nečistot určitě vezme za své, zbytků se zbavíte kuličkou vytvořenou z kousků alobalu.

Bonusový tip závěrem: Chcete si usnadnit drhnutí grilu? Pořiďte si speciální hliníkové grilovací tácky, které zachytí většinu nečistot a mastnoty. Jinou alternativou jsou i přenosné mini rošty. Ty se skvěle hodí třeba na steaky.