Jste zde

Jak vybrat interiérové dveře: Myslete i na výplň a nepodceňte vzhled kování

béžový interiér Zdroj: Shutterstock
Dveře jsou takový šperk, který může podtrhnout krásu vaší domácnosti, ale taky ji pěkně kýčovitě zabít. Podívejte se, jak vybrat interiérové dveře, abyste za měsíc nehledali jiné řešení.

17. 6. 2024

Jakmile začnete tenhle prvek do svého domova vybírat, zjistíte, že se interiérových dveří vyrábí mraky a že výběr bude zapeklitý, ale i to, že už zdaleka nejsou jen klasické otočné pravé a levé dveře. Tak si v tom pojďme udělat jasno.

Druhy interiérových dveří podle způsobu otevírání

Co by vás mělo zajímat nejdřív, to je to, jak budete dveře otevírat a zavírat. Máte dost místa na klasické otočné dveře? Nebo vám padly do oka moderní posuvné, které můžou efektně zajet do pouzdra a vizuálně „nepřekážet“

Dalším řešením můžou být i dveře shrnovací nebo skládací – oboje se hodí i do malého bytu, kde počítáte každý centimetr. 

Keramická dlažba: Je extrémně snadná na údržbu a vydrží všechno. Věky!

shutterstock_2311704235.jpg

dveře v interiéru
Zdroj: 
Shutterstock
Dveře se zdají býti nenápadné, ale v interiéru udělají spoustu parády. Nebo paseky.

Druhy interiérových dveří podle použitého materiálu

Jsou to hlavně použité materiály, od čeho se odvíjí výsledná cena tohohle produktu. Klasici a ti, kteří nemají příliš omezený rozpočet, pravděpodobně budou chtít zvolit masivní dřevo (ale pozor, to se nehodí do malých interiérů!), levnější variantou jsou pak dveře z dýhy. Ty se pak těm dřevěným vizuálně podobají a seženete je v nejrůznějších dekorech našich i exotických dřevin.

Skvostem a perlou moderních interiérů se snadno můžou stát skleněné interiérové dveře, které samozřejmě splňují pestrou paletu nároků a norem. Takové dveře bydlení krásně prosvětlí, ale pravděpodobně budete řešit, jak například v ložnici nebo dětském pokoji zachovat dostatek soukromí (od toho je tu pak nejrůznější úprava skla).

shutterstock_2390160867.jpg

dveře a jejich výplň
Zdroj: 
Shutterstock
Výplň dveří pak rozhoduje o tom, jak moc toho z vedlejší místnosti (ne)uslyšíte.

Druhy interiérových dveří podle designu

Rozhodovat se samozřejmě musíte taky podle toho, jaké dveře do vašeho stylu bydlení zapadnou. Do moderního nebo minimalistického interiéru si určitě nedáte přehnaně zdobné rustikální a naopak – do bydlení vyvedeného ve venkovském stylu si nevezmete křiklavě zelené sklo. Řiďte se citem, a nebudete-li si jisti, povolejte na pomoc interiérového designéra.

Kování a prosklení interiérových dveří

Nakonec budete určitě řešit možné prosklení aspoň části dveří (pokud si nevyberete ty skleněné), pokud nechcete jen dveře jednoduché, plné. V současnosti můžete mít například jeden prosklený díl, ale klidně i dva nebo tři, různě velké. 

K tomu ještě musíte přidat kování – tedy kliky, panty a zámky. Pořád u toho myslete na estetickou stránku dveří i a celého bydlení. I něco tak malého, jako neladící klika, dokáže rozbít jinak dobrý dojem.

shutterstock_2290526739.jpg

šedé dveře v interiéru
Zdroj: 
Shutterstock
Dveře mohou v interiéru pěkně zapadnout, nebo se mohou stát jeho nepřehlédnutelnou dominantou.

Na vnitřku záleží

Pokud si necháte vyrábět interiérové dveře na míru, tím spíš se neuchylujte ke kompromisům, jakmile dojde řeč na výplň dveří. Jestli si chcete pořídit už hotové dveře, berte výplň jako jeden z faktorů, na které byste měli hledět, abyste za chvíli nelitovali.

Nejobyčejnější výplní je voštinové jádro, od kterého lze pramálo čekat. Takové dveře jsou lehké a o zvukové izolaci nemůže být moc řeč. Vydrží ale i větší zátěž, než by se mohlo zdát.
Pomyslnou nadstavbou je odlehčená dřevotřísková výplň, která dělá dveře stabilnějšími a která už nějakou tu zvukovou izolaci poskytuje. 

Hrdinou mezi výplněmi interiérových dveří je ale dřevotřísková výplň, kterou oceníte, pokud je u vás doma rušno (například jeden jde spát, ale druhý fandí při fotbale v televizi v obýváku). Bytové dveře s tímhle jádrem se doporučují u vícegeneračních domů. Ale to je jen taková informace navíc…

Vícegenerační bydlení: Bývalo na ústupu, teď se vrací. Jaké jsou jeho největší (ne)výhody?

Levé, nebo pravé dveře?

Dveře můžou být levé a pravé. Poznáte to jednoduše. Levé dveře mají panty vlevo a kliku vpravo. Otevřete je levou rukou k sobě. 

U pravých dveří je to samozřejmě naopak. Panty jsou vpravo, klika vlevo, otevřete je pravou rukou k sobě.

Ještě rozměry!

Pochopitelně nesmíte zapomenout přeměřit otvor ve zdi a podle naměřených hodnot vybírat konkrétní dveře (nebo si je nechat vyrobit). Jestli vybíráte jen samotné dveře, protože zárubně už máte, změřte opravdu jen přesné rozměry průchodu – na šířku a na výšku.

Pokud ještě nemáte zárubně, změřte rozměry stavebního otvoru i tloušťku stěny. Všechno měřte u horních a dolních rohů a taky uprostřed otvoru. 

Při výběru interiérových dveří vám přejeme šťastnou ruku!

Použité zdroje:
•    https://www.hornbach.cz/navody/4-tipy-jak-vybrat-dvere/
•    https://www.sepos.cz/rs/prakticke-rady/prakticke-tipy-jak-vybrat-interierove-dvere/
•    https://www.prum.cz/jak-si-spravne-vybrat-dvere-pro-svuj-domov
•    https://www.ceskestavby.cz/clanky/jake-znate-druhy-interierovych-dveri-21404.html