Jste zde

Renovace dveří: Kdy se vyplatí a kdy je lepší dojet si pro nové?

renovace starých dřevěných dveří Zdroj: Shutterstock
Ať už vedou do ložnice, do sklepa, nebo kůlny, zaslouží si vypadat skvěle. Pokud některé z vašich dveří nepůsobí zrovna dvakrát vábně, pusťte se do jejich renovace. Trošku zručné ruce to opravdu zvládnou bez pomoci odborníka!

19. 8. 2023

Je jedno, jestli chcete opravit a znovu oživit slávu dveří v paneláku, nebo domě. Pokud dveře stále plní svou funkci, ale vzhledově jsou spíš pro ostudu, renovaci si zaslouží. Tedy v případě, že nechcete zainvestovat do nových. Jednoduché vnitřní dveře se dají pořídit už kolem 1 000 Kč.

A pozor, cena za renovaci takových dveří odborníkem se pohybuje kolem 2 000 Kč (u vchodových je to i víc) – příliš se to tedy nevyplatí, jestliže nechcete z nějakého důvodu zachovat původní kousek.

Dobrá zpráva je, že to celé zvládnete i sami. Stačí jen troška šikovnosti a trpělivosti a budou zase skvostné. 

shutterstock_1746654737.jpg

bílé interiérové dveře
Zdroj: 
Shutterstock
Ty nejlevnější interiérové dveře pořídíte už okolo tisícikoruny, takže dobře zvažte, zda se vám renovace vyplatí.

Zásadní je otázka, jaké dveře máte

Zatímco v paneláku se pravděpodobně setkáme s jednoduchými dveřmi s „papundeklovou“ výplní, v rodinných domech může jít o dveře dřevěné nebo laminátové. Renovace bude v obou případech probíhat jinak. Vždycky bude taky mnohem jednodušší, když půjde o dveře plné, a ne ty se skleněnou výplní.

U obyčejných dveří, s jakými se dá počítat v panelovém domě, je potřeba začít s broušením (jako kterýchkoli jiných dveří), ovšem jemným, a pokračovat několikerým nátěrem nebo potažením fólií.

Nátěr nikdy nebude vypadat tak skvěle jako zpočátku (než se na něm vyřádily třeba děti) a natažení fólie vyžaduje notnou dávku trpělivosti a skutečně precizní postup. Proto lidi často místo opravy volí obroušení a nátěr zárubní a pořízení nových dveří. 

Když ale dojde na ceněné dveře, ať už jde o vyčíslitelnou, nebo citovou hodnotu, měly by dostat šanci. Tím spíš, pokud v nich chcete zachovat skleněnou výplň, která už se nedá sehnat, a jsou poctivé, z masivu. 

shutterstock_2272233055.jpg

kování
Zdroj: 
Shutterstock
Dveře s kováním logicky vyjdou dráž. Při renovaci je pak dobré kování zakrýt nebo vyjmout.

Zbrousit, vyplnit a natřít

Ze všeho nejdřív tedy vyndejte dveře z pantů a uložte je do vodorovné polohy. Pak nažhavte brusku, ideálně tu vibrační. Tou dveře zbavíte staré vrchní vrstvy. Pokud je jí fólie, bude lepší vzít si na pomoc horkovzdušnou pistoli, špachtli a brusný papír, s nímž pečlivě zarovnáte povrch. Pokud se v materiálu najdou dírky, můžete je vyplnit tmelem.

Nejjednodušší je pak potáhnout takhle připravené dveře speciální tapetou nebo samolepicí fólií. Obojí dneska seženete v nepřeberné škále dekorů, a tak můžete mít v mžiku dveře, jaké si vysníte. Do dětského pokoje zase můžete vybrat motiv oblíbené pohádky a udělat z dveří krásný a zútulňující doplněk.

Budete-li dveře natírat, vezměte si na to štětec a váleček (pro rychlejší a míň pracný postup). Vyberte si vhodnou barvu, připravte si ji podle návodu a při natírání postupujte po struktuře materiálu (v případě, že natíráte, jde pravděpodobně o dřevo) a od středu k okrajům. Naneste ideálně tři vrstvy, aby nikde nic neprosvítalo a barva byla jednolitá. 

Nakonec můžete přistoupit i k lakování. Záleží jen na vás, jak si výslednou podobu dveří představujete. Lakovat můžete kterékoli dveře, i ty polepené tapetou. Kromě vzhledu vám lak zajistí i delší výdrž barev, případně lepší odolnost vůči vlhkosti a poškození. 

Když se pustíte do renovace dveří, nezapomeňte na zárubně. V panelácích máte s největší pravděpodobností kovové (pokud nedošlo k jejich výměně), stačí je tedy očistit a přetřít barvou na kovy. U dřevěných zárubní postupujte stejně jako u dřevěných dveří. 

Použité zdroje:

  • https://www.prodoor.eu/renovace-interierovych-dveri/
  • https://www.barvy-na-drevo.cz/rubriky/blog-o-barvach-na-drevo/renovace-dveri/
  • https://ceskykutil.cz/clanek-295184-bytove-dvere-nemusite-hned-menit-zvladnete-je-zrenovovat-sami-a-levne