Jste zde

Jak vybělit kuchyňské utěrky: Třeba pomocí oleje!

vybělené utěrky Zdroj: Shutterstock
Vraťte vašim kuchyňským utěrkám zářivou bělost! Připravili jsme pro vás několik osvědčených rad a tipů, které vám pomohou zbavit se těžko odstranitelných skvrn i nežádoucího zašednutí.

27. 1. 2024

Kuchyňské utěrky dostávají každý den pěkně zabrat. Jsou sice primárně určené k utírání čistého nádobí, ale přiznejme si, že čas od času poslouží i k odstranění nečistot z pracovní plochy nebo k sušení rukou.

Není proto divu, že postupem času zešednou a jsou plné odolných skvrn, kterých se jen těžko zbavuje. Naštěstí ale existuje několik rad a tipů, které vám s jejich odstraněním pomohou!

Pamatujte! Špinavé utěrky jsou rájem mnoha zdraví nebezpečných bakterií, a proto byste je měli měnit minimálně jednou za dva až tři dny

Velmi špinavé utěrky nechte několik hodin odmočit

Bavlněné utěrky vyžadují speciální zacházení a při jejich praní se vyplatí nespěchat. Znečištěné utěrky je vhodné nejprve nechat několik hodin odmočit v horké vodě spolu s pracím práškem a teprve poté je vyprat v pračce minimálně na 60 stupňů Celsia. Mnohdy však ocení i teplotu vyšší. 

shutterstock_2217636635.jpg

bílé utěrky
Zdroj: 
Shutterstock
Než vložíte špinavé utěrky do pračky, ponořte je do teplé vody s trochou pracího prášku a nechte je několik hodin odmočit. 

Stejně jako naše babičky tak můžete špinavé kuchyňské utěrky nechat hodinu mírně vařit ve velkém hrnci s pracím práškem nebo s nastrouhaným obyčejným mýdlem. 

Žlučové mýdlo vypere vše

Pokud chcete mít jistotu, že na utěrkách nezůstanou žádné skvrny, na namáčení i praní použijte žlučové mýdlo, které si se skvrnami poradí mnohdy mnohem lépe než drahá, neekologické a k vašemu zdraví nešetrné čisticí prostředky. 

Vsaďte na trik s olejem

Možná se vám to bude zdát divné, ale k odstranění mastných skvrn z kuchyňských utěrek je výborným pomocníkem také olej, respektive roztok, do kterého ho přimícháte. 

shutterstock_2177367339.jpg

červené utěrky
Zdroj: 
Shutterstock
Na bílé bavlněné utěrky použijte jedlou sodu, která nejen že dokáže rozpustit špínu, ale také má přirozené bělící účinky. 

K přípravě čisticího roztoku si připravte 2 lžíce jedlé sody, 2 lžíce octa a 2 lžíce oleje. Použít můžete slunečnicový, řepkový, olivový nebo kterýkoliv jiný olej, který doma běžně používáte.

Všechny suroviny přidejte do lavoru s teplou vodou a utěrky ponechte v tomto roztoku přes noc. Druhý den utěrky vyperte běžným způsobem. 

shutterstock_1454703983.jpg

mastné utěrky
Zdroj: 
Shutterstock
K odstranění mastných fleků z kuchyňských utěrek použijte běžný kuchyňský olej, který mastnotu z tkanin uvolní. 

Tip: Věděli jste, že pokud při praní kuchyňských utěrek přidáte do pračky i škrob na praní, ochráníte látku před ušpiněním a sepráním. 

Zdroje: 

  • https://plus.rozhlas.cz/v-kuchynskych-uterkach-se-mohou-zahnizdit-bakterie-a-zpusobit-otravu-jidla-7459168
  • https://primanapady.cz/clanek-243823-vratte-starym-uterkam-snehobily-vzhled
  • https://myvsechny.cz/poradime-vam-trik-nasi-babicky-jak-vyprat-a-vybelit-zasle-uterky/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/beleni-uterek-jedla-soda-30000916.html
  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/3-tipy-jak-vyprat-uterky-aby-byly-zase-bile-a-be