Jste zde

Jak na skvrny od vlašských ořechů: Zkuste ocet nebo šťávu z kysaného zelí

vlašáky Zdroj: Shutterstock
Sklizeň vlašských ořechů startuje! Pojďte s námi zjistit, jak odstranit tmavě hnědé skvrny od slupek i jak zabránit jejich vzniku. Máme pro vás několik osvědčených tipů!

18. 9. 2023

Vlašské ořechy patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější ořechy vůbec. Jsou plné energie a zdraví prospěšných látek, které zlepší kvalitu pokožky, vlasů i nehtů, zbaví vás stresu a zlepší pozornost i paměť. Při jejich sběru a loupání se však můžete velmi snadno zašpinit! 

Skvrny od vlašáků? Jednejte rychle!

Zelená slupka vlašských ořechů barví a na textilu i rukách zanechává tmavě hnědé skvrny, které lze velmi obtížně odstranit. Pokud však zasáhnete včas a skvrna nezaschne, mnohdy pomůžou suroviny, které běžně máte doma!

shutterstock_1024868245.jpg

nasekané vlašské ořechy
Zdroj: 
Shutterstock
Skvrny od vlašských ořechů se pokuste odstranit co nejdříve! Čas hraje ve váš prospěch. 

Vsadit můžete na žlučové mýdlo i šťávu z citronu

Způsobů, jak odstranit skvrnu z textilu existuje hned několik. Konkrétní surovinu vždy však přizpůsobte materiálu a nejprve ji vyzkoušejte na méně viditelném místě, abyste nenadělali více škody než užitku. 

Výborným pomocníkem při odstraňování skvrn je žlučové mýdlo, které seženete téměř v každé drogerii za pár korun. Skvrny od slupek odstraní z barevného i bílého prádla, a navíc je šetrné nejen k nejrůznějším textilním materiálům, ale i k citlivé pokožce a k životnímu prostředí. Mýdlo stačí nanést přímo na skvrnu a nechat 20 až 30 minut působit.

Efektivně může působit i horký ocet smíchaný s vodou, šťáva z kysaného zelí nebo obyčejný citron, respektive šťáva z citronu. Popřípadě lze použít i roztok, který si velmi jednoduše připravíte z vody a kyseliny citronové. 

Tip: Pro zesílení účinku můžete k roztoku z kyseliny citronové přidat i pár kapek lihu. V případě bílého prádla jej však nahraďte pár kapkami 3% peroxidu vodíku a účinek nejprve vyzkoušejte na méně viditelném místě!

V případě, že jste vyzkoušeli všechny postupy a na skvrnu nic nezabírá, zkuste vsadit na terpentýn a technický benzín

Myslete na prevenci a před loupáním ořechů si nasaďte rukavice

Při odstraňování skvrn z rukou zapomeňte na mýdlo, které je na skvrny od vlašských ořechů neúčinné a raději vsaďte na klasický lihový, vinný nebo jablečný ocet, který smícháte s vodou ve stejném poměru, nebo vsaďte na citron. 

shutterstock_1762333523.jpg

zelené ořechy
Zdroj: 
Shutterstock
Před sběrem a loupáním ořechů si nasaďte gumové rukavice, abyste předešli skvrnám od slupek.

Po odstranění skvrn z vašich rukou nezapomeňte pokožce dopřát pořádnou dávku péče! Regenerujte ji a hydratujte ji krémem nebo olivovým olejem, který mimo jiné napomáhá s odstraněním zbytků skvrn. 

Tip: Abyste se zbavili skvrn od slupek vlašských ořechů, rozkrojte citron na dvě poloviny a následně jimi přejíždějte po rukách. 

Zdroje:

  • https://www.nasezahrada.com/mate-spinave-ruce-od-orechu-takto-se-lze-zabarveni-zbavit/
  • https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-z-rukou-skvrny-od-slupek-z-vlasskych-orechu/
  • https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-zelene-skvrny-od-orechu/
  • https://www.jakopravit.cz/hobby/jak-odstranit-skvrny-od-orechu-z-rukou-i-z-obleceni.html
  • https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-odstranit-skvrny-od-orechu