Jste zde

Jak si vařit do krabiček? Tipy a inspirace

Jak si vařit do krabiček? Tipy a inspirace PR Zdroj: Fevziie / stock.adobe.com
Příprava jídel do krabičky představuje skvělý způsob, jak ušetřit čas, a přitom tělu dopřát plnohodnotné živiny. Pokrm si jednoduše připravíte předem, pak si ho můžete vzít s sebou třeba do práce, nebo si ho sníst doma, aniž byste předtím ztráceli čas vař

5. 3. 2024

Meal prepping

Angličtina má pro tento proces přípravy jídla praktický pojem, takzvaný meal prepping nebo zkráceně meal prep. Jde o to, že si jídlo připravíte například během víkendu, kdy máte čas. Přes týden se pak můžete věnovat jiným povinnostem. Ušetříte tak čas, aniž byste se museli odbývat bagetou nebo fast foodem.

Uvařit si můžete rovnou na celý týden nebo alespoň dva dny dopředu. To už záleží na vašich možnostech a preferencích. Jídlo skladované v krabičkách je prakticky rozděleno na jednotlivé porce, máte tak minimum starostí, a přitom plnohodnotný oběd nebo večeři.

Příprava jídla

V zásadě se nabízí dvě možnosti řešení. Jídlo do krabičky můžete složit z předem uvařených surovin, ovšem některé pokrmy lze rovnou vařit, respektive péct ve skleněných krabičkách. Postup se odvíjí od volby receptu.

Pokud s „krabičkováním“ teprve začínáte, je dobré připravit si jeden recept na více dní. To však znamená, že budete několik dní po sobě jíst ten samý pokrm. To pro někoho může být problémové. Nabízí se proto i alternativa, že si vyhradíte jeden den pro vaření, během kterého připravíte několik různých jídel. Strava je tak pestřejší. Nicméně takové vaření už vyžaduje značné plánování a pečlivou přípravu. Jednou z věcí, která by vám neměla chybět, je kvalitní sada nádobí, ve které pohodlně připravíte jednotlivé suroviny.

Tipy na pokrmy

Do krabičky lze připravit spoustu různých jídel. Základem je vždy maso (případně rostlinný protein), příloha a zelenina. Ty si můžete připravit na mnoho různých způsobů. Obecně lze doporučit obilniny, těstoviny a fazole. K těm můžete přidat oblíbené maso, tofu a podobně. Vše pak doplní zelenina – skvěle se hodí kořenová, ale i hrášek, papriky a další. Pro lepší nutriční hodnotu můžete přidat i různé oříšky a semínka.

K některým jídlům se pro lepší chuť přidává omáčka, dip nebo dresink. Například omáčku k masu můžete dát rovnou do krabičky. Nicméně různé dipy a salátové dresinky je lepší skladovat zvlášť, aby nerozmočily čerstvé suroviny.

Nabízí se i pár potravin, které se pro krabičkování příliš nehodí. Jde zejména o ovoce, konkrétně bobule, které se snadno rozmačkají. Problémové je také krájené ovoce, které poměrně rychle ztrácí čerstvost. Ideální není ani ledový salát, který zvadne. Vyhnout byste se měli i křupavým surovinám jako jsou krekry a krutony – ty můžete skladovat zvlášť a přidat je do jídla až při konzumaci.

Univerzální recept

K dispozici je spousta různých receptů určených přímo pro meal prep, máte tak z čeho vybírat. Nicméně v případě, že nechcete neustále hledat recepty nebo potřebujete zpracovat suroviny z lednice, nabízí se jednoduchý univerzální recept.

Pro základní vyvážený pokrm kombinujte protein, obilniny a zeleninu. Tedy například maso, rýži a oblíbenou zeleninu. Pro vegetariánskou verzi stačí maso nahradit luštěninami nebo tofu a podobnými produkty.

Případně se nabízí i low carb verze – stačí obilniny nahradit zeleninou.

Ačkoli je tento proces přípravy velmi jednoduchý, můžete být kreativní. Přidejte další suroviny dle chuti – různé omáčky, semínka a další drobnosti. Vytvoříte tak skvělé plnohodnotné jídlo s minimem úsilí a surovin.

Základní vybavení

Pro krabičkování jsou samozřejmě nezbytností krabičky. Nabízí se spousta různých typů. Základem jsou ty plastové, do kterých jednoduše umístíte připravené jídlo a pak je jen vložíte do lednice či do mrazáku.

Pokud si tuto metodu chcete nejprve vyzkoušet a nechcete investovat do nákupu nových krabiček, pak vhodnou alternativu představují uzavíratelné zipové sáčky. Pro dlouhodobé řešení však nejsou zrovna praktické.

Skvělou volbou jsou skleněné krabičky. Mají dlouhou životnost, lze je přitom dát i do trouby a připravovat pokrmy rovnou v nich. Ušetříte si tak ještě více práce.

Pokud jídlo nepotřebujete balit s sebou na cesty, postačí klidně i velký hrnec s poklicí. V tom lze snadno uvařit více porcí polévky i hlavního jídla. Pak ho jen uskladníte do lednice a můžete odebírat jednotlivé porce.

Zpočátku se meal prepping může zdát složitý, jakmile však získáte zkušenosti, zvládnete během chvilky připravit skvělé pokrmy na několik dní dopředu. To přijde vhod, pokud jste časově vytížení, ale nechcete v jídlu dělat kompromisy. Vše potřebné pro vaření i krabičkování pro vás nabízí Tescoma.cz.